SIA "CĒSU KLĪNIKA"
Slimnīcas iela 9, Cēsis, LV-4101

Reģistratūras tālr. 64125634

Rehabilitācijas nod. reģistratūras

    tālr: 20238111

 Zvani tiek pieņemti katru darba dienu 

8.00 - 16.00

fakss 64125785


SIA „CĒSU KLĪNIKA”  ēkā un teritorijā  ir izvietotas  aizlieguma zīmju norādes- ar fotografēšanas un filmēšanas aizliegumu. Ierobežojumi noteikti nolūkā aizsargāt pacientu, apmeklētāju un darbinieku sensitīvo informāciju. Bez iepriekšēja saskaņojuma ar klīnikas  vadību SIA “SIA CĒSU KLĪNIKA ”  filmēt, fotografēt un veikt audio ierakstus Klīnikas  telpās un teritorijā  ir aizliegts.
   


  

 

 IEGULDĪJUMS TAVĀ NĀKOTNĒ 

 


Aktualitātes

24.01.2020

Latvijas Ārstu biedrība izsludinājusi nominantu pieteikšanu "Gada balvai medicīnā 2019"Turpinot Gada balvas medicīnā pasniegšanas tradīciju, Latvijas Ārstu biedrība aicina iedzīvotājus balsot par labākajiem veselības aprūpes darbiniekiem šādās nominācijās:

Gada ģimenes ārsts,

Gada ārsts speciālists,

Gada zobārsts,

Gada ārsta palīgs,

Gada farmaceits,

Gada māsa,

Gada vecmāte,

Gada funkcionālais speciālists,

Gada slimnīca.

Nominantus var pieteikt ikviens Latvijas iedzīvotājs. Balsošana jau ir sākusies un notiks līdz 1.martam  mājaslapā: http://www.arstubiedriba.lv/gadabalvamedicina/

Svinīgā apbalvošnas ceremonija notiks 2020.gada 26.martā.

__________________________________________________


15.01.2020

Sākusies pieteikšanās Ēnu dienai 2020!


Hei, skolēn! 👋 Šogad Ēnu diena visā Latvijā notiks 12.februārī. Nenokavē pieteikšanos, lai tiktu ēnot savu sapņu profesiju! 

Cēsu klīnika piedāvā ēnot 10 dažādu profesiju pārstāvjus: fizioterapeitus, ergoterapeitu, ķirurgus, traumatologu, pediatrus, uzņemšanas nodaļas ārstu, māsas u.c.

Gaidīsim Tevi!

Pieteikšanās un pilns vakanču saraksts https://enudiena.lv/vakances


__________________________________________________


14.01.2020

Mentoru prasmes apgūst trīspadsmit Cēsu klīnikas māsas


Nav noslēpums, ka pašam būt zinošam speciālistam un prast savā arodā ievadīt citus – jaunos kolēģus – nav viens un tas pats. Medicīnā jauno darbinieku, īpaši māsu, efektīvai ievadīšanai darbā ir ļoti liela nozīme, jo šo speciālistu trūkst visā valstī. Prakse liecina, ka jebkurā nozarē vislielākā mainība un risks pazaudēt labu darbinieku ir tad, ja jaunais speciālists netiek pietiekami sagatavots, atbalstīts vai, ja viņam nav iespējas pilnvērtīgi un pietiekami īsā laikā pārņemt visu darbam nepieciešamo pieredzi un prasmes no kolēģiem.


Tāpēc šonedēļ Cēsu klīnikā sākas īpašas mācības māsām – topošajiem mentoriem “Ārstniecības personu mentoru sagatavošana”, kurās piedalās trīspadsmit Cēsu klīnikas dažādu nodaļu māsas, kā arī vairāku citu ārstniecības iestāžu māsas, ārstu palīgi, vecmātes. Kursi notiek ES finansēta projekta ietvaros*, un tos rīko Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Pieaugušo neformālās izglītības centrs. Mācības vada lektori Reinis Upenieks un Ieva Damberga. Mentoru apmācības notiks laikā līdz martam 100 akadēmisko stundu apjomā. To ietvaros paredzētas gan teorētiskās un praktiskās klātienes nodarbības, gan iemaņu praktizēšana darbā, kā arī noslēguma pārbaudījuma veiksmīga nokārtošana.

“Mācībām izraudzījām zinošas māsas, kurām jau dabiski piemīt arī labs pedagoģiskais potenciāls un kuras nākotnē saredzam kā spēcīgu atbalstu jaunajām māsām”, mentoru programmas mērķus skaidro Cēsu klīnikas galvenā māsa Taiga Galeja Gruntmane. “Vēlam visām māsām iegūt vērtīgas zināšanas un pieredzi, kas lieti noderēs gan pašām dzīvē un darbā, gan jo īpaši, mentorējot mūsu jaunos profesionāļus!”

 

*Eiropas Sociālā fonda projekts Nr.9.2.6.0/17/1/001 “Ārstniecības un ārstniecības atbalsta personāla kvalifikācijas uzlabošana”

__________________________________________________


13.01.2020

Bērnu endokrinologa konsultācija bez rindas


Piedāvājam iespēju 17.janvārī Cēsu klīnikā bez rindas saņemt valsts apmaksātu augsti kvalificēta bērnu endokrinologa Jurgitas Gailītes konsultāciju.

Pamata darbavieta speciālistei ir Bērnu Klīniskā universitātes slimnīca, kur uz šādu konsultāciju rindā būtu jāgaida vairākus mēnešus. Cēsu klīnikā ārste konsultē dažādos mūsdienās būtiskos bērnu veselības jautājumos, piemēram, ja bērnam ir liekais svars, ātra augšana, cukura diabēts vai aizdomas par to. Konsultēties ar bērnu endokrinologu šādos gadījumos ir vitāli būtiski. Kā atzīst dr.Jurgita Gailīte, bērnībā daudzas saslimšanas izārstēt ir daudz vieglāk, jo bērnu organisms vēl tikai veidojas.


Ārsta vizītei vajadzīgs ģimenes ārsta vai pediatra nosūtījums.

Ja bērnu endokrinologa konsultācija Jums ir aktuāla, bet pieejamie valsts apmaksātie laiki nav piemēroti, Cēsu klīnikā ir iespēja saņemt arī maksas konsultāciju.

 

Pieteikšanās ar e-pierakstu www.cesuklinika.lv vai, zvanot uz reģistratūras tālr. 64125634

__________________________________________________


10.01.2020.

Piedāvājam darbu sociālajam rehabilitētājam


Aicinām Cēsu klīnikas komandai pievienoties sociālo rehabilitētāju darbam uz nepilnu slodzi Garīgās veselības centra dienas stacionārā. Piedāvājam atbildīgu un interesantu darbu drošā vidē, stabilu atalgojumu un sociālās garantijas, kā arī vērtīgu pieredzi un profesionālu, atsaucīgu kolektīvu.


No kandidāta sagaidām atbilstošu izglītību sociālās rehabilitācijas jomā (var būt šīs specialitātes students), vēlmi un prasmi strādāt ar cilvēkiem, kā arī valsts valodas zināšanas.

Pieteikumus gaidīsim uz e-pastu: personals@cesuklinika.lv. Vairāk informācijas šeit.

__________________________________________________


30.12.2019.

Māmiņu skolas nodarbību programma 2020.gada janvārim

Mīļās māmiņas un tēti, Cēsu klīnikas Māmiņu skola piedāvā sākt Jauno gadu ar nodarbībām topošajiem un jaunajiem vecākiem sertificētu speciālistu vadībā! 


Šūnu bankas un pirts skoliņas nodarbība ir bez maksas, pārējās – maksas. Sīkāka informācija un pieteikšanās, zvanot 64125743 vai rakstot uz maminuskola@cesuklinika.lv 

Iespējams arī gaidāmā mazuļa sirdstoņu pieraksts (KTG). Ar ārsta nosūtījumu tas ir bez maksas.

Vecāku un mazuļu ērtībām pieejama telpa, kur mazos pabarot un pārģērbt.

Aicinām nodarbībām pieteikties laikus! 

__________________________________________________


23.12.2019.

Cēsu klīnika sveic svētkos!__________________________________________________


19.12.2019.

Informācija pacientiem par pakalpojumu izmaiņām no Jaunā gada


Vēršam pacientu uzmanību uz dažām izmaiņām, kas stāsies spēkā no 2020.gada 1.janvāra, saistībā ar veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību un pieteikšanās kārtību, lai šos pakalpojumus saņemtu.


Attīstot jaunā e-pieraksta sniegtās iespējas, turpmāk elektroniski pieteikties varēs arī flebologa konsultācijām. Tāpat šim pakalpojumam  būs iespējams pieteikties arī klātienē Cēsu klīnikas reģistratūrā vai, zvanot uz reģistratūras tālruni 64125634.

Saistībā ar ļoti lielo pieprasījumu pēc pediatru ambulatorajām konsultācijām, lai samazinātu gaidīšanas laiku klātienē, no Jaunā gada pediatra ambulatorai konsultācijai būs iepriekš jāpiesakās ar e-pierakstu vai reģistratūrā. Konsultācijas nosacījumi saglabājas iepriekšējie: tas ir valsts apmaksāts tiešās pieejamības veselības aprūpes pakalpojums, kura saņemšanai nav nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums.

Savukārt obligātās veselības pārbaudes turpmāk Cēsu klīnikā netiks veiktas saistībā ar nepietiekamu ambulatoro speciālistu nodrošinājumu komisiju realizēšanai.

Tāpat informējam, ka no 2020.gada 1.janvāra stāsies spēkā jaunais maksas pakalpojumu cenrādis. Vairāk informācijas.

__________________________________________________


18.12.2019

Aicinām apskatīt bērnu zīmējumu izstādi Cēsu klīnikā


Cēsu pilsētas Mākslas skola un tās audzēkņi sarūpējuši mākslas darbu izstādi, kuru aicinām apskatīt Cēsu klīnikas 1.stāva gaitenī. Izstādē apkopoti desmit audzēkņu radošie darbi zīmēšanā, iedvesmojoties no gada tēmām “Svētki” un “Fragments”.


__________________________________________________


17.12.2019

Visaugstākais novērtējums  kuru saņemam no kolēģiem un pacientiem


Gada nogale ir labākais laiks, lai atskatītos uz paveikto un arī lai pateiktos tiem darbiniekiem, kas šogad Cēsu klīnikas kolektīvā bijuši par atbalstu, iedvesmas avotu, iepriecinājumu vai paraugu. Un tādu mums ir daudz! Tāpēc 13.decembrī Cēsu klīnikas gada svinīgajā pasākumā pateicāmies visam kolektīvam par ieguldīto darbu, un jo īpaši tiem 11 darbiniekiem, kurus apbalvošanai bija izvirzījuši kolēģi un kuru sniegums visvairāk atbilst piecām klīnikas vērtībām. 


Cēsu domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs pasniedza apbalvojumu ķirurgam Gundaram Forstmanim, kurš novembrī tika nominēts kā gada darbinieks Cēsu novada pašvaldības uzņēmumu grupā.

Kolēģu pateicības balvas pasniedza Cēsu klīnikas valdes priekšsēdētāja Ingūna Liepa un valdes locekle Olga Rudzīte. Balvu par lojalitāti saņēma NMP un uzņemšanas nodaļas reģistratore Valda Dzilna (pirmā no labās) un iekšķīgo slimību un bērnu nodaļas virsmāsa Signe Riemere (otrā no labās),


par profesionalitāti – iekšķīgo slimību nodaļas māsas Evija Jurkāne (pirmā no kreisās) un Guna Sīle (vidū), 


par atbildību – ķirurgs Baiba Gabrāne (otrā no labās) un traumatologs – ortopēds Arnis Barks (pirmais no labās),


par kvalitāti – ķirurģijas nodaļas un Vidzemes mazinvazīvās ķirurģijas dienas centra māsa administratore Biruta Zelča (labajā pusē) un pediatre Ilze Dambe (vidū),


par attīstību – grāmatvede Laura Amoliņa (kreisajā pusē) un NMP un uzņemšanas nodaļas māsa Inga Medne (labajā pusē).


Specbalvu par kolektīvo aktivitāšu organizēšanu un klīnikas komandas veidošanu saņēma rehabilitācijas nodaļas administratore Iveta Runce


Gada kolektīva titulu šogad ieguva klīnikas lielākā – Iekšķīgo slimību – nodaļa, kas gada ietvaros saņēmusi visvairāk pacientu pateicības par labu darbu un kurā ir jūtams komandas gars.


Attēlā no kreisās: valdes locekle Olga Rudzīte, valdes priekšsēdētāja Ingūna Liepa un Iekšķīgo slimību nodaļas virsārste Silvija Ozoliņa.

__________________________________________________


2.12.2019

Aicinām piedalīties donoru dienā


4.decembrī plkst. 10.00 - 14.00 aicinām piedalīties šogad pēdējā asins donoru dienā Cēsu klīnikā. 

Jau iepriekš pateicamies visiem, kas atsaucas Valsts asinsdonoru centra aicinājumam un ziedo asinis dzīvību glābšanai!


__________________________________________________


29.11.2019

Aicinām topošos un jaunos vecākus apmeklēt vērtīgas nodarbības Cēsu klīnikas Māmiņu skolā!


❄Decembris tuvojas straujiem soļiem, tāpēc steidzam iepazīstināt ar Māmiņu skolas nodarbību programmu. Mīļi gaidīsim uz nodarbībām visus topošos un jaunos vecākus!❄


Pirts skoliņas un Šūnu bankas nodarbības ir bez maksas, pārējās – maksas nodarbības. Sīkāka informācija un pieteikšanās, zvanot pa tālr. 64125743 vai rakstot uz maminuskola@cesuklinika.lv

Veicam arī gaidāmā mazuļa sirds toņu pierakstu (KTG). Ar nosūtījumu tas ir bez maksas, tikai iepriekš jāpiesakās. Māmiņu ērtībām pieejama telpa, kur mazuļus pabarot un pārģērbt. Aicinām nodarbībām pieteikties laikus!

__________________________________________________


28.11.2019

Palielinājusies saslimstība ar gripu


Pēdējās nedēļās Cēsu reģionā ir pieaugusi saslimstība ar gripu un akūtām augšējo elpceļu infekcijām, īpaši bērnu vidū. Par to liecina arī stacionēto bērnu skaits Cēsu klīnikā.

Tādēļ Cēsu klīnikas mediķi aicina slimnieku piederīgos būt atbildīgiem un izvērtēt apmeklējumu biežumu. Apmeklētājam, pašam nezinot, ir iespēja atnest gripas vīrusu, un tas var pasliktināt pacienta veselības stāvokli. Ja tomēr apmeklējums ir ļoti nepieciešams, tad neaizmirstiet pirms un pēc tā dezinficēt rokas, kā arī lietot aizsargmaskas, kuras bez maksas var saņemt garderobē.

Sajūtot pirmās saslimšanas pazīmes (klepu, iesnas, paaugstinātu temperatūru), lūdzam pacienta apmeklēšanu nodaļā atcelt. Lūdzam bez īpašas vajadzības uz klīniku nevest līdzi bērnus, jo maziem bērniem ir augstāks saslimstības risks. Atgādinām, ka visefektīvākais gripas profilakses pasākums ir vakcinācija un to šajā sezonā darīt vēl nav par vēlu.


__________________________________________________


26.11.2019

Meklējam kolēģi


Ja Tev ir medicīnas māsas izglītība, piemīt precizitāte un pozitīva attieksme darba pienākumu veikšanā, aicinām pievienoties Cēsu klīnikas kolektīvam! Piedāvājam vērtīgu pieredzi, profesionālus kolēģus, dinamisku darbu, kā arī stabilu atalgojumu un sociālās garantijas. Vairāk par darba iespējām var uzzināt šeit.


__________________________________________________


14.11.2019

Kā mūsdienās nodrošināt kvalitatīvu un efektīvu veselības aprūpi: 

Starptautisku pieredze guvusi jaunā galvenā ārste


Sabiedrības novecošanās, medicīniskā personāla trūkums, īpaši, attālākos valstu reģionos, nepietiekams finansējums – tās ir tikai dažas no būtiskām iezīmēm, kas raksturo situāciju medicīnas nozarē ne tikai Latvijā, bet, lai cik pārsteidzoši neizklausītos – arī citās attīstītajās Eiropas valstīs, piemēram, Zviedrijā un Francijā. 

Kādas reformas medicīnas nozarei nepieciešamas, kā ar esošajiem resursiem nodrošināt kvalitatīvu un efektīvu veselības aprūpi, kā šajā procesā var palīdzēt mūsdienu tehnoloģiju sniegtās iespējas un reģionālo slimnīcu savstarpējā sadarbība – iedziļināties šajos jautājumos šoruden bija iespēja Cēsu klīnikas galvenajai ārstei Ingai Skrapcei, kura EK Strukturālo reformu atbalsta dienesta projekta “Slimnīcu sadarbības modelis” ietvaros devās divās pieredzes apmaiņas vizītēs. Galvenā ārste apmeklēja slimnīcas Parīzē, Avrā un Gēteborgā, kur slimnīcu apvienību vadošie speciālisti dalījās pieredzē par nesen sāktajām reformām. Vairākas no tām būtu ļoti noderīgas un veiksmīgi darbotos arī Latvijā, uzskata I.Skrapce. Aicinājām galveno ārsti uz sarunu, lai noskaidrotu svarīgākās vizīšu laikā gūtās atziņas.


Vizītes laikā, viesojoties slimnīcā Avrā, Francijā. Dr.Inga Skrapce - sestā no labās puses

Vizītes bija kā Slimnīcu sadarbības projekta sastāvdaļa,  kāda ir tā ideja un mērķis?  

Slimnīcu sadarbības projekts ir valstiski nozīmīgs, tam ir plašs mērogs. Tā mērķis ir izstrādāt iespējamos sadarbības modeļus,kādi varētu darboties mūsu valstī starp dažādu līmeņu slimnīcām visā Latvijā. Lai sadarbības modeļi būtu piemēroti un realizējami dzīvē, to izstrādē ir iesaistīts liels skaits ieinteresēto pušu. Projekts sākās jau pagājušā gada decembrī ar darba grupu tikšanām Rīgā, kurās piedalījās vairāku slimnīcu, Veselības ministrijas, Labklājības ministrijas, Nacionālā veselības dienesta, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta, Latvijas Pašvaldību Savienības un Latvijas Ārstu biedrības pārstāvji. Dalījāmies pieredzē par to, kā jau pašlaik notiek sadarbība, kādi ir bijuši mēģinājumi, iestrādes un kurās jomās varētu sadarbību vēl attīstīt, kā arī konstatējām galvenos šķēršļus sadarbības uzlabošanai. Piemēram, slimnīcām ir bijusi sadarbības pieredze, veicot iepirkumus. Taču slimnīcas sadarbības modeļa izvērtēšanā tika skatītas sadarbības iespējas visdažādākās jomās: ne tikai iepirkumu vadībā, bet arī personāla, projektu vadībā, atbalsta procesu centralizācijā, infrastruktūras uzturēšanā, pakalpojumu plānošanā un sniegšanā u.tml.

Kāpēc starptautiskajai pieredzes apmaiņai tika izvēlēti pārstāvji tieši no Cēsu klīnikas un Vidzemes slimnīcas?

Vidzemes reģions un konkrēti šīs abas ārstniecības iestādes ir iekļautas pilotprogrammā par darbinieku apmaiņu. Tās inovācijas un sadarbības modeļi, kurus mēs notestēsim un kas izrādīsies veiksmīgi, nākotnē varēs tikt pārnesti uz citām slimnīcām. Ņemot vērā mediķu trūkumu un to, ka mūsu ārstniecības iestādes ir tuvu, mums šī sadarbība ir jāveicina. Piemēram, lai speciālisti nākotnē varētu strādāt abās šajās slimnīcās, nevis braukāt uz otru darba vietu Rīgā.

Kur Jūs viesojāties?

Francijā vispirms apmeklējām Veselības ministriju, kur mums stāstīja par reformu iemesliem un gaitu. Otrā dienā devāmies uz Le Havre slimnīcu, kas ir Normandijas reģiona slimnīcu apvienības (7 slimnīcas) vadošā slimnīca. Savukārt Zviedrijā bijām slimnīcu apvienības "The Hospitals in West" vadošo slimnīcu Küngals Sjukhus un universitātes slimnīcu Sahlgrenska Gēteborgā.

Kāpēc mums, Latvijā, būtu svarīgi raudzīties uz Zviedrijas un Francijas pieredzi?

Ir labi apmeklēt valstis un ārstniecības iestādes, kur nesen sāktas reformas. Ir jāsaprot iemesli, kāpēc reformas tiek veiktas. Gan Zviedrijā, gan Francijā šie iemesli ir ļoti līdzīgi – personāla trūkums un resursu racionāla izmantošana. Domāju, ka tas ir attiecināms arī uz Latviju. Ir jāsaprot, kas būtu darāms citādāk un ko mēs ar to iegūsim. Pārmaiņas nekad nav vieglas, bet tām ir jānes uzlabojumi gan pacientiem, gan medicīnā strādājošajiem profesionāļiem. Reformas nepieciešamas, lai piešķirtos līdzekļus iespējami efektīvi izmantotu, lai nauda netiktu tērēta lieki.

Viens no risinājumiem ir telemedicīna, ko tas nozīmē?

Vērtīgi, ka mums bija iespēja salīdzināt divas dažādas pieredzes, lai varētu paņemt kaut ko no viena un otra, lai saprastu, kā darīt mums. Francijā jau ir mazliet attīstījusies telemedicīna. Ar to saprotot, ka nevis tikai izmeklējumi tiek kaut kur sūtīti un attālināti aprakstīti, bet arī pacients var konsultēties ar speciālistu attālināti, izmantojot videokonferenci. Viņiem šo pieeju izmanto ģimenes ārsti. Māsa ar aparatūru aiziet pie pacienta uz mājām, un ārsts atrodas savā praksē, konsultējot pacientu. Pagaidām tas vēl nav ļoti populāri, bet, ņemot vērā, ka ārstu pieejamība Francijā ir nepietiekama, šis modelis noteikti attīstīsies. Francijā, piemēram, daļai sabiedrības nav sava ģimenes ārsta. Tāpēc veidojas lielāks noslogojums slimnīcu uzņemšanas nodaļām. 

Arī Cēsu klīnikai ar Vidzemes slimnīcu ir pilotprojekts saistībā ar telemedicīnu. Lūdzu, pastāstiet par to.

Telemedicīna ir viena no lietām, kuru mēs plānojam nākotnē attīstīt. Faktiski, ideja par to bija jau pirms vizītes Francijā. Sadarbības projekta ietvaros strādājam, lai izveidotu konsultēšanās iespēju ar citu slimnīcu, mūsu gadījumā – Vidzemes slimnīcu. Tikai konsultēšana notiks nevis ārstam ar pacientu, bet ārstiem savā starpā. Tas palīdzēs izvērtēt pacientiem labāko ārstēšanās veidu un vietu, nodrošinot to speciālistu pieejamību, kas attiecīgajā brīdī nav uz vietas. Lai pacients vislabākajā un ātrākajā veidā saņemtu vispareizāko palīdzību. Pašlaik tehniskās iestrādes videokonferenču nodrošināšanai ir izveidotas, jāsāk tās testēt, kā arī jāsakārto juridiskie un finansiālie jautājumi.

Apkopojot iepriekš stāstīto, kādas ir Jūsu svarīgākās atziņas pēc vizītēm ārzemju slimnīcās?

Visspilgtāk atmiņā palikusi atziņa no Zviedrijas kolēģiem, par to, ka problēma ir. Cilvēces novecošanās problēmu mēs nevaram atrisināt. Darbiniekus mēs arī neatradīsim nez no kurienes – viņu ir tik, cik ir. Tātad, mums ir jāiemācās strādāt citādāk, atslogojot mediķus no tiem darbiem, kurus var darīt kāds cits. Vai atvieglojot sistēmu, lai mēs ar tiem resursiem, kas ir, varam izdarīt to darbu, kas jāizdara. Piemēram, gan Francijā, gan Zviedrijā runāja par asistenta nepieciešamību ārstam, lai būtu vairāk laika nodarboties tieši ar medicīnu, nevis formalitāšu kārtošanu. Daudz varētu palīdzēt tehnoloģiju attīstība. Arvien vairāk pasaulē runā par mākslīgā intelekta izmantošanu arī medicīnā. 

__________________________________________________


13.11.2019

Gripa jau sākusies


Lai arī gripas epidēmija parasti izplatās vēlāk – janvārī un februārī – pašlaik Cēsīs jau ir konstatēti pirmie gripas saslimšanas gadījumi bērnudārza un skolas vecuma bērnu vidū. Cēsu klīnikas bērnu nodaļā pēdējo nedēļu laikā stacionēti vairāk nekā 10 ar B tipa gripu saslimušu bērnu, kuru saslimšanai raksturīgs laringīts, konjunktivīts vai pneimonija. Salīdzinājumam pagājušajā gadā izplatīta bija A tipa gripa. 

Ārsti epidemiologi atgādina, ka drošākais veids, kā izvairīties no šīs tik nopietnās saslimšanas, ir vakcinēšanās. Speciālisti jau laikus ir pētījuši un prognozējuši gripas iespējamos paveidus, un pašlaik ir pieejamas atbilstošas plaša spektra vakcīnas, kas pasargā gan no A, gan B tipa gripas vīrusu paveidiem. Turklāt šis ir pirmais gads, kad valsts apmaksā gripas vakcīnas māmiņām gaidībās un bērniem no 6 līdz 23 mēnešu vecumam.


Uz jautājumiem par gripu atbildes sniedz Cēsu klīnikas infekciju kontroles ārste Areta Vītola.


Kas ir gripa?

Tā ir akūta, sezonāla, sevišķi lipīga vīrusu infekcija, kas skar elpceļus. Salīdzinot ar citām infekcijas slimībām, gripa atšķiras ar to, ka ātri izplatās un izraisa komplikācijas, kas varbūt smagas un pat letālas. 2017./2018.gada sezonā tika reģistrēts 91 nāves gadījums, pagājušajā  sezonā – 86 nāves gadījumi. Ik gadu ar gripu pārslimo vidēji 10% no iedzīvotājiem.


Kā var inficēties ar gripu?

Gripai raksturīgs īss, vidēji vien 48h ilgs inkubācijas periods. Infekcijas avots ir slims cilvēks, kurš, klepojot, šķaudot vai runājot, izplata vīrusu. Vesels cilvēks ar gripu inficējas, ieelpojot gaisu, kas satur gripas vīrusu, vai saskaroties ar priekšmetiem, uz kuriem atrodas gripas slimnieka deguna vai rīkles izdalījumi. 

Slimnieks var inficēt citas personas uzreiz pēc simptomu parādīšanās un 5 līdz 7 dienas no saslimšanas sākuma, kad turpina izdalīt vīrusu lielā daudzumā. Vislielākais risks saslimt ar gripu ir gada aukstajos mēnešos – no novembra līdz martam.  Slimību profilakses un kontroles centrs uzsver, ka visvairāk saslimšanas riskam pakļauti bērni vecumā līdz 4 gadiem un pieaugušie pēc 65 gadu vecuma. Turklāt komplikācijas visbiežāk ir tieši pieaugušajiem.


Kādos gadījumos ir vislielākais inficēšanās risks?

Atrodoties vienā telpā vai esot ciešā saskarsmē ar slimu cilvēku, kurš šķauda vai klepo (īpaši attālumā līdz 1m). Arī, pieskaroties dažādiem priekšmetiem, kurus izmantoja vai pieskārās ar nemazgātām rokām slims cilvēks. Piemērām, atbalsta stieņi vai sēdekļu rokturi sabiedriskajā transportā, durvju rokturi, kāpņu margas, grozu un ratiņu rokturi veikalos, ūdens krāni, rotaļlietas bērnudārzos, datora tastatūra u.tml.


Cik dzīvotspējīgs ir šis vīruss?

Iekštelpu gaisā vīruss var saglabāties 2 līdz 9 stundas, tomēr, pieaugot gaisa mitrumam, vīrusa izdzīvošanas laiks samazinās. Uz priekšmetu virsmām tas izdzīvo no dažām stundām līdz pat 10 dienām.


Kādas ir slimības pazīmes?

Pēkšņs slimības sākums, ķermeņa temperatūras paaugstināšanās virs 38°C, galvassāpes, drebuļi, izteikts nespēks, sāpes muskuļos un locītavās jeb “kaulu laušanas” sajūta, sāpes acu ābolos, konjunktivīts, sauss klepus, rīkles iekaisums.


Kādas ir gripas komplikācijas?

Bakteriāla pneimonija (tā ir arī visbiežākais nāves iemesls), vidusauss un deguna blakus dobumu infekcijas, kā arī hronisku slimību, piemēram, sirds mazspējas, astmas vai diabēta saasināšanās.


Kā izsargāties no gripas?

Visefektīvākā metode, protams, ir vakcinācija. Katru gadu Pasaules Veselības organizācija apstiprina vakcīnas sastāvu nākamajai sezonai, kas balstās uz speciāliem pētījumiem. Vakcīna šā gada sezonai Latvijā tika ievesta oktobrī. Četrvalentās vakcīnas sastāvā ir divi A gripas vīrusa tipi un divi B gripas vīrusa tipi. Vakcinācija samazina gan saslimušo skaitu, kā arī gripas izraisīto komplikāciju un ar to saistīto nāves gadījumu skaitu. Gripas vakcīna aizsargās no saslimšanas, ja no injekcijas brīža būs pagājušas 2 – 3 nedēļas. Ja cilvēks būs inficējies ar gripu īsi pirms vakcinācijas vai tūdaļ pēc vakcinācijas, tad tomēr var saslimt. Svarīgi zināt, ka neviens no vakcīnas komponentiem nevar izraisīt saslimšanu ar gripu.

Šobrīd vēl ir piemērots laiks veikt vakcināciju, neatliekot to uz vēlāku. Pirmie gripas gadījumi šajā sezonā tika reģistrēti oktobra sākumā, kas ir vidēji par trim nedēļām agrāk nekā parasti.

Vēl ieteikums vakcinēties tiem, kuriem ikdienā klātienē jākomunicē ar lielu cilvēku skaitu, piemēram, medicīnas iestāžu personālam, bērnu iestāžu (bērnudārzu, skolu) darbiniekiem, pārdevējiem u.c.


Kāpēc pret gripu jāvakcinējas  katru sezonu?

Gripas ierosinātājs ir vīruss, kas atšķiras no citiem vīrusiem ar savu mainīgo dabu.  Uz tā ārējā apvalka atrodas antigēni, kuri katru gadu ir citādā kombinācijā un tāpēc vakcīna tiek izstrādāta no jauna un vakcinācija jāveic katru sezonu. Daudziem cilvēkiem ir maldīgs priekšstats, ka ar gripu nevar izslimot divas reizes vienā sezonā. Bet var! Ņemot vērā, ka gripas sezona ilgst no novembra līdz pat maijam un šajā laikā izplatās vairāki atšķirīgi gripas vīrusi, var gadīties saslimt ar gripu atkārtoti, īpaši nevakcinētam cilvēkam, jo vakcinēts cilvēks ir pasargāts vismaz no trim vai četriem biežāk sastopamajiem gripas vīrusiem.


Kādām pacientu grupām valsts apmaksā vakcīnas?

100% apmērā vakcīnas apmaksā grūtniecēm, bērniem no 6 mēnešu līdz 23 mēnešu (ieskaitot) vecumam un bērniem no 2 līdz 18 gadiem, kuri sirgst ar hroniskām, piemēram, plaušu, kardiovaskulārām u.c. slimībām.

50% no gripas vakcīnas cenas valsts kompensē personām vecumā no 65 gadiem un iedzīvotājiem ar hroniskām saslimšanām. 

Sīkāk par vakcinēšanos jājautā savam ģimenes ārstam.


Šis ir pirmais gads, kad valsts 100% apmērā apmaksā gripas vakcīnas grūtniecēm un bērniem līdz 23 mēnešu (ieskaitot) vecumam.

Jā, no šā gada 1.oktobra stājās spēkā grozījumi MK noteikumos Nr. 330 “Vakcinācijas noteikumi”, kur bērnu vakcinācijas kalendārā iekļauta vakcīna pret sezonālo gripu. Grūtnieces vakcinē vienu reizi. Veselības ministrijas galvenais speciālists infektoloģijā Uga Dumpis uzsver, ka gripa grūtniecēm ir īpaši bīstama, jo norit ar augstu temperatūru, kas atstāj nelabvēlīgu iespaidu uz augli, negatīvi ietekmējot tā attīstību un apdraudot arī labvēlīgu grūtniecības iznākumu. Ir pierādīts, ka grūtnieces var vakcinēties jebkurā grūtniecības periodā, un tas neatstāj negatīvu iespaidu uz jaundzimušo. Tieši pretēji, ir svarīgi zināt, ka vakcinācija grūtniecības laikā pasargā arī jaundzimušo no saslimšanas ar gripu no dzimšanas brīža līdz 6 mēnešu vecumam.


Vai arī šogad Cēsu klīnika aicinās pacientus vakcinēties pret gripu pirms plānveida operācijām?

Jā, gripas laikā pacientiem būtu vēlams vakcinēties pret gripu pirms plānveida operācijām. Tādā veidā pasargāsim sevi no saslimšanas un iespējamajām komplikācijām un nepagarināsim ārstēšanās laiku slimnīcā. Aicinām būt atbildīgiem un, ja tuvāko mēnešu laikā, ieskaitot nākamā gada pirmos ziemas mēnešus, paredzēta ķirurģiska operācija Cēsu klīnikā, pirms tam vakcinēties pret gripu. Pacientu drošības nolūkā mediķi iesaka vakcinēties pret gripu arī tad, ja plānotas veikt kādas ārstnieciskas manipulācijas vai izmeklēšanas ārstniecības iestādēs, plānota vizīte poliklīnikā pie ārsta speciālista vai ģimenes ārsta. Visdrošāko profilakses pasākumu - vakcināciju ieteicams veikt, kad gripas epidēmija vēl nav sākusies vai vismaz 2 nedēļas līdz plānotai operācijai. Gripas sezonas laikā pieaug risks saslimt arī pašā ārstniecības iestādē, tādēļ cilvēks, kurš dodas uz operāciju slimnīcā nevakcinējies, pakļauj sevi ļoti nopietnam riskam. Paša pacienta interesēs ir būt vakcinētam, turklāt lielai daļai pacientu valsts kompensē pusi no šīs vakcīnas izmaksām. 

__________________________________________________


08.11.2019

Cēsu klinikā darbu sāks jauns neirologs


No 19.novembra Cēsu klīnikā darbu sāks jauna speciāliste – ārste neiroloģe Inese Irbe. Ārste būs pastāvīgā darbā un konsultēs pacientus gan ambulatori, gan strādās nodaļā.

Pašlaik jau ir iespējams pieteikties ambulatorajām konsultācijām. Pieteikšanās elektroniski, izmantojot e-pierakstu,  vai zvanot uz reģistratūras tālr.: 64125634.Noskaidroti 2019. gada labākie darbinieki


Šodien Vidzemes koncertzālē “Cēsis” notika novada pašvaldības uzņēmumu labāko darbinieku godināšana. Titulam “Gada darbinieks 2019” tika izvirzīti arī divi Cēsu klīnikas ārsti: iekšķīgo slimību nodaļas virsārste Silvija Ozoliņa un ķirurgs Gundars Forstmanis.

Dr. Silvija Ozoliņa ir virsārste klīnikas lielākajai – iekšķīgo slimību – nodaļai. Viņa ir cilvēks, kas strādā uzņēmuma interesēs, ar lielu atbildības sajūtu un ar savu priekšzīmīgo darbu aizrauj pārējos. Šī attieksme liecina par lojalitāti. Dr.Ozoliņai ir izdevies izveidot komandu, kurā visi ir motivēti darbam. Iekšķīgo slimību nodaļa ir arī pacientu vismīlētākā, jo saskaņā ar Pacientu ombuda datiem šogad saņēmusi visvairāk pateicību.

Dr. Gundars Fortmanis ir attīstījis ķirurģisko jomu Cēsu klīnikā, ieviešot jaunas, tajā skaitā mazinvazīvas ķirurģiskās ārstniecības metodes. Un viņa dalīšanās profesionālajā pieredzē ceļ visa klīnikas ķirurģiskā dienesta nozīmīgumu un reputāciju. Savukārt ārsta pedagoga talants un ieguldījums jauno ārstu izaugsmē ir piesaistījis darbam Cēsu klīnikā jaunus speciālistus.

Lepojamies ar kolēģiem un sveicam no sirds! Jūs šo atzinību esat godam nopelnījuši!


Ārsti Silviju Ozoliņu (no kreisās) sveica arī Cēsu klīnikas valdes priekšsēdētāja Ingūna Liepa (no labās)


Dr. S.Ozoliņa (pirmajā rindā ceturtā no labās) kopā ar citiem "Gada labākā darbinieka 2019" titula ieguvējiem

__________________________________________________


01.11.2019 

Tuberkulozes un plaušu slimību kabinetam – jaunas telpas


Informējam, ka ar 4.novembri Tuberkulozes un plaušu slimību kabinets tiek pārcelts uz izremontētām telpām Cēsu klīnikā, Slimnīcas ielā 9.

Nokļūšanai kabinetā ir nodrošināta atsevišķa ieeja, kas būs ērta arī cilvēkiem ar pārvietošanās grūtībām vai funkcionāliem pārvietošanās traucējumiem.

Kontaktinformācija un darba laiki nemainīsies.__________________________________________________


31.10.2019

Elektroniski pierakstīties speciālistu konsultācijām būs ērtāk


No šodienas elektroniskā pieraksta nodrošināšanai Cēsu klīnika pāriet uz jaunu e-pieraksta sistēmu, izmantot eVeselībasPunktu, kas sniegs iespēju pieteikt vizīti pie vēlamā speciālista vai atteikt pakalpojumu ātrāk, ērtāk un vienkāršāk.

“Ieguvums, ieviešot jaunu e-pierakstu, ir tāds, ka pacienti sistēmā uzreiz redzēs speciālistu kalendāru – tuvākos valsts apmaksātos un maksas pakalpojumu pieejamos laikus, kā arī varēs paši izvēlēties, pie kura ārsta pieteikties. Līdzšinējā sistēma šādu iespēju nenodrošināja. Reģistratūras darbinieki redzēs kopainu par speciālistu noslodzi, kā arī, ja atbrīvosies vieta pie kāda speciālista, operatīvi to varēs piedāvāt citiem pacientiem”, skaidro Cēsu klīnikas pakalpojumu reģistrācijas, uzskaites un kvalitātes kontroles daļas vadītāja, valdes locekle Olga Rudzīte. Būtiski pieminēt, ka jaunajā sistēmā ir iespēja ārstu konsultācijām pieteikt arī savus tuviniekus. “Tādā gadījumā, reģistrējoties, jānorāda gan sava, gan pacienta informācija”, piebilst O.Rudzīte. 

Domājot par elektroniskā pieraksta lietotāju laika ekonomiju, pieteikšanās veidota tā, ka vispirms pacients var apskatīties, vai viņu interesējošais speciālists vai izmeklējums ir pieejams, un tikai tad jāreģistrējas.

  “Līdz ar jauna e-pieraksta izveidošanu esam pilnveidojuši reģistratūras zvanu sistēmu, palielinot operatoru skaitu un nodrošinot iespēju gaidīt savienojumu uz līnijas gadījumos, kad visi operatori ir aizņemti. Pacienti turpmāk saņems arī atgādinājuma īsziņas par pieteiktajām ārstu konsultācijām”, stāsta O.Rudzīte. 

eVeselībasPunkts ir mūsdienīga, interaktīva e-pierakstu sistēma, kas pēc savas funkcionalitātes ir piemērota dažādām medicīnas iestādēm Latvijā, turklāt tam ir pieejama arī mobilā aplikācija. Sistēma tiks papildināta un uzlabota arī turpmāk. Piemēram, ir plānots, ka nākotnē sistēma nodrošinās iespēju elektroniski samaksāt par ambulatoru pakalpojumu. Tāpat valsts līmenī būs iespēja labāk izsekot līdzi tam, lai neveidojas liekas rindas, piemēram, ja viens un tas pats pacients ir pieteicies uz identisku izmeklējumu dažādās ārstniecības iestādēs. Vajadzības gadījumā pacientiem būs iespēja šajā sistēmā vizīti arī atteikt.

Izņēmumi

E-pieraksts nav pieejams atsevišķiem diagnostiskajiem izmeklējumiem, rehabilitācijas pakalpojumiem, kā arī gadījumos, ja speciālists pieņem pacientus rindas kārtībā. 

Vairāk informācijas par e-pierakstu un pieteikšanās pakalpojumiem šeit.


__________________________________________________


30.10.2019

Māmiņu skolas nodarbības novembrī


Aicinām iepazīties ar Cēsu klīnikas Māmiņu skolas novembra nodarbību programmu, uz kuru mīļi gaidīsim visus topošos un jaunos vecākus! 🌞


Pirts skoliņas un Šūnu bankas nodarbība ir bez maksas, pārējās – maksas nodarbības. Sīkāka informācija un pieteikšanās, zvanot pa tālr. 64125743 vai rakstot uz maminuskola@cesuklinika.lv

Iepriekš piesakoties, iespējams arī gaidāmā mazuļa sirdstoņu pieraksts (KTG). Ar nosūtījumu – bez maksas.

Māmiņu ērtībām pieejama telpa, kur mazuļus pabarot un pārģērbt. Aicinām nodarbībām pieteikties laikus!

__________________________________________________


29.10.2019

Jaunas medicīniskās iekārtas Cēsu klīnikā ārstniecības kvalitātes uzlabošanai


Mūsdienīgas tehnoloģijas ir ļoti būtiskas, lai uzlabotu ārstniecības kvalitāti un pacientu drošību, tāpēc Cēsu klīnika turpina mērķtiecīgi iegādāties jaunas medicīniskās iekārtas, pakāpeniski nomainot līdzšinējās. Tā šogad iegādātas 13 dažādu pozīciju medicīniskās iekārtas, investējot tajās gandrīz 40 tūkstošus eiro.


Valdes locekle, pakalpojumu reģistrācijas, uzskaites un kvalitātes kontroles daļas vadītāja Olga Rudzīte ir gandarīta par šiem uzlabojumiem, kas būtiski uzlabos gan pacientu ārstēšanu, gan aprūpi: “Medicīniskās tehnoloģijas noveco un arvien jaunas nāk to vietā. Cēsu klīnika šogad iegādājusies gan tādas iekārtas, kas iepriekš mums nav bijušas, gan nomainījusi virkni savu laiku nokalpojušās, lai sniegtu medicīniskos pakalpojumus mūsu pacientiem pēc iespējas labākā kvalitātē un nodrošinātu drošu ārstniecības vidi.”


Attēlā: NMP un uzņemšanas nodaļas māsa Baiba Lubiņa ar pacientu mobilo monitoru

Piemēram, šogad vairākām nodaļām iegādāti jauni mobilie pacientu monitori, ar kuriem tiek veikta vitālo funkciju novērtēšana. Monitoros iebūvētās ierīces sniedz iespēju izmērīt asinsspiedienu, uztaisīt kardiogrammu, kā arī ar pulsa oksometru noteikt skābekļa piesātinājumu asinīs.


Attēlā: jaunā perfuzoru stacija reanimācijas nodaļai

Tāpat uz jauniem tika nomainīti līdzšinējie perfuzori jeb perfūzijas sūkņi, kurus saņēma visas nodaļas. Tie paredzēti, lai pacientiem varētu droši ievadīt nepieciešamos medikamentus. Saņemta arī jauna perfuzoru stacija, kurai var pieslēgt trīs aparātus vienlaicīgi, tādējādi tā sniedz iespēju arī miksēt medikamentus. Savukārt uzņemšanas nodaļā uzstādīti zīdaiņu svari, lai mazos pacientus varētu ērtāk nosvērt, nevedot uz bērnu nodaļu.

Pēc anesteziologu reanimatologu izvērtējuma iegādāts defibralators, lai medicīniskais personāls nepieciešamības gadījumā varētu ātri un droši sniegt neatliekamo palīdzību stacionāra pacientiem.


Attēlā: Fizioterapeite Māra Krūze domonstrē daudzfunkcionālās kušetes sniegtās iespējas

Iegādāta arī mūsdienīga un ērta daudzfunkcionālā kušete fizioterapeitu kabinetam un guļamrati pacientu pārvadāšanai. Savukārt jaunais dermatoskops palīdzēs dermatoloģiskiem pacientiem novērtēt ādas veidojumus, kā arī saglabāt attēlus, lai varētu novērot veidojumu attīstību dinamikā.

Operāciju zālei iegādāts jauns ķirurģiskais vakuumsūknis, kas operāciju laikā nodrošina lielāku komfortu un darbojas klusāk. 

Tuvākajā laikā plaušu slimību kabinetam tiks nomainītas vairākas baktericīdās lampas, savukārt ķirurģijas nodaļā, traumu kabinetā un uzņemšanas nodaļā pie griestiem būs jaunas izmeklējumu un manipulāciju lampas.

__________________________________________________


23.10.2019

Muguras veselība: kādas rehabilitācijas iespējas piedāvā Cēsu klīnika


Bijusi darbīga vasara, rudens ir īstais laiks, lai palīdzētu ķermenim atjaunoties, izmantojot rehabilitācijas sniegtās iespējas. Cēsu klīnikas rehabilitācijas komanda nodrošina pacientiem daudzpusīgu veselības stāvokļa izvērtēšanu, ir iespēja saņemt gan stacionāro, gan ambulatoro ārstēšanu, kā arī  izmantot kompleksas rehabilitācijas maksas programmas tieši muguras veselības stiprināšanai. Vairāk RE:TV raidījumā “Esi vesels!”

Sīkāka informācija par maksas rehabilitācijas programmām muguras veselībai skatāma šeit.


__________________________________________________


16.10.2019.

Karjeras diena Cēsu klīnikā

 

Mediķu profesijas ir daudzveidīgas un ļoti, ļoti interesantas. Par to šodien bija iespēja pārliecināties Nītaures vidusskolas un Cēsu 2.pamatskolas skolēniem, kas viesojās Cēsu klīnikā karjeras nedēļas ietvaros. Bērni iepazina traumatologa ortopēda, medicīnas māsas un ergoterapeita profesijas. Pieredzē dalījās ārsts Arnis Barks, virsmāsa Signe Riemere un ergoterapeite Baiba Gorovenko. Speciālisti skolēniem ierādīja arī pāris svarīgas prasmes, kas nākotnē noderēs, lai būtu sveiki un veseli.


Mēs saņēmām arī bērnu atsauksmes par to, kas viņiem pašiem šķita interesanti un noderīgi.


__________________________________________________


15.10.2019.

Iespēja bez rindas veikt veloergometriju jeb fizikālās slodzes testu ar EKG


Pašlaik Cēsu klīnikā bez rindas iespējams veikt veloergometriju – fiziskās slodzes testu uz veloergometra, kas aprīkots ar speciālu aparatūru. Testa laikā tiek veikta sirds kardiogramma, mērīts arteriālais asinsspiediens, kā arī novērtēts sirds ritms. Šī metode ļauj atklāt sirds un asinsvadu sistēmas problēmas, kuras nevar reģistrēt, veicot EKG miera stāvoklī.


Veloergometrija ir ieteicama gan cilvēkiem ar paaugstinātu asinsspiedienu un tiem, kas jūt sāpes sirds apvidū, lai noteiktu tās izraisošos cēloņus, gan arī fiziski aktīviem, veseliem cilvēkiem, lai novērtētu savu fizisko toleranci.

Ierodoties uz izmeklēšanu, pacientiem tiks jautāts par lietojamiem medikamentiem, vēlams ņemt līdzi iepriekšējos sirds un asinsvadu izmeklējumus, stacionāra izrakstus. Izmeklējumu vēlams veikt 2-3 stundas pēc vieglām brokastīm vai pusdienām, kā arī atbilstošā – sportiskā apģērbā un apavos. 

Ar ģimenes ārsta nosūtījumu pakalpojums ir bez maksas (jāsedz tikai pacienta iemaksu), savukārt bez nosūtījuma – maksas pakalpojums. Sīkāka informācija un pieteikšanās, zvanot uz reģistratūras tālr. 64125634 vai piesakoties ar e-pierakstu www.cesuklinika.lv.

Ja ir neskaidri jautājumi par sagatavošanos izmeklējumam, aicinām iepriekš konsultēties ar EKG kabineta māsu. Tālr.: 64125441.


__________________________________________________

11.10.2019.

Piedāvājam darbu iepirkumu speciālistam - juristam


Ja Tev ir pieredze un zināšanas par iepirkumu organizēšanu, piemīt spēja veikt darbu patstāvīgi, uzņemties iniciatīvu, kā arī darboties komandā (iepirkumu komisijā), un ir augstākā izglītība tiesību zinātnēs, mēs gaidām Tevi savā komandā! Piedāvājam stabilu atalgojumu, sociālās garantijas, pieredzi profesionālā komandā un izaugsmes iespējas. Tālrunis uzziņām: 29326012.


Vairāk par darba piedāvājumu var uzzināt šeit.

__________________________________________________


3.10.2019

Cēsu klīnikas ķirurgs Baiba Gabrāne saņēmusi sertifikātu ķirurģijā 

Turpmāk ārste sniegs arī ambulatorās konsultācijas pacientiem


No sirds priecājamies un sveicam Baibu Gabrāni ar ķirurga sertifikāta saņemšanu!


Baiba Gabrāne strādā Cēsu klīnikā jau četrus ar pusi gadus, sākumā kā dežūrārste NMP un uzņemšanas nodaļā, bet nu jau vairāk nekā gadu arī ķirurģijas nodaļā. Līdz šim Cēsu klīnikā dr.Gabrāne ir veikusi gan konvencionālas, gan laparoskopiskas trūču un žultspūšļu operācijas, un turpmāk pacientiem būs iespēja pie ārstes vērsties arī, lai saņemtu ambulatoras konsultācijas dažādos vispārējās ķirurģijas jautājumos: žultsakmeņu slimību un trūču gadījumos, ja ir ādas vai zemādas veidojumi, proktoloģiskās saslimšanas, veidojumi vai citas vairogdziedzera patoloģijas u.c.

Ārsta grādu ķirurģe saņēma Rīgas Stradiņa universitātē, bet pēc tam izgāja rezidentūru RAKUS Gaiļezerā, kur padziļināti apguva endokrīno ķirurģiju. Papildus šovasar dr.Gabrāne ieguva starptautiskās prakses pieredzi, divus mēnešus stažējoties Zviedrijā, kur mācījās par pacientiem drošākajām un piemērotākajām vairogdziedzeru operācijām atbilstoši indikācijām. Arī turpmāk ārste plāno veltīt laiku un spēkus šīs jomas padziļinātai izpētei, lai nākotnē arī Cēsu klīnikā būtu pieejamas šāda veida operācijas.

 

Ambulatorajām konsultācijām pie dr. Baibas Gabrānes aicinām pieteikties ar e-pierakstu www.cesuklinika.lv vai, zvanot uz reģistratūras tālruni: 64125634.

__________________________________________________


2.10.2019

Darba piedāvājums


Meklējam kolēģi! Ja Tev ir atbilstoša izglītība māszinībās vai veselības zinātņu jomā, piemīt prasme organizēt, vadīt un kontrolēt aprūpes procesus, kā arī ir izpratne par ārstniecības un aprūpes darba normatīvajiem dokumentiem, piedāvājam vērtīgu pieredzi virsmāsas amatā dinamiskā komandā Cēsu klīnikas ķirurģijas nodaļā, kā arī stabilu atalgoju un sociālās garantijas. Vairāk par darba piedāvājumu lasiet šeit.


__________________________________________________


30.09.2019

Iepazīstinām ar Māmiņu skolas oktobra nodarību programmu


🍂 Cienījamās māmiņas un godātie tēti! Māmiņu skolas oktobra nodarbību programma topošajiem un jaunajiem vecākiem ir klāt! 🍂


Pirts skoliņa un Šūnu bankas nodarbība ir bez maksas, pārējās – maksas nodarbības. Sīkāka informācija un pieteikšanās, zvanot pa tālr. 64125743 vai rakstot uz maminuskola@cesuklinika.lv

Iepriekš piesakoties, iespējams arī gaidāmā mazuļa sirdstoņu pieraksts (KTG). Ar nosūtījumu tas ir bez maksas.

Māmiņu ērtībām pieejama telpa, kur mazuļus pabarot un pārģērbt. Aicinām nodarbībām pieteikties laikus!

__________________________________________________


25.09.2019

Cēsu klīnikas Garīgās veselības centra komandai pievienojusies jauna  speciāliste - klīniskā un veselības psiholoģe Iveta Lukjanova


Ivetai Lukjanovai ir vairāk nekā 25 gadu pieredze, strādājot gan ar bērniem, gan pieaugušajiem, konsultējot un veicot pētījumus. Viņa specializējas palīdzības sniegšanā dažādās krīzes situācijās, kā arī konsultē pusaudžus ar uzvedības un emocionālajām grūtībām. 


Iepriekš Iveta Lukjanova darbojās izglītības jomā pilsētas skolās, bet kopš augusta ir pievienojusies Cēsu klīnikas Garīgās veselības centra komandai. 

Valsts apmaksāto konsultāciju ietvaros psiholoģe konsultē ceturtdienās, piektdienās un katra mēneša 1. un 3. trešdienā plkst. 9.00 – 17.00 Palasta ielā 15. 

Valsts apmaksātas konsultācijas saņemšanai ir nepieciešams speciālista - ārsta psihiatra - nosūtījums.

Konsultācijām var pieteikties Garīgās veselības centrā vai, zvanot uz tālruni: 64123567. 


Cēsu klīnikas Māmiņu skolas apmeklētājiem – vērtīgi bezmaksas žurnāli


Labi jaunumi topošajiem un jaunajiem vecākiem! Iznākuši jaunie vecāku organizācijas "Mammamuntetiem" žurnālu "Zīdainis" un "Bērnudārznieks" numuri, kurus iespējams bez maksas saņemt, apmeklējot Māmiņu skolas nodarbības Cēsu klīnikā. Tētiem iespēja saņemt iedvesmojošu grāmatu "Gribu būt tētis". 

Drīzākās nodarbības jau rītdien, 26.09.

10.00 –  ievadnodarbība "Būšu māmiņa" pie sertificētas vecmātes Ivetas Reķes;

12.00 –  "Mazuļa hendlings" pie fizioterapeites Māras Krūzes.

Pieteikšanās, zvanot uz tālr. nr.: 64125743.


__________________________________________________


23.09.2019

Aicinām apskatīt fotoizstādi "Rudens" Cēsu klīnikas 1.stāvā


Rudens nevienu neatstāj vienaldzīgu. Kāds ienirst tā krāsu un noskaņu daudzveidībā, cits steidz novākt vēlīno ražu un priecājas par bagātīgiem augļiem, bet vēl cits noskaņojas iekšējam dialogam, kam vasaras spožajā saulē nebija ne vietas, ne vaļas.

Līdz ar pirmajām patiesi dzestrajām rudens dienām Cēsu klīnikā aicinām apskatīt, sajust un izbaudīt fotoizstādi “Rudens”, kuru cēsiniekiem dāvā pieci fotogrāfi.


Darbu autori ir gan Cēsīs iemīļoti un pazīstami foto profesionāļi, gan daži jauni amata meistari: Rūdolfs Peļņa, Ilze Kārkliņa, Karīna Jurciņa, Sintija Cērpiņa un Raimonds Liepiņš. 

Izstāde būs apskatāma līdz pat novembra beigām Slimnīcas ielā 9, Cēsu klīnikas 1.stāva gaitenī pie aptiekas.Godam nosvinēti Cēsu klīnikas Bērnu veselības centra atklāšanas svētki


Sirsnīgi pateicamies visām ģimenēm, kas 21.septembrī bija kopā ar mums Cēsu klīnikas Bērnu veselības centra atklāšanas svētkos, piedalījās radošās un izglītojošās aktivitātēs, uzzināja daudz jauna par savu veselību, kā arī ieguva saujām prieka vitamīnu! Paldies speciālistiem, kas ar aizrautību dalījās pieredzē un bija sagatavojuši vērtīgus uzskates materiālus. Īpaša pateicība arī mūsu viesiem - bērnu popgrupai HEY un tās vadītājai Inai Aizgalei, kā arī zinātkāres centram ZINOO! 

Piedāvājam nelielu foto ieskatu bērnu veselības dienas norisē.


__________________________________________________


17.09.2019

Iepazīstinām ar jaunā palātu aprīkojuma sniegtajām priekšrocībām


Iepazīstinām ar Cēsu klīnikas jaunā palātu aprīkojuma sniegtajām priekšrocībām arī RE:TV raidījuma “Esi vesels” sižetā. 


__________________________________________________


10.09.2019

Aicinām piedalīties Cēsu klīnikas Bērnu veselības centra atklāšanas svētkos!


Mīļi aicinām visus interesentus, īpaši – ģimenes ar bērniem, 21.septembrī, plkst. 11.00 – 13.00, uz Cēsu klīnikas Bērnu veselības centra atklāšanas svētkiem. Būs iespēja piedalīties izglītojošās, radošās un izklaidējošās aktivitātēs, kā arī zinošiem speciālistiem uzdot jautājumus par bērnu veselību.

Mums rūp, lai ģimenes ar bērniem varētu saņemt medicīnisko palīdzību un padomu iespējami tuvāk mājām. Tieši tāpēc Cēsu klīnikā izveidots Bērnu veselības centrs, apvienojot visus klīnikas sniegtos bērnu veselības aprūpes pakalpojumus. Mūsu mērķis nākotnei ir arī ģimeņu izglītošana veselības jautājumos. Jo zināšanu nekad nevar būt par daudz, ja runa ir par bērnu veselību. ♥️


__________________________________________________


30.08.2019

Māmiņu skolas nodarbību programma septembrim


Mīļās māmiņas un tēti, Cēsu klīnikas Māmiņu skola septembrī piedāvā nodarbības topošajiem un jaunajiem vecākiem sertificētu speciālistu vadībā! Gaidību laiks ir īpašs – emocijām un pārmaiņām pilns. Ir vērts jau laikus uzzināt svarīgāko par un ap grūtniecību, lai gaidības noritētu harmoniski un sniegtu daudz prieka. 

Uz ievadnodarbību “Būšu māmiņa” pie vecmātes Ivetas aicinām topošās māmiņas jau no 12.grūtniecības nedēļas. Nodarbībā tiks runāts gan par gaidību norisi, vizītēm pie ārsta un vecmātes, USG un KTG, gan vēlamo dzīvesveidu – uzturu un tā piedevām, ģērbšanos, fiziskajām aktivitātēm u.c. svarīgiem jautājumiem.


Šūnu bankas nodarbība ir bez maksas, pārējās – maksas nodarbības. Sīkāka informācija un pieteikšanās, zvanot 64125743 vai rakstot uz maminuskola@cesuklinika.lv 


Iespējams arī gaidāmā mazuļa sirdstoņu pieraksts (KTG).

Māmiņu ērtībām pieejama telpa, kur mazuļus pabarot un pārģērbt.

Aicinām nodarbībām pieteikties laikus! 

__________________________________________________


27.08.2019

Donoru diena Cēsu klīnikā


Aicinām piedalīties asins donoru dienā, kas notiks 4.septembrī plkst. 10.00 - 14.00 Cēsu klīnikā Slimnīcas ielā 9! 


__________________________________________________


23.08.2019

Cēsu klīnika attīsta rehabilitācijas pakalpojumus un to pieejamību


Augustā Cēsu klīnikas rehabilitācijas nodaļas komanda kļuvusi par diviem speciālistiem bagātāka. 6.augustā komandai pievienojies jauns speciālists, pieredzējis fizikālās medicīnas un rehabilitācijas ārsts Arnis Nulle, tāpēc turpmāk pacientus Cēsu klīnikā konsultēs jau divi ārsti, kopīgi nodrošinot iespēju pacientiem saņemt konsultācijas katru darbdienu. 

Rehabilitologs  Arnis Nulle pieņems pacientus pirmdienās, trešdienās un piektdienās, konsultējot gan bērnus, gan pieaugušos. Uz valsts apmaksāto vizīti nepieciešams ģimenes ārsta vai ambulatorā speciālista nosūtījums. Būs iespēja saņemt arī ārsta maksas konsultāciju.


Ārstam ir vairāk nekā 20 gadu pieredze, septiņus gadus strādājot lielākajā rehabilitācijas centrā “Vaivari” Latvijā, kā arī pēc tam RAKUS klīnikas stacionāra “Biķernieki” rehabilitācijas nodaļā un pašlaik, paralēli Cēsu klīnikai, ārsts turpina rūpēties par bērniem ar dzirdes traucējumiem Latvijas Bērnu Dzirdes centra stacionāra nodaļā. 

Ārsts konsultē pacientus dažādos jautājumos: pieaugušos ar mugurkaula problēmām, pēc insulta, traumām, sirds infarkta, bērnus – cerebrālās triekas, dzemdību traumu un citu agrīnu bojājumu gadījumos. Ārsts atzīst, ka bērniem mūsdienās visbiežāk tomēr raksturīgas stājas un mugurkaula problēmas. 

Cēsu klīnikas rehabilitācijas nodaļa nodrošina:

 ārstu rehabilitologu konsultācijas,

 gaitas un citu palīglīdzekļu nozīmēšanu un pielāgošanu,

 fizioterapeita konsultācijas un nodarbības,

 kinezioloģisko teipošanu,

 krioterapiju,

 ergoterapeita konsultācijas un nodarbības,

 audiologopēda konsultāciju,

 uztura speciālista konsultāciju,

 ārstniecisko masāžu;

 dažāda veidā fizikālās terapijas procedūras.

Lai augošajai rehabilitācijas nodaļai palīdzētu ar administratīvo jautājumu vadību, kā arī atvieglotu pacientiem iespējas, plānojot un piesakoties uz rehabilitācijas pakalpojumiem, kopš 12.augusta rehabilitācijas nodaļā strādā administrators Iveta Runce.

Turpmāk pacientiem būs iespēja pieteikties uz rehabilitologu un citu rehabilitācijas nodaļas speciālistu pakalpojumiem, zvanot nodaļas administratoram pa tālruņiem: 64125785, 20238111 darbdienās 8.00-16.00. 

Sveicam  kolēģus un vēlam veiksmi un panākumus!Cēsu klīnika pabeigusi palātu aprīkojuma modernizācijas projektu stacionārajiem pacientiem

Jau informējām, ka jūlijā Cēsu klīnika iegādājās 110 jaunas, ergonomiskās gultas ar kvalitatīviem pretizgulējumu matračiem, kā arī pabeidza funkcionālo skapīšu nomaiņu visiem klīnikas stacionārajiem pacientiem. Tāpat tika ievērojami uzlabots līdzšinējais gultu klāšanas modelis, pilnībā atjaunojot visu gultasveļu, segas un spilvenus. Projekta mērķis bija vairot ērtības pacientiem un personālam atvieglot pacientu aprūpes un pārvietošanas darbu. Pašlaik jaunais aprīkojums jau pieejams visiem stacionāra pacientiem – kā bērniem, tā pieaugušajiem.


“Tas ir liels un nozīmīgs solis mūsdienīgas pacientu medicīniskās aprūpes virzienā, no kura ieguvēji būs gan mūsu pacienti, gan aprūpes personāls”, ar gandarījumu stāsta Cēsu klīnikas valdes priekšsēdētāja Ingūna Liepa, uzsverot, ka pēdējo gadu laikā klīnika mērķtiecīgi strādā un investē līdzekļus iekšējās infrastruktūras, medicīnisko tehnoloģiju atjaunošanā, telpu labiekārtošanā, kā arī jaunu pakalpojumu izveidē un speciālistu piesaistē. Arī šis projekts tika rūpīgi plānots, izsvērts, analizējot pacientu skaitu, saslimšanas gadījums un labākos variantus pacientu aprūpei.


NMP un uzņemšanas, ka arī reanimācijas un anestezioloģijas nodaļas virsmāsa Guna Zeltiņa skaidro jauno ergonomisko gultu sniegtās priekšrocības: “Mēs esam ļoti priecīgi par šiem ārstniecības vides uzlabojumiem, jo līdz šim pacientiem bija pieejamas vairāku veidu koka vai metāla gultas, kuru funkcionalitāte bija daudz zemāka un pacientu aprūpes darbs – grūtāks. Piemēram, koka gultas bija taktilo sajūtu ziņā patīkamas, bet grūti kopjamas, savukārt metāla gultas bija viegli kopt, taču tās bija aukstas un ne tik ērtas. Un vēl būtiskāk – gulošos pacientus vecajās gultās bija daudz sarežģītāk pozicionēt sēdus vai pussēdus stāvoklī, kā arī pārvietot vai veikt medicīniskās manipulācijas. Turklāt gultas bija dažādas, tāpēc, pienākot pie katra pacienta, bija jādomā, ko ar šo gultu var vai nevar izdarīt.” 

Tagad visā klīnikā ir vienādas gultas, un atbildīgais personāls jau izgājis apmācību, apgūstot to funkcionalitāti. Jaunā sistēma atvieglo arī gultu klāšanu, jo ir standartizēta gultasveļa, kuru nomainīt būs daudz vienkāršāk. 

“Gultas ir aprīkotas ar elektronisku vadības sistēmu, kas ļauj tām mainīt augstumu un pozīcijas atkarībā no pacienta vajadzībām un nepieciešamības veikt kādas procedūras. Gultas ir četrdaļīgas, un tas nozīmē, ka ir iespējams nodrošināt ērtu sēdus vai pussēdus pozīciju kardioloģiskajiem pacientiem un pacientiem pēc insulta tā, lai viņiem samazinātu izgulējumu riskus. To nodrošina arī speciālie pretizgulējumu matrači. 

Tāpat hroniskajiem plaušu slimību pacientiem ir vēlams vairāk atrasties sēdus pozīcijās. Gultām ir arī modelējamas drošības malas, kuras var pacelt gan visas gultas garumā, gan pusei. Tas vairo pacientu drošību. Var mainīt pat gultas garumu. Jāpiebilst, ka gultām izmantots materiāls, kas ir ne tikai patīkams taktilajām sajūtām, bet arī viegli kopjams.”

__________________________________________________


7.08.2019

Bērnu dietoloģe Diāna Lagzdiņa: vasara ir labākais laiks, lai sāktu ēst veselīgi


Lai arī mūsdienās pieejams plašs informācijas klāsts par veselīgu uzturu bērniem, diemžēl nākas secināt, ka ikdienā iekopt veselīga uztura paradumus ģimenēs nemaz nav tik vienkārši. Arvien vairāk bērnu Latvijā cieš no liekā svara. Dietoloģe Diāna Lagzdiņa atgādina galvenās uztura kļūdas: pārāk liels cukura un slēptā cukura daudzums, pārāk daudz olbaltumvielu un pārāk lielas porcijas, kā arī maz kustību. Vasara ir bagāta ar vietējiem, veselīgiem produktiem, īpaši dārzeņiem, tāpēc tieši šajā laikā vērts ieklausīties dietoloģes padomos.


Foto: Alexander Dummer

Kāpēc mūsdienās bērnu aptaukošanās ir tik aktuāla?

Pēdējo 30 gadu laikā mēs esam tikuši pie produktiem, kuriem ļoti mazā tilpuma vienībā ir ļoti daudz kaloriju. Agrāk mēs grauzām savus burkānus, kāpostus un vajadzēja apēst lielu porciju, lai saņemtu to enerģijas daudzumu, ko tagad varam iegūt, apēdot vienu mazu cepumiņu. Dažkārt, pārrēķinot uz 100g, produktā ir vairāk nekā ēdamkarote eļļas, vairākas karotes cukura. Turklāt tiek izvēlētas tādas pārtikas piedevas, garšas pastiprinātāji un garšvielas, kas ir tīkamas mūsu garšas kārpiņām. Bada sajūta mums ir izteiktāka par sāta sajūtu. Bērnam uztura paradumi veidojas pirmo divu dzīves gadu laikā, tāpēc vecākiem ir būtiski pievērst īpašu uzmanību šim vecumposmam un tam, lai veselīgi ēstu visa ģimene kopā.


Ko darīt, ja bērnam ir liela apetīte?

Apetīti jums diez vai izdosies samazināt, bet jācenšas kuņģa tilpumu sapildīt ar zemas kalorāžas produktiem, pašlaik, vasarā ir dažādi salāti. Var taisīt veģetārās zupas. Piemēram, no svaigam bietītēm, pieliekot putraimus un mazliet krējuma. Šādu ēdienu var ēst daudz. Gaļai dienas norma aptuveni desmit gadus vecam bērnam būtu 90-100g. Diemžēl ne cīsiņi, ne sardeles un desa vairs nav gaļa. Tie ir gaļas izstrādājumi no atkaulotas gaļas. Tur ir daudz tauku, kam pievienotas garšvielas. Lai neapēstu par daudz, der zināt, ka vienas ēdienreizes porcija būtu bērna kopā saliktu plaukstu lielumā. Tur varētu būt gan gaļa, gan mērce bez krējuma un salāti. Problēma ir tā, ka bērni ikdienā uzņem pārāk daudz olbaltumvielu. Pētījumā par bērnu pirmajām 1000 dienām (laiks no ieņemšanas brīža līdz 2 gadu vecumam), secināts, ka, lietojot par daudz olbaltumvielas, paceļas insulīnam līdzīgais augšanas hormons. Tas stimulē bērnu pārlieku augšanu. Mūsu organismiem ir vajadzīgi ogļhidrāti – putras, dārzeņi. Ja tie ir rupjāka maluma putraimi, vai dārzeņi, kas vairāk jāpakošļā ar zobiņiem, zarnām ir vairāk, ko strādāt, un cukura līmenis ceļas lēnāk. Līdz ar to arī ilgāk uzturas līmenī, nodrošinot sāta sajūtu.


Kā lai sadraudzina bērna garšas kārpiņas ar dārzeņiem? Jāapēd noteikts daudzums, lai iegaršotos?

Nav. Bērns sāk apgūt jaunas garšas, tiklīdz sākam viņu piebarot. Viņš ēdīs dārzeņus, ja agrā vecumā būs pie tiem pieradis. Ir pētījumi, ka bērni no jauniem ēdieniem mēdz atteikties līdz pat 12 reizes. Vecāku uzdevums ir piedāvāt šos ēdienus atkārtoti. Ja bērns no kaut kā atsakās, tas nenozīmē, ka viņam ir alerģija. Bērnam vienkārši ir bail no jauniem ēdieniem. Šī nevēlēšanās pamēģināt jaunus ēdienus var pāriet pat tikai ap 20 gadu vecumu. Līdz skolas vecumam daži bērni grib pārtikt no viena vai dažiem mīļākajiem produktiem. Piemēram, bērns grib griķus brokastīs, pusdienās un vakariņās. Un droši tos var dot. Tikai jāseko līdzi, lai bērns saņemtu sabalansētu uzturu. Bērna organismam dienas laikā jāsaņem 15% olbaltumvielu, 3 vai 4 gadu vecumā vajadzētu ap 30% taukvielu (lielākiem bērniem – mazāk), visam pārējam no dienā apēstā būtu jābūt ogļhidrātiem – graudaugu produktiem, dārzeņiem, kartupeļiem, augļiem un ogām. Jo ogļhidrāti būs sarežģītāki pēc uzbūves, jo organisms vairāk piestrādās, tos gremojot, un cukura līmenis uzturēsies normā. Savukārt šķidrums ir svarīgs, jo tas organismu spēj uzturēt normas robežās starp skābo un sārmaino vidi.


Cik šķidruma bērnam jāuzņem dienā? Vai bērns var izdzert par daudz ūdens?

Nē, ja tas viņam neizraisa tūsku. Taču jaunākie pētījumi liecina, ka arī pieaugušiem cilvēkiem vairs nav pareizi spiest dzert divus litrus ūdens dienā, bet gan aptuveni 500ml. Ja sportists, tas ir citādāk. Aptuveni 500ml nosedz starpību, ko mēs kā šķidrumu zaudējam ar sviedriem, urīnu, fēcēm un uzņemam ar ēdienu vai dzērieniem. Bet īsti nav arī tā, ka varētu izdzert par daudz, jo organisms pats to neļaus. Ziņos mums ar pietūkušām kājām. Šķidruma pietiekamību var novērtēt pēc urīna – tam ir jābūt gaišam. Bet ir arī zināms, ka lielākā ūdens daudzumā tauki šūnās labāk sadalās līdz pamat sastāvdaļām un izdalās no organisma. Tomēr tikai ar sabalansētu uzturu vien tos taukus, kas jau ir organismā, vairs ārā dabūt nevar. Ir jāsāk kustēties. 


Kādas aktivitātes vislabāk palīdz zaudēt lieko svaru?

Ir vajadzīga mērena, pietiekami ilglaicīga slodze, kad mūsu skābekļa patēriņš pieaug par aptuveni 25%. Ja miera stāvoklī pulss ir ap 80, tad nepieciešams soļot ar pulsu ap 100 sitieniem minūtē. Aptuveni pēc 45  minūtēm ir izmantotas mūsu oģļhidrātu jeb glikogēna rezerves muskuļos, un tikai tad organisms sāk dedzināt taukus. 

Mājās nedrīkst būt produkti, kas kādam no ģimenes ir nevēlami. Ja mēs ēdam, ēdam visi. Ja ēdam torti, tad arī visi. Protams, ja bērnam ir liekais svars, viņam gabaliņš varētu būt mazāks. Nekas traks nenotiks. Bet tajā dienā mēs spēlēsim futbolu, kustēsimies, iztērēsim šo enerģiju. Uz vienu km, mēs tērējam tik kalorijas, cik mēs svaram. Ja sveram 40kg, tad, noejot vienu km, 40 cal arī nodedzināsim. Ja kādā dienā ir par daudz apēsts, vajadzētu arī vairāk kustēties. Mūsu organisms visu noliek rezervēs, tā ir kopš seniem laikiem. Tie, kas vasarā varēja uzkrāt tauku rezerves, ziemā izdzīvoja. Vieglāk ir uzkrāt, bet diemžēl mums vairs nav laika, kad atdot šīs rezerves. Visu laiku ir pārbagātība. Mēs apēdam pārāk daudz. 


Ir dzirdēts, ka bērniem nevajadzētu dzert daudz piena, kāds ir Jūsu viedoklis?

Ne vairāk kā divas glāzes dienā. Jo piens ir ēdiens, nevis dzēriens. Tas nekas, ka piens ir šķidrs, tas satur enerģiju, tur ir olbaltumvielas un piena cukurs jeb laktoze. Daudzi bērni lieto pārslas ar pienu un šajā gadījumā gribu teikt, ka pārslas varbūt ir pat “vainīgākas” nekā piens. Tajās ir slēptais cukurs. Labāk ir parastās auzu pārslas (rupjāka maluma) apliet ar siltu pienu, un būs labu labā putra. Pārslām mūsdienās rūpnieciski vairs nepievieno īsto cukuru, bet gan kukurūzas sīrupu, nereti tiek izmantots kukurūzas sīrups ar paaugstinātu fruktozes daudzumu. To it sevišķi izmanto smalkmaizītēs, jo tas ir lēts ar izteikti saldu garšu. Mūsu organisms fruktozi neprot izmantot par enerģiju, tā ir citādāka nekā parastā glikoze, insulīns ar to nesasaistās kopā, tā netiek šūnā. Un šūna nedabū enerģiju. Fruktoze aknās tiek pārvērsta taukos, jeb, citiem vārdiem, rodas taukainās izmaiņas aknās vai smagākos gadījumos – hepatīts. Tāpēc es ģimenēm iesaku papētīt savus iecienītākos produktus – ko tie satur. Tā fruktoze, kas ir augļos un kuru mēs uzņemam kopā ar visām šķiedrvielām, tā ir laba. Tur fruktozes nav tik daudz, lai nodarītu kādu kaitējumu. Arī tējkarote vai deserta karote medus dienā ir labi. 


Kā ar saldinātiem dzērieniem? 

Saldinātajos dzērienos ir par daudz cukuru. Pat minerālūdens “ar garšu” uz lielo pudeli satur 200cal. Tas bērnam nav vajadzīgs! 


Kāda būtu laba ēdienkarte bērnudārza vai sākumskolas vecuma bērnam? 

Brokastīs ieteicama ir putra. Var taisīt gan auzu pārslas vai rīsus, gan arī miežu putru vai prosu un kukurūzu. Grūbās un miežos ciete sastāv no amilāzes, kas lēnāk šķeļas un lēnāk ceļ cukura līmeni. Tāpēc šie putraimi ir ļoti labi, mēs tos rekomendējam arī diabēta pacientiem. Klāt varētu būt siermaizīte. Padzerties var dot tēju. Ja dzer ūdeni, garšu var iegūt, pievienojot piparmētru vai citrona šķēlīti. Brokastis ir ļoti svarīga ēdienreize, lai bērnam būtu dienai nepieciešamā enerģija. Baltmaize nav ieteicama, jo tā ātri paceļ cukura līmeni un ātri tas krīt, smadzenēm pēc tam atkal gribas ēst. 

Uzkodas. Laba pauze starp ēdienreizēm būtu 3 – 4 stundas. Starp lielajām ēdienreizēm bērniem ir nepieciešamas uzkodas. Uzkodās var izmantot jogurtu bez piedevām, bet ar daudz ogām. Vai, piemēram, karstā laikā ar ēst piena saldējumu ar daudz augļiem. Tad sanāk liela saldējuma porcija. Vasarā nav pareizi noliegt bērnam ēst saldējumu, pat, ja viņam ir virssvars. 

Pusdienās varētu būt zupa, piemēram, dārzeņu, veģetārā vai šķelto zirņu / pupiņu zupa. Otrajā ēdienā var būt makaroni vai rīsi. Ja taisa gaļu, svarīgi arī to pagatavot ar garšvielām. Man nešķiet, ka bērniem jādod tikai sautētu gaļu. Nekas nenotiks, ja bērns apēdīs kotleti. Ēdienam ir jābūt garšīgam – tā ir mūsu bauda. Vienlaikus tomēr jācenšas gatavot mājās un pusfabrikātus jāatstāj tikai tiem brīžiem, kad patiešām nav laika. Mājās nekad nevar pielikt tik daudz sāls, eļļas vai garšas pastiprinātāju, kā tas būs pusfabrikātos. Ieteicamas vasarā ir arī sēnes, kas ir olbaltumvielām bagāts ēdiens. Vienīgi tās nevajadzētu ēst vēlāk par sešiem vakarā, jo šis ēdiens grūtāk sagremojas.

Vakariņās varētu būt dārzeņu sautējums vai kaut kas no putraimiem. Mazliet pie dārzeņiem varētu pievienot gaļu. Sautējumus var taisīt ļoti daudzveidīgus – ar kabačiem, puķu kāpostiem, kartupeļiem. Parastos kāpostus bērni ēd nelabprāt, bet, ja pievieno nedaudz, tad apēd. Klāt varētu piedzert kefīru. Pareizi būtu ēst divas stundas pirms nakts miega. Ja taisās iet gulēt desmitos, jāpaēd ne vēlāk kā astoņos. Svarīgi vakarā neēst treknus ēdienus, lai to divu stundu laikā ēdiens paspēj no kuņģa aiziet uz zarnām. 

Vasarā jācenšas ēst vieglākus ēdienus. Var uztaisīt uzpūteni ar mazliet mannā, bet daudz ogām. Auksto zupu uz kefīra bāzes. Nedēļā bērnam vajadzētu apēst 4 – 5 olas. Tās var likt arī aukstajā zupā. Jāēd ogas, siers un biezpiens ir jāēd. Ja pie salātiem pieliek Mozarella vai Fetas sieru, sāta sajūta iestājas ātrāk. Ļoti labi ir Grieķu salāti. Vasara nav tas laiks, kad mums visvairāk gribētos ēst grūbas vai šķeltos zirņus, bet brīnišķīga alternatīva ir cukurzirnīši, kurus var ēst ar visām pākstīm, pākšu pupas. Tur ir olbaltums un šķiedrvielas. Šis laiks ir jāizmanto, lai iemācītos ēst dažādus dārzeņus. Cēsīs noteikti vēl ir tīri lauki, kas nav pārmēsloti un tur aug dažādi dārzeņi.


Par ārsti

Diānai Lagzdiņai ir ilggadēja pieredze kā Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Dietoloģijas un ēdināšanas dienesta vadītājai. Cēsu klīnikā ārste sniedz konsultācijas:

• Visa vecuma bērniem ar gremošanas sistēmas problēmām (sāpes vēderā, aizcietējumi, u.c.),

• Par zīdaiņu barošanu (dabīgo vai mākslīgo, piebarojumiem) – kad, ar ko un cik daudz sākt barot mazuli,

• Uztura ieteikumi bērniem ar lieko svaru, cukura diabētu, kā arī nepietiekamu svara dinamiku.

Bērnu dietologa konsultācijas Cēsu klīnikā ir valsts apmaksāts tiešās pieejamības pakalpojums, kam nav nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums.

__________________________________________________

 


5.08.2019

“Lāga zvēri” pārstāv Cēsu klīniku Latvijas veselības darbinieku sporta spēlēs


Nedēļas nogalē jeb 2. – 4. augustā Ķekavas pagastā notika Latvijas veselības un sociālās aprūpes darbinieku 21. veselības dienas, kurās līdz ar aptuveni 30 citām komandām startēja Cēsu klīnikas komanda “Lāga zvēri”, pulcējot dažādu struktūrvienību aktīvākos pārstāvjus, viņu ģimenes un līdzjutējus. 


Kopvērtējumā Cēsu klīnikas komanda ierindojās 13.vietā, taču ieguva arī godpilno 3.vietu “Tūrisma stafetē”, kā arī lieliski rezultāti tika uzrādīti individuālajās disciplīnās: ģimenes stafetē Cēsu klīnikas fizioterapeites Māras Krūzes ģimene ieguva 3. vietu, turklāt Alise Krūze ieguva 3.vietu orientēšanās sacensībās. Savukārt Dzintars Anckiņš veiksmīgi startēja stafetē “Ātrais”, kurā arī iekļuva ātrāko trijniekā. 


Par komandas saliedēšanos un dalību aktivitātēs sporta spēļu laikā rūpējās komandas kapteine, vecākā reģistratore Iveta Runce, kurai pateicamies par ieguldīto darbu un entuziasmu! Tāpat pateicamies visiem 27 mūsu komandas dalībniekiem, spēļu organizatoriem – Latvijas Sarkanajam krustam – un īpaši arī norišu nodrošinātājiem “Ežiem” par profesionāli noorganizētu pasākumu, kā arī aktivitāšu daudzveidību!

__________________________________________________


30.07.2019

Māmiņu skolas nodarbību programma augustam


Mīļās māmiņas un tēti, aicinām apmekēt nodarbības topošajiem un jaunajiem vecākiem Cēsu klīnikā!


Šūnu bankas nodarbības ir bez maksas.

“Mazuļa hendlings” pie fizioterapeites Māras Krūzes – 7 EUR.

“Zīdīšanas ABC” krūts zīdīšanas ekspertes, vecmātes Daces Dugneses vadībā un ievadnodarbība grupai "Būšu māmiņa", kā arī individuālās nodarbības pie sertificētas vecmātes – 10 EUR.

Iespējams arī gaidāmā mazuļa sirdstoņu pieraksts (KTG), iepriekš piesakoties: ar nosūtījumu bez maksas, bez – 9 EUR.

Jūsu ērtībām pieejama telpa, kur mazuļus pabarot un pārtīt. 

Aicinām nodarbībām pieteikties savlaicīgi.

__________________________________________________

26.07.2019

Cēsu klīnikai jauna galvenā ārste


Kopš 23.jūlija par Cēsu klīnikas galveno ārsti kļuvusi galvenās ārstes vietniece dr. Inga Skrapce, savukārt ilggadējā galvenā ārste Anda Skrastiņa devusies godam nopelnītā pensijā. 

“Galvenā ārste Inga Skrapce ir erudīta, viņai piemīt augsta līmeņa diplomātijas spējas un atbildības sajūta, kā arī vīzija par Cēsu klīnikas attīstību. Apzinoties šī darba nozīmīgumu, galveno ārstu nomaiņa tika plānota jau laikus – gandrīz desmit mēnešus dr. Anda Skrastiņa un dr. Inga Skrapce strādāja plecu pie pleca, pamazām nododot pienākumus un atbildību jaunās vadošās ārstes pārziņā”, stāsta Cēsu klīnikas valdes priekšsēdētāja Ingūna Liepa. “Esam gandarīti, ka ārstniecības vadība nodota drošās rokās. Vēlam jaunajai galvenajai ārstei izturību un panākumus!” 


Dr. Inga Skrapce ir dzimusi Cēsīs un pašlaik dzīvo Raunā. Vidējo izglītību ieguvusi Cēsīs, DACVĢ. Studējusi Latvijas Medicīnas akadēmijas ārstniecības fakultātē, kuru absolvēja 2002.gadā. Pēcdiploma izglītību ieguvusi RSU kā laboratorijas ārste. Rezidentūras laikā strādājusi Rīgas pilsētas dzemdību namā par laboratorijas ārsti, bet pēc tam 15 gadus vadījusi NMS laboratorijas Cēsu filiāli. Cēsu klīnikā dr. Inga Skrapce sāka darbu 2018.gada martā kā ārste asins kabinetā, bet kopš pagājušā gada septembra veiksmīgi pildīja galvenās ārstes vietnieces pienākumus.

__________________________________________________


Māmiņu skolas nodarbības tuvākās nedēļas laikā


Mīļās māmiņas, atgādinām, ka jūlijā vēl ir iespēja apmeklēt divas vērtīgas nodarbības Cēsu klīnikas Māmiņu skolā pie sertificētiem speciālistiem: rītdien nodarbību “Mazuļa hendlings” vadīs fizoterapeite Māra Krūze, bet 30.jūlijā “Zīdīšanas ABC” būs iespēja apgūt pie vecmātes Daces Dugneses. Turklāt katru ceturtdienu individuālās nodarbības topošajiem vecākiem vada sertificēta vecmāte. Tās ir maksas nodarbības. 


Jūsu ērtībām pieejama telpa, kur mazuļus pabarot un pārtīt. Topošajām māmiņām ir iespējams arī gaidāmā mazuļa sirdstoņu pieraksts (KTG). 

__________________________________________________


22.07.2019

Lai vairotu ērtības stacionārajiem pacientiem un personālam atvieglotu pacientu aprūpes darbu, Cēsu klīnika pilnībā pāriet uz jaunām, ergonomiskām gultām un funkcionālajiem skapīšiem


Ar prieku informējam, ka šajās dienās klīnikai tiek piegādātas 110 jaunas ergonomiskas funkcionālās gultas ar kvalitatīviem specializētiem profilaktiskajiem matračiem, kas pacientiem samazina izgulējumu riskus, kā arī 70 funkcionāli un ērti skapīši pacientu lietošanai. Tuvākās nedēļas laikā saņemsim jaunu gultasveļu, segas un spilvenus. Tāpēc jau augustā visiem mūsu stacionāra pacientiem - kā lieliem, tā maziem - ārstēšanās Cēsu klīnikā būs kļuvusi daudz ērtāka, jo pilnībā būs nomainītas līdzšinējās gultas un skapīši. Ieguvējs noteikti būs arī nodaļās strādājošais ārstniecības un aprūpes personāls, jo ergonomiskās gultas atvieglos pacientu aprūpi un pārvietošanu.Piedalāmies "Lukturu gājienā"


20.jūlija vakarā Cēsu pilsētas svētku ietvaros notika tradicionālais “Lukturu gājiens”, kurā piedalās dažādu vietējo organizāciju, uzņēmumu un kolektīvu pārstāvji. Arī Cēsu klīnikas kolektīvs jau vairākus gadus ir klātesošs šajā gājienā, un šogad nesām gaismu vairāk nekā 30 cilvēku sastāvā. Pateicamies visiem darbiniekiem un viņu ģimenēm, kas piedalījās!Fotogrāfs: Kaspars Kurcens

__________________________________________________

18.07.2019

Sveicam Cēsu klīnikas absolventus!


Medicīna un nemitīga mācīšanās ir gluži vai sinonīmi. Taču šodien mums ir īpaša diena, jo sveicam un no sirds lepojamies ar mūsu četrām lieliskām kolēģēm, kas šovasar absolvējušas kādu mācību iestādi!

Operāciju bloka ar sterilizācijas nodaļu vadītāja Ieva Kalniņa ar izcilību ieguvusi veselības zinātņu maģistra grādu, absolvējot LU medicīnas fakultāti. Savukārt Anna Dambīte no reanimācijas un anestezioloģijas nodaļas, Nadežda Kalniņa no Vidzemes mazinvazīvās ķirurģijas dienas centra un Sigita Prauliņa no ķirurģijas nodaļas ieguvušas māsu palīga kvalifikāciju RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledžā un turpmāk Cēsu klīnikā strādās par māsu palīgiem.

Lai Jums arī turpmāk spars un interese arvien augt un profesionāli pilnveidoties!

Pateicamies arī Cēsu Domei par mūsu absolventēm sarūpētajām dāvaniņām.


 

Attēlā no kreisās: Nadežda Kalniņa, Cēsu klīnikas valdes priekšsēdētāja Ingūna Liepa, Sigita Prauliņa, Anna Dambīte, Ieva Kalniņa un galvenā māsa Taiga Galeja – Gruntmane.

__________________________________________________

16.07.2019

Atgādinājums ES valstīs dzīvojošo bērnu vecākiem


Cienījamie bērnu vecāki, ja šovasar plānojat savu bērnu ciemošanos Latvijā, atcerieties laikus nokārtot savām atvasēm EVAK kartes. Tas ir svarīgi, lai bērni nepieciešamības gadījumā varētu saņemt bezmaksas neatliekamo medicīnisko palīdzību.


EVAK karte ir bez maksas, un to ērti iespējams pieteikt arī elektroniski, autorizējoties E-veselības portālā www.eveseliba.gov.lv.

Tāpat atgādinām, ka vecvecākiem un citiem tuviniekiem, pavadot bērnu uz ārstniecības iestādi, vajadzīgs ne vien savs un bērna personu apliecinošs dokuments, bet arī notariāli apstiprināta pilnvara pārstāvēt bērna likumiskās tiesības un intereses. Bērnu vecākiem ir iespēja jau laikus nokārtot rakstisku atļauju, ierodoties klīnikā personīgi.

__________________________________________________

15.07.2019

Jūlijs – Cēsu klīnikas jubilejas mēnesis


Jūlijs ir jubilejas mēnesis ne vien Cēsīm kā pilsētai, bet arī Cēsu klīnikai, kuras saknes ietiecas pat 257 gadu senā pagātnē. Piedāvājam ielūkoties notikumiem bagātajā ārstniecības nozares attīstības vēsturē Cēsīs.

Par slimnīcas dibināšanas laiku, saskaņā ar Zinātņu akadēmijas Vēstures institūta liecībām, pieņemts uzskatīt 1762.gadu, kad 4.jūlijā Cēsīs tika iesvētīta koka ēka, kurā atradās pirmais medicīniskās palīdzības punkts. Tas darbojās galvenokārt kā izolators infekcijas slimību laikā un tajā sākumā strādāja viens ārsts. Zīmīgi, ka arī tagadējā klīnikas, toreiz – Cēsu rajona slimnīcas –, ēka pacientiem durvis vēra tieši vasaras pilnbriedā – 12. jūlijā.


Cēsu rajona jaunās slimnīcas ēkas pamatakmens tika ielikts 1975.gada maijā. Vēstījumu nolasīja tā laika galvenais ārsts dr.Matulis, bet to ievietot ēkas pamatos tika uzticēts Cēsu klīnikas traumatoloģei (šobrīd - galvenajai ārstei) Dr. Andai Skrastiņai kopā ar celtniecības vadītāju.


Cēsu pilsētas slimnīcas ēka Lielā Dārza ielā 18 (tagadējā Bērzaines iela) ap 1932.gadu. Divstāvu plienakmens mūra ēka celta 1881.gadā būvuzņēmēja  Pētera Pētersona vadībā, kurš bija Jāņa Poruka sievas tēvs. 1926. – 1929.gadā notika ēkas renovācijas darbi, ierīkojot kanalizāciju, centrālo ūdens apsildīšanu, ārstnieciskās vannas, rentgena un fizioterapijas kabinetus, slimnīcas inventāru, kā arī veicot citus uzlabojumus. Līdz ar to gultu skaitu no 25 bija iespēja palielināt līdz 60.


Šo reklāmu iespējams datēt ar renovācijas darbu beigu posmu. 1929.gadā slimnīcas paplašināšanas vajadzībām tika atvēlēta un labiekārtota arī blakus esošā sarkano ķieģeļu divstāvu ēka, gultu skaitu palielinot līdz 140. 1929.gadā slimnīcā bija ārstējušies 987 slimnieki, stacionārā veiktas 408 operācijas, rentgena kabinetā izmeklēti 592 pacienti. Tolaik pieejamās fizikālās procedūras: kalnu sauli izmantojuši 1077 slimnieki, ogļskābes, sēra, skuju ekstrakta vannas – 684, diatermiju – 417, elektrizācijas – 304, masāžas – 390 pacienti.


Slimnīcas kolektīvs 20.gs 20tajos gados. Otrajā rindā trešais no kreisās – Ernests Ķivulis, Cēsu pilsētas slimnīcas galvenais ārsts no 1891.līdz 1928.gadam.


Operāciju zāle ar vienkāršu koka galdu 1928.gadā. Paukšēna foto.


Slimnīcas kolektīvs kopā ar tās direktoru Dr.Ernestu Andšmitu (attēlā pirmajā rindā ceturtais no labās), kas vadīja slimnīcu no 1928. līdz 1932.gadam.


Slimnīcas kolektīvs 1940.gada jūnijā. Attēlā pirmajā rindā ceturtais no labās slimnīcas direktors Artūrs Meija. Viņš vadīja slimnīcu no 1932. līdz 1944.gadam. Cita starpā, 1935.gadā Cēsu slimnīcā tika veikta arī pirmā operācija ar asins pārliešanu. Tā bija kuņģa operācija, kuru veica dr. Meija ar Beka aparātu, pārlejot ilggadēja sanitāra A.Ķauķa ziedotās asinis. Kopš tā laika asins ziedošanai bieži tika pieaicināti slimnīcas darbinieki.


Cēsu medicīnas māsu skolas izlaidums 1947.gadā. Vairāku paaudžu laikā vairums māsiņu, kas sāka mācības māsu skolā Cēsīs, pēcāk turpināja darbu slimnīcā, tādējādi nodrošinot pastāvīgu paaudžu nomaiņu. Lai arī māsu skolas diemžēl vairs nav, Cēsu klīnikā joprojām uzticami strādā vairākas māsas, šīs skolas absolventes.


Ārstu vizīte pie pacienta 1964.gadā. 


1965.gadā šādi aprīkotu telpu ārstniecības iestādē dēvēja par pretšoka istabu. Tā pildīja līdzīgas funkcijas, kādas mūsdienās veic reanimācijas zāle, tikai atbilstoši sava laika iespējām. 


Dr.Grīnbergs ar fizikālās terapijas nodaļas medicīnas māsām 1969.gadā. 


Slimnīcas medicīnas māsu padome 1978.gadā.


Attēlā otrā māsu skolas 2.kursa studente un medicīnas māsa, sterilizējot operāciju piederumus. Māsu statusu varēja noteikt pēc cepurēm – studentēm bija izšūtas tik svītriņas, cik gadus viņas jau mācās, bet māsu cepures rotāja sarkanais krusts.


Cēsu slimnīca vienmēr bijusi slavena ar savu spēcīgo traumatoloģijas nodaļu un ārstiem, kas veica savam laikam sarežģītas operācijas. Attēlā traumatoloģiskie pacienti ar ārējās fiksācijas aparātiem, tā saucamajiem profesora Jeļizarova aparātiem, kas agrāk tika izmantoti kaulu lūzumu ārstēšanai.


Šodien SIA „Cēsu klīnika” ir 24 stundu neatliekamās palīdzības lokālā daudzprofilu slimnīca, kura kā patstāvīga kapitālsabiedrība darbojas kopš 2010.gada 1.janvāra, kad tā pārņēma visu labo pieredzi un tradīcijas no pašvaldības aģentūras „Cēsu rajona slimnīca”.  Mūsu vīzija ir būt modernai medicīnas iestādei, kurā augsti profesionāla komanda nodrošina mūsdienīgu diagnostiku un ārstēšanu, garantē individuālu attieksmi pret katru pacientu un mājīgu ārstēšanas vidi. Nupat sākti projektēšanas darbi klīnikas ārstniecības korpusa rekonstrukcijai, kas sniegs iespēju tuvāko gadu laikā ievērojami uzlabot ēkas infrastruktūru un ērtības kā pacientiem, tā arī darbiniekiem.

Informācijas apkopojumā izmantoti Cēsu klīnikas arhīva materiāli un fotogrāfijas, kā arī laikraksta Druva 2011.gada 24.septembra publikācija “Cēsu klīnikas gaitas”, kas veidota, balstoties uz Cēsu Vēstures un mākslas muzeja materiāliem. 

__________________________________________________


10.07.2019

Iespēja bez rindas saņemt valsts apmaksātu bērnu dietologa konsultāciju Cēsu klīnikā


Lai arī mūsdienās pieejams plašs informācijas klāsts par veselīgu uzturu bērniem, diemžēl nākas secināt, ka ikdienā iekopt veselīga uztura paradumus ģimenēs nemaz nav tik vienkārši. Ārsti atgādina, ka galvenās uztura kļūdas ir: pārāk liels cukura un slēptā cukura daudzums, maz ūdens, pārāk daudz tauku un ogļhidrātu, kā arī maz kustību. 

Savukārt vecāki atzīst, ka nepieciešams gan uzmundrinājums sākt ēst veselīgāk, gan konkrēti padomi veselīgiem ēdieniem, lai kaloriju cipari pārvērstos ēdienos un porcijās. Ja arī Jūsu ģimenē ir neskaidri jautājumi par bērnu ēdināšanu, aicinām izmantot iespēju 22.jūlijā saņemt valsts apmaksātu sertificēta un pieredzējuša pediatra – dietologa konsultāciju Cēsu klīnikā. Tas ir tiešās pieejamības pakalpojums, kam nav nepieciešams ģimenes ārsta nosūtījums.


Diānai Lagzdiņai ir ilggadēja pieredze kā Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Dietoloģijas un ēdināšanas dienesta vadītājai. Cēsu klīnikā ārste sniedz konsultācijas:

 Visa vecuma bērniem ar gremošanas sistēmas problēmām (sāpes vēderā, aizcietējumi, u.c.),

 Par zīdaiņu barošanu (dabīgo vai mākslīgo, piebarojumiem) – kad, cik daudz un ar ko sākt barot mazuli,

 Uztura ieteikumi bērniem ar lieko svaru, cukura diabētu, kā arī nepietiekamu svara dinamiku.

 

Pieteikšanās vizītei, zvanot uz reģistratūru pa tālr. 64125634 vai ar e-pierakstu www.cesuklinika.lv

__________________________________________________


08.07.2019.

Parakstīts līgums ar arhitektu biroju SIA NAMS par ārstniecības korpusa pārbūves būvprojekta izstrādi un autoruzraudzību


Lai īstenotu Cēsu klīnikas ilgtermiņa mērķi attīstīt mūsdienīgu un kvalitatīvu veselības aprūpes pakalpojumu un medicīnisko tehnoloģiju pieejamību, sākts darbs pie Cēsu klīnikas ārstniecības korpusa pārbūves būvprojekta izstrādes, kuru uzticēts veikt uzņēmumam SIA “NAMS”, kas uzvarēja iepirkumu konkursā. Būvprojekts un autoruzraudzība tiks realizēti divās kārtās, no kurām pirmā tiks īstenota ERAF projekta Nr. 9.3.2.0/18/I/019 “Infrastruktūras un medicīnas tehnoloģiju atjaunošana Cēsu klīnikā un medicīnas tehnoloģiju iegāde Vidzemes slimnīcā, kvalitatīvu veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanai Vidzemē" ietvaros.

Attēlā no kreisās: SIA “NAMS” valdes loceklis Māris Malahovskis un SIA “CĒSU KLĪNIKA” valdes priekšsēdētāja Ingūna Liepa līguma parakstīšanas dienā

Projekta pirmajā kārtā tiks izstrādāts būvprojekts Iekšķīgo slimību nodaļas (4. un 5. stāvs) infrastruktūrai un divu liftu pārbūvei līdz pat to nodošanai ekspluatācijā. Savukārt otrajā kārtā būvprojekts tiks izstrādāts 3.stāva ambulatorajai nodaļai ar dienas stacionāru un rehabilitāciju, 2. stāva ķirurģijas nodaļai, kā arī ambulatorās pediatrijas kabinetam, darbinieku ģērbtuvēm un tehniskajām telpām.

Kopējais prognozējamais projektēšanas darbu un autoruzraudzības termiņš ir 28 mēneši. Pirmo kārtu, ietverot būvprojektu un tā ekspertīzi, plānots veikt deviņu mēnešu laikā.

 

Jau informējām, ka 2018. gada nogalē Cēsu klīnika un Centrālā finanšu un līgumu aģentūra parakstīja līgumu par Eiropas Savienības fonda projekta īstenošanu. Projektu līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF) 85% apmērā, un 9% ir valsts budžeta finansējums.


Dalāmies pieredzē ar RAKUS galvenajām māsām


Ceturtdien pēcpusdienā Cēsu klīnikā pieredzes apmaiņas vizītē viesojās Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas aprūpes vadītajās – galvenās māsas. Cēsu klīnikas aprūpes komanda – galvenā medicīnas māsa Taiga Galeja–Gruntmane ar virsmāsām –  iepazīstināja kolēģes ar māsu darbu klīnikā un klātienē arī Vidzemes Mazinvazīvās ķirurģijas dienas centrā. “Dalījāmies pieredzē par aprūpes dokumentāciju klīnikā un apmainījāmies ar viedokļiem par cilvēkresursu nodrošinājumu. Kolēģēm no Rīgas bijām sagatavojušas Cēsu pilsētas un apkārtnes skaistāko vietu apskates informāciju”, par galveno māsu vizīti ir gandarīta Taiga Galeja–Gruntmane. Arī viešņas bija iedvesmotas gan par tikšanos Cēsu klīnikā, gan mūsu skaistās pilsētas apskati.


 Attēlā no koncertzāles “Cēsis” 6. stāva no kreisās: Inese Budzila, aprūpes direktore, Evija Apalīte, stacionāra “Tuberkulozes un plaušu slimību centrs” galvenā māsa, Vineta Elstere, stacionāra “Latvijas Infektoloģijas centrs” galvenā māsa,  Kristīne Bondareva, stacionāra “Gaiļezes” galvenā māsa un Daiga Rudzīte, stacionāra “Biķernieki” galvenā māsa.

__________________________________________________


28.06.2019

Cēsu klīnikā pieņemts darba koplīgums nākamajiem trim gadiem


Vakar, 27.jūnijā, notika Cēsu veselības aprūpes darbinieku arodorganizācijas sasauktā klīnikas darbinieku kopsapulce, lai vienotos par darba koplīguma jauno redakciju, kas būs spēkā Cēsu klīnikā, sākot no šā gada 1.jūlija, nākamos trīs gadus.


Darbs pie jaunās darba koplīguma redakcijas ilga trīs mēnešus jeb kopš šā gada aprīļa, un tas tika aktualizēts atbilstoši likumdošanas prasībām. Darba koplīgums attiecas uz visiem Cēsu klīnikā strādājošajiem un paredz virkni sociālo labumu, piemēram: 

 veselības apdrošināšanas polisi, 

 vienreizēju pabalstu un divas apmaksātas brīvdienas ģimenes locekļa nāves gadījumā, 

 uzņēmuma apmaksātu brīvdienu pirmajā skolas dienā saistībā ar bērna skolas gaitu uzsākšanu 1. — 4.klasē, kā arī apmaksātu brīvdienu izlaiduma dienā – ja skolu absolvē darbinieka bērns vai pats strādājošais beidz studijas kādā izglītības iestādē, 

 darbiniekiem, kuru darbs ir pie datora, ir iespēja saņemt finansiālu atbalstu redzes korekcijas līdzekļu iegādei.

Tāpat darba koplīgumā paredzēta vēl virkne citu sociālo labumu, kas vairo darbinieku sociālās garantijas un līdz ar to - drošības sajūtu, izvēloties par savu darba vietu Cēsu klīniku.

__________________________________________________


Cēsu klīnikas darbinieki papildina savas profesionālās prasmes


Pēc darbinieku ierosinājuma 27.jūnijā uz vieslekcijām Cēsu klīnikā tika uzaicināta psiholoģe, kognitīvi biheiviorālās terapijas psihotarapeite un Latvijā pazīstama apmācību vadītāja Marija Ābeltiņa, kura dalījās savā profesionālajā pieredzē par mediķu darba ikdienā aktuāliem tematiem, kas saistīti ar stresa noturību, emocionālo stabilitāti un krīzes intervenci. Psihoterapeitei ir ievērojama pieredze, strādājot ar visdažādākajām krīzes situācijām krīzes centrā “Skalbes”, kā arī atbalstot cilvēkus krīzes situācijās individuāli. Mācībās piedalījās 25 darbinieki, viņu vidū gan medicīnas māsas un māsu palīgi, gan ārsti. 


 

Cēsu klīnika arī turpmāk saviem darbiniekiem plāno īstenot dažādas profesionālās izaugsmes aktivitātes kursu un semināru veidā, jo ar darbu apmierināti, zinoši un augsti kvalificēti darbinieki ir viena no uzņēmuma vērtībām. 

__________________________________________________


Māmiņu skolas nodarbību programma jūlijam


Pirts skoliņas un šūnu bankas nodarbības ir bez maksas.

“Mazuļa hendlings” pie fizioterapeites Māras Krūzes – 7 EUR.

“Zīdīšanas ABC” krūts zīdīšanas ekspertes, vecmātes Daces Dugneses vadībā un individuālās nodarbības pie vecmātes Ivetas Reķes – 10 EUR.

Bērniņa sirdstoņu pieraksts (KTG): ar nosūtījumu bez maksas, bez – 9 EUR.

Jauno vecāku ērtībām pieejama arī telpa, kur mazuļus pabarot un pārtīt. 

Priecāsimies, ja nodarbībām pieteiksieties laikus.

__________________________________________________


27.06.2019


Cēsu klīnikas Māmiņu skolas dalībniecēm iespēja tikt pie vērtīgas lasāmvielas


Iznākuši jaunie žurnālu "Zīdainis" un "Bērnudārznieks" numuri (2019. gada jūnijam - augustam), kurus izdod Latvijas vecāku organizācija Mammamuntetiem.lv un kuros jaunie vecāki var iegūt vērtīgas zināšanas par mazuļu augšanu, attīstību, kā arī pāra attiecībām. 


Žurnālus bez maksas būs iespēja saņemt māmiņām un tētiem, kas apmeklēs kādu no Māmiņu skolas nodarbībām Cēsu klīnikā. Par turpmākajām nodarbībām aicinām interesēties un pieteikties, zvanot uz tālr. 64125743 vai rakstot e-pastu uz maminuskola@cesuklinika.lv.

__________________________________________________


21.06.2019


__________________________________________________


14.06.2019

Piesūkusies ērce. Trīs veidi, kā pareizi no tās atbrīvoties


Sākoties vasarai, Cēsu klīnikā arvien biežāk vēršas pacienti, kam piesūkusies ērce un ir nepieciešama palīdzība tās izņemšanā. Dažkārt vienkārši neesam pārliecināti, vai pašiem izdosies pareizi un pilnībā izņemt sīko parazītu, kas pārnēsā tik bīstamas slimības kā ērču encefalītu un laimas slimību. Pašlaik pieejami dažādi noderīgi palīgrīki, lai cilvēki arī paši no ērcēm varētu atbrīvoties ērti un droši. Cēsu klīnikas neatliekamās medicīniskās palīdzības un uzņemšanas nodaļas medicīnas māsa Angelika Izmailoviča demonstrē trīs paņēmienus, kā pareizi atbrīvoties no ērces.


Medicīnas māsa Angelika Izmailoviča arī skaidro, ka mūsdienās pirms ērces izvilkšanas koduma vietu vairs nerekomendē dezinficēt ar spirtu un nekādā gadījumā neliek eļļu, jo tas veicina ērces zarnu trakta satura nokļūšanu cilvēka ķermenī, taču tieši zarnu traktā atrodas slimību izraisītāji. Šī paša iemesla dēļ svarīgi ērci nesaspiest. Ērci ir jāizvelk jebkurā gadījumā tāpēc, ka pastāv brūces iekaisuma risks.

Ērces izvilkšana ar pinceti


Izvēloties pinceti ērces izvilkšanai, vislabāk derēs tās, kam smailāks gals, ar kuru var satvert pat mazu ērcīti. Attēlā redzamai pincetei ir arī satveršanas mehānisms, kas nofiksē un neļauj ērcei izslīdēt. Ērci vienmēr būs vieglāk izvilkt ar rotējošām kustībām – kā skrūvējot skrūvi, jo šādā veidā tā piesūkusies.

Ērces izvilkšana ar plastikāta karti


Šādu speciālo ērču izņemšanas karti var ērti paņemt līdzi maciņā. Tajā iestrādāts arī palielināmais stikls, kas palīdz novērtēt, vai uz ādas redzamais melnumiņš patiešām ir ērce. Kartes stūrī izveidota neliela atvere, kas, piespiežot pie ādas, jāpabīda zem ērces kakla. Tad rotējošām kustībām ērci var izvilkt. 

Ērces izvilkšana ar diegu


Jo mazāka ērce, jo smalkāks diegs nepieciešams. Diegam izveido cilpu, apliek to ērcei un, pieturot diegu un ērci, lai neizslīdētu, cieši sasien. Pēc tam, nostiepjot diegu aiz abiem galiem, it kā izskrūvē ērci. Šo paņēmienu ir vieglāk izmantot, ja viens cilvēks pietur diegu, kamēr otrs savelk mezglu.


Pēc ērces izvilkšanas ir svarīgi uzreiz nomazgāt rokas ar ziepēm, kā arī nodezinficēt koduma vietu. Ņemot ērci bez palīgierīces, var inficēties ne tikai tas, kuram iekodusies ērce, bet arī ērces noņēmējs, jo rokās ir mikroplaisiņas, caur kurām infekcija iekļūst ķermenī. Tāpēc arī suņiem vai kaķiem nevajadzētu vilkt ārā ērces ar plikām rokām.

Svarīgi zināt, ka tad, ja neizdodas pilnībā izņemt ērci – paliek kājiņa vai snuķītis – , tas nepalielina inficēšanās risku ar ērces pārnēsātajām slimībām, bet brūce vērtējama kā ar mazu svešķermeni. “Reizēm pie mums, uzņemšanas nodaļā, vēršas pacienti, kam brūcē palicis ērces snuķītis, taču šajā gadījumā pietiktu ar brūces apkopšanu mājas apstākļos”. Medicīnas māsa arī atgādina, ka neatliekamās palīdzības un uzņemšanas nodaļā ērces izņemšana nav augstas prioritātes neatliekamā palīdzība, tāpēc, vēršoties ar šādu lūgumu pēc palīdzības, jārēķinās ar ilgāku gaidīšanas laiku, turklāt pieaugušajiem tas ir maksas pakalpojums.

Pēc ērces koduma netiek injicēta nekāda pretinde vai lietoti medikamenti, galvenais ir koduma vietas un pašsajūtas novērošana. Kas notiek ar koduma brūces vietu? Lai lieki nesakairinātu to, kādu dienu ieteicams atturēties no iešanas pirtī, dušā vai vannā, neberzēt ādu pat, ja niez. Par pašsajūtas novērošanu – vai ir paaugstināta temperatūra, galvassāpes, sāpes kaulos, reibonis? Šīs pazīmes var parādīties arī 4 līdz 5 mēnešus no koduma laika.

“Gadās situācijas, kad cilvēki mums atnes burciņā ērci, taču mēs neveicam ērču pārbaudes. Ja ērce ir inficēta, organisms izstrādā antivielas, kuras pēc 10 līdz 14 dienām var konstatēt laboratoriski pacienta asinīs. Ja ir vajadzība vai drošības pēc vēlme pārbaudīties, var veikt asins analīzes ar ģimenes ārsta nosūtījumu ambulatori, nevis steidzamā kārtā uzņemšanas nodaļā”, skaidro A. Izmailoviča. Savukārt, pārbaudīt, vai ērce nav inficēta, iespējams Latvijas infektoloģijas centrā Rīgā. Vai arī ērci var nodot Centrālajā laboratorijā Cēsīs, kas to nogādās pārbaudei Rīgā.

Visdrošāko aizsardzību pret ērču encefalītu sniedz vakcinēšanās. Savukārt, lai izvairītos no ērces kodiena, dodoties brīvā dabā, ieteicams saģērbties tā, lai ērcei grūti pakļūt zem drēbēm, bet pārnākot mājās, vispirms pārbaudīt apģērbu un ķermeni. 

__________________________________________________


13.06.2019

Iekšējā trauksmes celšanas sistēma Cēsu klīnikā

Lai sabiedrības interesēs veicinātu trauksmes celšanu par pārkāpumiem un nodrošinātu trauksmes celšanas mehānismu izveidi un darbību, kā arī pienācīgu trauksmes cēlēju aizsardzību, ir pieņemts Trauksmes celšanas likums. Tas stājās spēkā 2019.gada 1.maijā.


Kārtību, kādā  SIA „CĒSU KLĪNIKA” var iesniegt un tiek izskatīti trauksmes cēlēju ziņojumi, nosaka apstiprināti Noteikumi par iekšējo trauksmes celšanas sistēmu SIA „CĒSU KLĪNIKA. 


Ziņojumu  var sagatavot, aizpildot  speciāli izstrādātu Trauksmes cēlēja ziņojuma veidlapu (Iespēja lejupielādēt veidlapu word formātā.) 

Ziņojumu var iesniegt arī iesnieguma formā, norādot, ka tas ir trauksmes cēlēja ziņojums.

Lai trauksmes cēlējs varētu saņemt likumā paredzētās aizsardzības garantijas un varētu notikt likumīga tā personas datu apstrāde, ziņojumam ir jābūt parakstītam (pašrocīgi vai ar drošu elektronisko parakstu, ja to iesniedz elektroniski).

Trauksmes cēlējs ziņojumu var iesniegt:

1.izveidotā slēgtā pastkastē, kura atrodas Cēsu klīnikas  telpās  1. stāvā,  pretī garderobei;

2.nosūtot to uz īpaši trauksmes ziņojumu saņemšanai izveidotu  e-pasta adresi trauksmescelsana@cesuklinika.lv;

3.ziņojot mutiski atbildīgajai personai.

SIA „CĒSU KLĪNIKA”  atbildīgā persona trauksmes celšanas jautājumos ir juridiskā, personāla un iepirkumu daļas vadītāja/ juriste Liene Vegnere (tālr.:26182328, e-pasts: trauksmescelsana@cesuklinika.lv).

__________________________________________________


12.06.2019

Der zināt

Cēsu klīnika ir viena no sešām Latvijas ārstniecības iestādēm, kurā kopš aprīļa darbojas pediatru ambulatorās pieņemšanas kabinets. Tas ir liels atbalsts vecākiem, īpaši situācijās, kad ģimenes ārsts nav pieejams. Vairāk par to šodienas laikraksta “Druva” numurā.


__________________________________________________


10.06.2019

Informācija par plānveida medicīnisko pakalpojumu ierobežošanu personām, 

kas nav savlaicīgi norēķinājušās ar klīniku

No 2019. gada 1.septembra pacientiem, kas nav norēķinājušies par iepriekšējo ārstniecisko pakalpojumu saņemšanu Cēsu klīnikā, varēs tikt ierobežota vai atteikta plānveida veselības aprūpes pakalpojumu sniegšana līdz brīdim, kad norēķins tiks veikts vai tiks panākta vienošanās par atlikto maksājumu ar atmaksas grafiku.

Šādi ierobežojumi tiek noteikti tāpēc, ka ilgstošo nemaksātāju īpatsvars ar katru gadu arvien pieaug, turklāt vairākos gadījumos pacienti nenorēķinās tieši par maksas medicīnas pakalpojumiem, nereti pat vairākiem pēc kārtas. Šāda situācija negatīvi ietekmē klīnikas spēju tālāk norēķināties ar saviem piegādātājiem un darbiniekiem.

Gadījumos, kad pacients nevar pilnībā veikt pacienta līdzmaksājumu 15 dienu laikā pēc izrakstīšanās no klīnikas, pamatojoties uz MK noteikumiem 555 “Veselības pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība” 159.punktu,  pacientam ir iespēja noslēgt ar klīniku vienošanos par atlikto maksājumu ar abpusēji saskaņotu atmaksas grafiku.

Atgādinām, ka, lai saņemtu maksas medicīnas pakalpojumus, ir jāveic 100% priekšapmaksa no pakalpojuma cenas pirms pakalpojuma saņemšanas, bet, ja pakalpojumu plānots saņemt stacionārā vai dienas stacionārā, tad galīgais norēķins jāveic izrakstīšanās dienā.

__________________________________________________


7.06.2019

Svarīga informācija vecākiem - lai arī vasarā bērni būtu drošībā

Mīļie bērnu vecāki, ir sākusies vasara, un brīvlaikā bērni bieži dodas ciemos pie saviem vecvecākiem vai citiem radiniekiem. Nekad nevar zināt, kurā brīdī var rasties situācija, kad bērnam var būt nepieciešama medicīniskā palīdzība. Tāpēc parūpējieties laikus, lai cilvēkiem, kas Jūsu atvasi pieskatīs, būtu juridiskas tiesības pārstāvēt bērna intereses, piemēram, atvedot viņu uz ārstniecības iestādi, lai saņemtu medicīnisko palīdzību.


Atgādinām, ka gadījumā, ja uz ārstniecības iestādi bērnu atved vecāki, līdzi jābūt vecāku un bērna personu apliecinošam dokumentam: derīgai pasei vai dzimšanas apliecībai, drīkst uzrādīt arī vecāku pasi, kurā ierakstīts bērna vārds.

Savukārt citām personām – vecvecākiem, brāļiem, māsām, citiem tuviniekiem – vajadzīga notariāli apstiprināta pilnvara pārstāvēt bērna likumiskās tiesības un intereses. Bērna vecāks var jau laikus nokārtot rakstisku atļauju, ierodoties klīnikā personīgi. Baudiet vasaru droši un bez raizēm!

__________________________________________________


5.06.2019

Meklējam kolēģus - medicīnas māsas

Ja Tev ir medicīnas māsas izglītība, piemīt precizitāte un pozitīva attieksme darba pienākumu veikšanā, aicinām pievienoties Cēsu klīnikas kolektīvam! Piedāvājam vērtīgu pieredzi, profesionālus kolēģus, dinamisku darbu, kā arī stabilu atalgojumu un sociālās garantijas. Vairāk par darba iespējām var uzzināt šeit.


__________________________________________________


Cēsu klīnikā iespēja apskatīt jaunu radošo darbu izstādi

Saistībā ar Garīgās veselības centra dienas stacionāra ergoterapeitiskajiem pasākumiem, ir tapusi jauna radošo darbu izstāde, kuras veidošanā piedalījās vairāki dienas stacionāra pacienti. Idejas mākslas darbiem palīdzēja rast un veiksmīgi īstenot sociālā rehabilitētāja Laila Gavare. 

Radošie darbi ir apskatāmi Cēsu klīnikā Slimnīcas ielā 9, 2.stāva gaitenī.


 Cēsu klīnikas Garīgās veselības centra dienas stacionārs palīdz pacientiem ar hroniskām psihiskām saslimšanām, garastāvokļa un uzvedības traucējumiem, kā arī somatisku saslimšanu (ieilgušu sāpju) izraisītiem garīgās veselības vai pārejošiem adaptācijas traucējumiem, kuru izpausmes ir trauksme, bezmiegs un nemiers. Ar pacientiem strādā speciālistu komanda: ārsti psihiatri, psihologs, medicīnas māsas, sociālais darbinieks, un turpmāk būs pieejami arī ergoterapeits un fizioterapeiti.

__________________________________________________


31.05.2019

Cēsu klīnikā ginekologu komanda veiksmīgi veikusi četras augstākās sarežģītības ginekoloģiskās operācijas

Šonedēļ divu dienu laikā augsti profesionālu ārstu komanda Cēsu klīnikā veiksmīgi veica četras ļoti sarežģītas operācijas – 3 dziļās endometriozes laparoskopiskas operācijas un 1 mūsdienīgu, laparoskopisku dzemdes noslīdējuma korekciju ar tīkliņa implantu. Tās ir augsta līmeņa un grūtības pakāpes ginekoloģiskas operācijas, kas mūsdienīgā veidā atrisina daudzām Latvijas sievietēm aktuālas veselības problēmas. Operācijas vadīja Francijā praktizējošs ginekologs Eduards Ošiņš, kurš ir eksperts dziļās endometriozes ķirurģiskā ārstēšanā, sadarbībā ar Vidzemes mazinvazīvās ķirurģijas dienas centra, kas darbojas Cēsu klīnikā, ginekoloģēm Jolantu Krauzi un Aigu Rotbergu. 


 Ārsti attēlā no labās: Eduards Ošiņš, Aiga Rotberga, Jolanta Kauze

Dziļās endometriozes operāciju laikā pacientēm tika atjaunota iegurņa anatomija un olvadu caurlaidība, līdz ar to atjaunojot auglību un paverot iespēju nākotnē laist pasaulē mazuli. Arī dzemdes noslīdējumu izdevās labi koriģēt ar tīkliņa implantu – šī ir viena no jaunākajām un modernākajām metodēm, kuru ārstes, Krauze un Rotberga, apguva Vācijā un turpmāk varēs veikt arī patstāvīgi. Dziļās endometriozes operācijas ilga līdz četrām stundām un vairāk. Tās tika veiktas ar mazinvazīvu metodi - laparoskopiski, sniedzot iespēju pacientēm jau nākamajā dienā doties mājās.

Ginekologs Eduards Ošiņš skaidro: “Ja runājam par ginekoloģiskajām operācijām, tad šis ir visaugstākais līmenis jeb virsotne. Dziļā endometrioze rada neauglību, sāpes un nopietni ietekmē sievietes dzīves kvalitāti. Tie ir gadījumi, kad palīdzēt var ķirurģiskā ārstēšana. Tiesa, pašlaik Latvijā vēl ir maza pieredze šādu operāciju veikšanā. Dziļās endometriozes gadījumā operācija ir ļoti sarežģīta, jo slimība bojā dažādus blakus orgānus, bet endometriozes perēkli ir jāizoperē pilnībā.”

Pašlaik pasaulē katra 10. sieviete reproduktīvā vecumā cieš no endometriozes. Arī Latvijā tā ir viena no mūsdienu aktuālākām problēmām, runājot par sieviešu veselību. Līdz 10% no saslimšanām ir tieši dziļās endometriozes. Ārsts skaidro, ka diemžēl gan Latvijā, gan arī Francijā šo slimību diagnosticē vēlu, dažkārt pat desmit gadus kopš slimības sākuma. Turklāt diagnosticēto gadījumu skaitam ir tendence pieaugt. Ārstiem vēl ir daudz neskaidrību par šīs slimības cēloņiem, taču skaidrs, ka viens no to veicinošiem apstākļiem ir vēlu plānotas pirmās dzemdības.

Par dzemdes noslīdējuma korekciju ar tīkliņa implantu ginekoloģe Jolanta Krauze komentē: “Endometrioze vairāk ir jaunu sieviešu slimība, bet dzemdes noslīdējums raksturīgs sievietēm pirms un menopauzes laikā. Abas slimības ir plaši izplatītas un katra savā veidā būtiski ietekmē sievietes dzīves kvalitāti. Dzemdes noslīdējumu operē ar dažādām metodēm, bet daudzas neatrisina šo problēmu ilgtermiņā. Mēs esam apguvušas vairākas metodes. Uzskatu, ka vienmēr vajag izvērtēt, kas ir labākais katrai pacientei. Un varu teikt, ka laparoskopiskā operācija ar tīkliņa implantu pacientēm uzrāda ļoti labus rezultātus ilgtermiņā.”

Ārstes Jolanta Krauze un Aiga Rotberga ir iniciatores operācijām, ārstes padziļināti pēta endometriozes ārstniecības iespējas, ik gadu apmeklē starptautiskas konferences par endometriozi un endoskopisko un histeroskopisko ķirurģiju. 

Ginekologs Eduards Ošiņš – ir viens no pirmajiem ārstiem, kas jau Latvijā sāka veikt dziļās endometriozes operācijas. Pašlaik ārsts strādā Francijā, Vosgesas rietumdaļā, CHOV Nefchateau klīnikā.

Cēsu klīnikā ir nepieciešamais tehniskais nodrošinājums attiecīgo operāciju veikšanai, kā arī ārsti,  kas sertificēti šajā jomā, tāpēc, sadarbībā ar vadošiem speciālistiem, tika izmeklēti viskomplicētākie gadījumi operācijām, lai sniegtu palīdzību pacientēm, un nākotnē ārsti varētu ne vien paši strādāt visaugstākajā līmenī, bet, iespējams, līdzīgā veidā dalīties pieredzē arī ar citiem kolēģiem. 

Pateicamies visam kolektīvam, kas piedalījās operācijās - operējošajiem ārstiem, ārstam anesteziologam, māsām un māsu palīgiem!

__________________________________________________


30.05.2019

Donoru diena Cēsu klīnikā noritējusi aktīvi

Cēsu klīnikā vakar norisinās asins donoru diena, kurā piedalījās ap 70 donoru. Viņu vidū arī vairāki klīnikas darbinieki. Aktivitāte bija liela, brīžam izveidojās pat rindas. Vairāki aptaujātie atzina, ka regulāri (vairākas reizes gadā) ziedo asinis.

Cēsu klīnikas darbiniece Iveta regulāri ziedo asinis kopš 18 gadu vecuma. Viņa sāka to darīt laikā, kad studēja medicīnas skolā. Jautāta par pašsajūtu pēc asins ziedošanas, Iveta smaidot atbild, ka tā ir laba.


Cēsinieci Ilzi kļūt par asins donoru pamudinājusi vēlme palīdzēt līdzcilvēkiem, jo, kā viņa teic, nekad nevar zināt, kurā brīdī katram no mums var ievajadzēties palīdzību. Lai arī pati strādā apdrošināšanas jomā, Ilzi ļoti interesē medicīna un viss, kas ar to saistīts. Turklāt viņas grupas asinis var izmantot jebkuras asinsgrupas cilvēkiem. 


  Priecājamies par atsaucību un pateicamies visiem donoriem!

__________________________________________________


27.05.2019

Personība medicīnā - Cēsu klīnikas galvenā ārste Anda Skrastiņa


Re:TV raidījuma "Esi vesels" sižets par Cēsu klīnikas galveno ārsti Andu Skrastiņu ļauj iepazīt tuvāk šo izcilo personību medicīnā gan pašas ārstes atmiņu stāstos, gan citu cilvēku vērtējumā. Atgādinām, ka maija sākumā ārste tika apbalvota ar augstu valsts apbalvojumu - Triju Zvaigžņu ordeņa ceturto šķiru.


__________________________________________________


23.05.2019

Cēsu klīnikā augsti profesionālu ārstu komanda veiks sarežģītas ginekoloģiskās operācijas

Mācību operācijas demonstrēs pieredzējis, Francijā praktizējošs Latvijas ārsts


Katra 10. sieviete pasaulē reproduktīvā vecumā cieš no endometriozes. Tā ir viena no mūsdienu aktuālākām problēmām, runājot par sieviešu veselību, arī Latvijā. Smaga endometrioze rada neauglību un nopietni ietekmē sievietes dzīves kvalitāti – spēcīga menstruālā asiņošana un sāpes atņem spēkus, veicinot arī depresiju. Ķirurģiskā ārstēšana dziļās endometriozes gadījumā ir ļoti sarežģīta, jo slimība bojā blakus orgānus, bet endometriozes perēkli ir jāizoperē pilnībā. 

Ginekologs Eduards Ošiņš sadarbībā ar Vidzemes mazinvazīvās ķirurģijas dienas centra, kas darbojas Cēsu klīnikā, ginekoloģēm Jolantu Krauzi un Aigu Rotbergu divu dienu laikā veiks četras sarežģītas operācijas – trīs dziļās endometriozes laparoskopiskas operācijas un vienu mūsdienīgu, laparoskopisku dzemdes noslīdējuma korekciju ar tīkliņa implantu. Tās ir augsta līmeņa un grūtības pakāpes ginekoloģiskas operācijas, kas skar daudzām Latvijas sievietēm aktuālu veselības problēmu mūsdienīgus risinājumus.

Pašlaik Latvijā nav daudz speciālistu, kas veic dziļās endometriozes operācijas. Cēsu klīnikā ir viss nepieciešamais tehniskais nodrošinājums attiecīgo operāciju veikšanai, kā arī ārsti,  kas sertificēti šajā jomā, tāpēc, sadarbībā ar vadošiem speciālistiem, tika izmeklēti vissarežģītākie gadījumi mācību operācijām, lai sniegtu palīdzību pacientēm un nākotnē ārsti varētu ne vien paši strādāt visaugstākajā līmenī, bet, iespējams, līdzīgā veidā dalīties pieredzē arī ar citiem kolēģiem.

Arī dzemdes noslīdējums ir aktuāla problēma, kas skar daudzas sievietes pirms un menopauzes vecumā. Ārsti joprojām nav atraduši vienotu vislabāko metodi, kā to ārstēt – pieejas ir atšķirīgas. Dzemdes noslīdējuma laparoskopiska korekcija ar tīkliņa implantu ir viena no jaunākajām un modernākajām metodēm, kuru ginekoloģes apguvušas Vācijā.


Ginekologs Eduards Ošiņš – ir viens no pirmajiem ārstiem, kas jau Latvijā sāka veikt dziļās endometriozes operācijas. Pašlaik ārsts strādā Francijā, Vosgesas rietumdaļā, CHOV Nefchateau klīnikā.

Ginekoloģes Jolanta Krauze un Aiga Rotberga – ir iniciatores šīm operācijām, ārstes padziļināti pēta endometriozes ārstniecības iespējas, ik gadu apmeklē starptautiskas konferences par endometriozi, kā arī endoskopisko un histeroskopisko ķirurģiju. Ārstēm ir arī privātprakses ginekoloģijā un dzemdniecībā, un Cēsu klīnikā viņas veic mūsdienīgas ķirurģiskās operācijas Vidzemes mazinvazīvās ķirurģijas dienas centrā.

__________________________________________________

22.05.2019

Māmiņu skolas tuvākās nodarbības maijā

Atgādinām, ka maijā vēl ir iespēja apmeklēt divas vērtīgas nodarbības Cēsu klīnikas Māmiņu skolā pie sertificētiem speciālistiem: nodarbību “Mazuļa hendlings”, kā parasti, vadīs fizoterapeite Māra Krūze, bet “Zīdīšanas ABC” būs iespēja apgūt pie vecmātes Daces Dugneses. Turklāt katru ceturtdienu individuālās nodarbības topošajiem vecākiem vada vecmāte Iveta Reķe.

Māmiņu ērtībām pieejama telpa, kur mazuļus pabarot un pārtīt. Ir iespējams arī gaidāmā mazuļa sirdstoņu pieraksts (KTG) 

Šīs ir maksas nodarbības. Pieteikšanās un vairāk info: maminuskola@cesuklinika.lv, 64125743


__________________________________________________


22.05.2019

Donoru diena Cēsu klīnikā

Aicinām piedalīties asins donoru dienā, kas notiks 29.maijā Cēsu klīnikā Slimnīcas ielā 9.

Valsts asinsdonoru centrs īpaši gaida 0 – , A –, A +, kā arī B + asinsgrupu donorus!

Mums ir viena asinsrite. Arī Tu vari palīdzēt glābt citu cilvēku dzīvības!


__________________________________________________


16.05.2019

Iespēja bez rindas saņemt valsts apmaksātu bērnu ķirurga konsultāciju


Pieredzējušais bērnu ķirurgs Egils Lavendelis strādā arī Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā par virsārsta vietnieku un specializētā bērnu centrā “Bērnu Veselības centrs” par galveno ārstu. Cēsu klīnikā Egils Lavendelis veic izmeklēšanu un ārstēšanu bērniem līdz 18 gadu vecumam ar dažāda veida ķirurģiskām, traumatoloģiskām un ortopēdiskām saslimšanām vai aizdomām par tām. Bērnu ķirurgs ir tiešās pieejamības speciālists, tāpēc ķirurga konsultācijai nav nepieciešams nosūtījums. Savukārt, konsultācijai ar ārstu kā traumatologu vai ortopēdu, nosūtījums ir vajadzīgs.


__________________________________________________


14.05.2019

Cēsu klīnikas Garīgās veselības centra komandai pievienojusies jauna speciāliste - 

klīniskā psiholoģe


Valsts finansējuma ietvaros ir izveidota jauna, vērtīga programma iedzīvotāju garīgās veselības aprūpes un pieejamības uzlabošanai, kuras ietvaros speciālistu komanda - psihiatrs, psihologs un funkcionālie speciālisti (fizioterapeits un ergoterapeits) - kompleksi strādās ar pacientiem. Tāpēc mūsu komandai pievienojas klīniskā psiholoģe Inga Ozoliņa, kura strādās pusslodzi. Valsts apmaksātās programmas ietvaros psihologa konsultācijām būs nepieciešams psihiatra nosūtījums, kuru arī varēs saņemt Garīgās veselības centrā. 


Jāpiebilst, ka Garīgās veselības centra dienas stacionārs turpinās darbu tāpat, kā līdz šim.

Uzziņām: tālr. 64120338, 64123567, e-pasts psihiatrija@cesuklinika.lv

__________________________________________________


10.05.2019

Gandrīz simt apmeklētāju piedalās Starptautiskās Māsu dienas aktivitātēs Cēsu klīnikā


Šodien ļoti darbīgi aizritējušas Starptautiskajai Māsu dienai veltītās aktivitātes Cēsu klīnikā. Vairāk nekā 85 apmeklētāji saņēmuši konsultācijas par vingrošanu, sirds un asinsvadu veselību, cukura diabētu, roku higiēnu, bērnu veselību, kā arī apguvuši trīs ērtus veidus, kā pareizi izņemt ērces. Pateicamies visiem dalībniekiem par aktīvu iesaistīšanos! Novērojām, ka kopumā cilvēki daudz interesējas, lasa un ir zinoši par savu veselību.

Pateicamies jaukajām māsiņām: Gintai, Mirdzai, Signei, Vitai, Gunai, Evijai, Evitai un Angelikai par pacientu konsultēšanu, kā arī “aizskatuves” komandai, kas palīdzēja saplānot un noorganizēt šo pasākumu! Lūk, neliels foto ieskats.__________________________________________________


09.05.2019

Cēsu klīnikas kolektīvs sveic galveno ārsti Andu Skrastiņu ar Triju Zvaigžņu ordeņa saņemšanu


“Gods kalpot Latvijai, gods dzīvot Latvijā!”, šos vārdus Cēsu klīnikas galvenā ārste Anda Skrastiņa teica, saņemot no Latvijas Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa Triju Zvaigžņu ordeni. Mēs, kolēģi, savukārt varam apliecināt – mums ir laimējies strādāt roku rokā ar dr.Skrastiņu! Vakar godināt dakteri sapulcējās vairāki desmiti kolēģu, kuru laba vēlējumi, pateicības vārdi un atmiņu stāsti apliecināja – šī ir pelnīta atzinība. Un galu galā, vai lielākā atzinība nav tā, ka tevi mīl un ciena vistuvākie?

__________________________________________________

09.05.2019

Sirdsdarbs - māsiņa


Vai māsas profesija ir prestiža? Kas pamudināja izvēlēties šo profesiju un kas sniedz gandarījumu ikdienā? Kādai jābūt izcilai māsai? Noskatieties video un iepazīstiet piecas Cēsu klīnikas māsas viņu pieredzes stāstos, bet jau rītdien plkst. 10.00 – 13.30 gaidīsim visus uz Starptautiskajai Māsu dienai veltītu pasākumu Cēsu klīnikā, kura ietvaros vairākās konsultāciju stacijās būs iespēja saņemt dažādu specialitāšu māsu konsultācijas ar veselības aprūpi saistītos jautājumos.


__________________________________________________


07.05.2019

Aicinām piedalīties Starptautiskai Māsu dienai veltītā pasākumā 

un saņemt Cēsu klīnikas māsu konsultācijas veselības aprūpes jautājumos


Šo piektdien, 10.maijā plkst. 10.00 - 13.30 aicinām visus interesentus izmantot iespēju un apmeklēt kādu no bezmaksas konsultāciju stacijām, kur Starptautiskās Māsu dienas ietvaros pieredzē dalīsies Cēsu klīnikas māsas! Būs iespēja piedalīties interaktīvos uzdevumos, aizpildīt testus un noskaidrot savas zināšanas, izmērīt spiedienu un cukura līmeni, apgūt pavasarī tik noderīgās iemaņas ērces izņemšanā un vēl daudz ko citu. Gaidīsim!


__________________________________________________

03.05.2019

Kā tiek noteikta pacientu rindas secība NMP un uzņemšanas nodaļā

Tie, kas reiz bijuši kādā NMP un uzņemšanas nodaļā, zina – nereti nākas gaidīt līdz ārsta apskatei, kā arī pēc tam, kamēr tiek veikti izmeklējumi un kļūst skaidrs, jāpaliek slimnīcā vai var doties mājās. Gaidīt vienmēr ir grūti, taču vieglāk apbruņoties ar pacietību, ja zināms, cik ilgi jāgaida. Lai būtu saprotamāk, esam izveidojuši informatīvu materiālu par prognozējamo gaidīšanas laiku un veselības aprūpes pakalpojuma saņemšanas rindas secību, atkarībā no pacienta veselības stāvokļa.


__________________________________________________

30.04.2019

Cēsu klīnikas Māmiņu skola maijā piedāvā


Arī maijā mīļi gaidīsim topošos vecākus uz Māmiņu skolas nodarbībām sertificētu Cēsu klīnikas speciālistu vadībā:

• Individuālās nodarbības ceturtdienās pie vecmātes Ivetas Reķes – 10 EUR.

• “Mazuļa hendlings” fizioterapeites Māras Krūzes vadībā – 7 EUR.

• “Zīdīšanas ABC” krūts zīdīšanas ekspertes, vecmātes Daces Dugneses vadībā – 10 EUR.

Iespējams bērniņa sirdstoņu pieraksts: ar nosūtījumu bez maksas, bez – 9 EUR.

Māmiņu ērtībām pieejama arī telpa, kur mazuļus pabarot un pārtīt. 😊

Aicinām pieteikties laikus, rakstot uz maminuskola@cesuklinika.lv vai zvanot 64125743

__________________________________________________

24.04.2019

Veselība ir vērtība - pārbaudies!


Mūsdienu steigā laiks ir īpaša vērtība. Diemžēl tā mēdz nepietikt, lai profilaktiski pārbaudītu veselību. Tomēr tas ir tik būtiski! Laikus diagnosticējot, var samazināt riskus sirds asinsvadu slimībām (miokarda infarkts, insults, arteriāla hipertensija), onkoloģiskām saslimšanām, cukura diabētam u.c., kā arī uzlabot dzīves kvalitāti ilgtermiņā. 

Cēsu klīnika piedāvā vispārējās veselības pārbaudes programmu, kuru iespējams veikt 1 – 2 dienu laikā. Pievienotā vērtība ir tā, ka ārstu vizītes un izmeklējumus individuāli katram pacientam saplānot palīdz sertificēta medicīnas māsa. Vairāk par piedāvājumu un cenām lasiet šeit.


__________________________________________________

18.04.2019

Cēsu klīnikā top bērnu veselības centrs


Bērnu veselības aprūpe ir viena no Cēsu klīnikas prioritārajām jomām, nodrošinot neatliekamo medicīnisko palīdzību ar pediatra pieejamību 24h diennaktī, dienas stacionāru, tiešās pieejamības pediatrus, kā arī bērnu ambulatoro veselības aprūpi, ko sniedz plaša spektra speciālisti: bērnu neirologs, bērnu okulists, ķirurgs, endokrinologs, psihiatrs, alergologs, dietologs, lors, kā arī rehabilitācijas komanda ar fizioterapeitu, ergoterapeitu un masāžas iespējām. Vairāku nozaru speciālistu konsultācijas ārpus Rīgas ir retums, turklāt bieži vien rindas ir īsākas, atsevišķas konsultācijas ir pieejamas pat bez rindas.


Ņemot vērā veiksmīgās iestrādes, sabiedrības pieprasījumu un valsts atbalstu, plānots bērnu veselības aprūpes pakalpojumu klāstu arvien attīstīt. “Mēs redzam to, cik ļoti vecākiem ir svarīgi, lai viņu bērni varētu saņemt medicīnisko palīdzību tuvāk mājām visdažādākajās situācijās – gan neatliekamās, gan ambulatorās – ātri aizpildās pieraksti uz ārstu speciālistu konsultācijām, ļoti pieprasīts ir tiešās pieejamības pediatrs, kā arī iespēja bērnam saņemt neatliekamo medicīnisko palīdzību 24h diennaktī. Ņemot vērā sabiedrības vajadzības un valsts finansiālo atbalstu, redzam par iespējamu augt un attīstīties kā Cēsu klīnikas bērnu veselības centram”, skaidro Cēsu klīnikas pediatre Ilze Dambe. 


No šā gada aprīļa īpaši labs jaunums ģimenēm ar bērniem ir pagarinātais tiešās pieejamības pediatru darba laiks. Turpmāk ikvienā ar bērnu veselību neskaidrā situācijā vecāki varēs vērsties klīnikā pie pediatra uz ambulatoro pieņemšanu katru darbdienu no plkst. 8.00 līdz pat 20.00. Šī ir bezmaksas konsultācijas iespēja, kurai pašlaik iepriekš nav jāpierakstās. Ierodoties klīnikā līdz plkst. 18.00, jāvēršas reģistratūrā, bet pēc 18.00 – uzņemšanas nodaļā. Tas nozīmē lielāku drošības sajūtu ģimenēm situācijās, kad, piemēram, nav iespējams vērsties pie ģimenes ārsta.


Faktiski rūpes par topošajām māmiņām un mazuļiem Cēsu klīnikā sākas jau kopš ieņemšanas brīža, jo katra topošā māmiņa var stāties uzskaitē pie ginekologa, izmeklēties ar mūsdienīgām tehnoloģijām, kā arī apgūt noderīgas zināšanas, apmeklējot Māmiņu skolas nodarbības. Māmiņu skolā, kuru vada sertificēta un pieredzējusi vecmāte Iveta Reķe, tiek piedāvātas tādas nodarbības, kā ievadnodarbība gaidību sākumā, koferīša kārtošana un nodarbība par dzemdībām, zīdīšanas eksperte, sertificēta vecmāte Dace Dugnese māmiņas izglīto krūts zīdīšanas jautājumos, bet fizioterapeite Māra Krūze pasniedz hendlinga nodarbības. Ļoti pieprasītas ir arī pirts skoliņas nodarbības.


Pediatre Ilze Dambe piebilst, ka nelielai klīnikai ir savas priekšrocības, piemēram, spēja mazajiem pacientiem sniegt individuālu pieeju, rūpēties par to, lai viņi šeit justos labi. Lai to nodrošinātu, bērnu nodaļā izveidota rotaļu istaba, ik nedēļu mazos pacientus apmeklē omulīgie dakteri klauni, kas atveseļošanās procesā ienes prieka vitamīnu devu. Būtiski ir arī tas, ka vecāki pa nakti var palikt kopā ar saviem bērniem mājīgās istabiņās.

Bērni ir mūsu nākotne, tāpēc ir svarīgi parūpēties par to, lai viņi izaugtu laimīgi un veseli!


Pieteikšanās speciālistu konsultācijām: zvanot uz reģistratūras tālruni 64125634 vai aizpildot e-pierakstu klīnikas mājaslapā. 

Pieteikšanās māmiņu skolas nodarbībām: 64125743 vai elektroniski maminuskola@cesuklinika.lv

__________________________________________________

17.04.2019

Cēsu klīnikas galvenajai ārstei Andai Skrastiņai tiks piešķirts Triju Zvaigžņu ordenis


No sirds lepojamies un priecājamies par mūsu brīnišķīgo kolēģi, talantīgo traumatoloģi, ortopēdi un galveno ārsti Andu Skrastiņu, kurai, atzīmējot 4.maiju, tiks piešķirts augstais valsts apbalvojums – Triju Zvaigžņu ordeņa IV šķira, ieceļot viņu par ordeņa virsnieci. Apbalvojumu piešķirs Latvijas Valsts prezidents un Ordeņu kapituls. Šīs pašas kategorijas augsto apbalvojumu šogad saņems arī pazīstamais cēsinieks, Dailes teātra aktieris un uzņēmējs Juris Žagars.


__________________________________________________

17.04.2019

Vēl var pieteikties Māmiņu skolas nodarbībām aprīlī

Mīļās topošās un jaunās māmiņas un tēti, vēl ir iespēja pieteikties Māmiņu skolas nodarbībām, kas notiks pēc Lieldienām. Pieteikšanās, zvanot 64125743 vai elektroniski maminuskola@cesuklinika.lv. Māmiņu ērtībām pieejama telpa, kur pabarot un pārģērbt mazuli. 


__________________________________________________

16.04.2019

Mājas aprūpes māsām kopš aprīļa jauns tālruņa numurs


Cienījamie klienti / pacienti, lūdzam pievērst uzmanību tam, ka kopš šā gada aprīļa mājas aprūpes māsas var sazvanīt pa jaunu tālruņa numuru 28656061, savukārt līdzšinējie tālruņa numuri ir slēgti.


__________________________________________________

16.04.2019

Iespēja pieteikties bērnu dietologa konsultācijai


Cienījamie bērnu vecāki, piedāvājam iespēju pierakstīties bezmaksas konsultācijai pie pieredzējušas bērnu dietoloģes Diānas Lagzdiņas, kura ik mēnesi Cēsu klīnikā konsultē mazos pacientus. Nākamā pieņemšana 13.maijā plkst. 10.00 - 16.30.

Pediatra - dietologa konsultācija ir tiešās pieejamības pakalpojums, kam nav nepieciešams ārsta nosūtījums. Pieteikšanās: zvanot uz reģistratūru 64125634 vai elektroniski ar e-pierakstu.


__________________________________________________

12.04.2019

Nūjojam kopā

Cēsīs nūjo daudzi. Un ne velti - šeit ir viss, kas vien var rosināt aktīvam dzīvesveidam – tiklab vecpilsētas ainaviskais šarms, kā arī svaigs gaiss un dabas tuvums. Medicīnas darbinieki diendienā cenšas iedvesmot savus pacientus dzīvot veselīgi. Tāpēc šopavasar par godu Pasaules Veselības dienai, kuru nesen atzīmējām, arī paši nolēmām mazliet kopīgi izkustēties – pavingrot un panūjot kolēģes fizioterapeites vadībā. Lūk, neliels ieskats mūsu treniņā.
__________________________________________________

10.04.2019

Cēsu klīnikas speciālisti dalās labās prakses pieredzē ar Jelgavas poliklīniku


Vakar Cēsu klīnikā pieredzes apmaiņas vizītē bija ieradušies pārstāvji no Jelgavas poliklīnikas – valdes locekle Kintija Berloti, galvenā ārste Marina Kovaļova un saimniecības vadītājs Ivars Romanovs.

Jelgavas poliklīnikā ir sākta modernizācijas plānu izstrāde, tādēļ nozares kolēģi pēta labās prakses piemērus, kur šādi uzlabojumi jau veikti.


Viesi tika iepazīstināti ar Cēsu klīnikas reģistratūras darba organizāciju un aprīkojumu, piemēram, mobilo un ērto pacientu kartīšu arhīva plauktu sistēmu; obligāto veselības pārbaužu organizāciju, kā arī radioloģijas nodaļas darbu un datu organizāciju. Ceram, ka mūsu pieredze lieti noderēs kolēģiem Jelgavā. 

SIA "Jelgavas poliklīnika" ir viena no vadošajām ambulatorajām klīnikām Jelgavā, Jelgavas novadā, kurā tiek apkalpoti ap 180 000 pacientu gadā.

__________________________________________________


08.04.2019

Mājas aprūpes māsām - jauns tālruņa numurs


Cienījamie pacienti, vēlamies vērst Jūsu uzmanību uz to, ka no 2019. gada 8.aprīļa mājas aprūpes māsām ir mainīts pieteikšanās tālrunis. Turpmāk šim pakalpojumam varēs pieteikties, zvanot uz 28656061. Pārējie numuri tiks slēgti.

Jūsu Cēsu klīnika

__________________________________________________

05.04.2019.

Ergoterapeites 8 padomi tiem, kas 8 stundas ikdienā strādā pie datora

Ikdienā ergoterapeite Baiba Gorovenko Cēsu klīnikā strādā ar pacientiem, bet šodien, iesildoties Pasaules Veselības dienai, viņa iejutusies biroja darbinieku lomā un sniedz 8 padomus tiem, kas 8 stundas ikdienā strādā pie datora. Šie vienkārši izpildāmie vingrojumi palīdzēs Jums justies možiem visas dienas garumā un izvairīties no muskuļu saspringuma.Šie vienkārši izpildāmie vingrojumi dažādām ķermeņa daļām – sprandai, galvai, pleciem, mugurai, rokām, pirkstiem, kājām – kurus iespējams veikt turpat, pie sava darba galda, palīdzēs justies možiem visas dienas garumā un izvairīties no muskuļu pārslodzes. Darba dienās veltot ik stundu dažas minūtes vingrojumiem, ilgtermiņā iespējams izvairīties vai samazināt  riskus tādiem veselības traucējumiem, kā muguras sāpes, artroze, vēnu varikoze, nespēks, sāpes un tirpšana plaukstās, redzes problēmas u.c.

Baiba Gorovenko uzsver, ka ergoterapija ir ikdiena ap mums, tas, kā mēs veidojam savu vidi un iesaistāmies savas veselības uzlabošanā. Ergoterapijas mērķis ir veicināt cilvēku veselību un neatkarību neatkarīgi no apstākļiem. Biroja darbā īpaši svarīgi sekot līdzi tam, lai būtu iespējami neitrāla poza pie darba galda, saglabājot mugurkaula fizioloģisko izliekumu: kakls taisns, pleci atbrīvoti, elkoņi brīvi pie ķermeņa un plauktas brīvi novietotas uz galda.

Pasaules Veselības dienas uzsvars jau otro gadu likts uz to, lai laba veselība būtu iespējama ikvienam it visur. Un tāpēc runa nav tikai par medicīnas pakalpojumu sasniedzamību, bet arī sabiedrības veselības pratību – lai mēs zinātu, kur meklēt informāciju, pašizglītotos un arī līdzdarbotos savas veselības uzlabošanā un saglabāšanā.

__________________________________________________

03.04.2019.

Cēsu klīnikā darbu sāk cukura diabēta apmācības kabinets


No šā gada 9. aprīļa darbu Cēsu klīnikā sāks cukura diabēta pacientu apmācības kabinets, kurā pacientus (pieaugušos) pieņems un konsultēs sertificēta diabēta apmācības jeb endokrinoloģijas medicīnas māsa Mirdza Krūmiņa ar ilggadēju darba pieredzi šajā klīnikā.  

Diabēta apmācības jeb konsultācijas būs bezmaksas tiešās pieejamības pakalpojums, kam nepieciešams ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījums. Pieteikšanās, zvanot uz reģistratūras tālruni 64125634.


Ko pacientiem dod apmācība par diabētu?

Cukura diabēts ir slimība, kuru diemžēl nav iespējams izārstēt, bet ar kuru var iemācīties sadzīvot, ievērojot pareizu dzīvesveidu, uzturu un īpašas higiēnas prasības. Ja pacients ir zinošs par savu slimību un motivēts pats līdzdarboties savas veselības saglabāšanai, viņš var būtiski uzlabot savas dzīves kvalitāti, novērst akūtos sarežģījumus un cukura diabēta vēlīno komplikāciju attīstību. Šī apmācība ir ilgtermiņa process, kurā pacients apgūst zināšanas un praktiskas iemaņas par cukura diabētu un tā ārstēšanu, kas tālāk nepieciešamas efektīvai cukura diabēta pašaprūpei ikdienā.

Kādos gadījumos diabēta pacientiem nepieciešama ambulatorā apmācība?

Latvijā tradicionāli dominējusi stacionārā apmācība, jo tieši stacionārā tiek uzsākta insulīnterapija pirmreizēji diagnosticētiem pacientiem. Taču pēdējā laikā palielinās arī ambulatorās apmācības īpatsvars. Galvenokārt saistībā 2. tipa cukura diabēta pacientu skaita pieaugumu un aktīvāku slimības menedžmentu. Ambulatorā apmācība nepieciešama:

1. hroniski dekompensētiem 2. tipa cukura diabēta pacientiem vai pacientiem ar akūtu miokarda infarktu, 

2. lielākajai daļai to 2. tipa cukura diabēta pacientu, kuriem kompensācijas uzlabošanai pievieno 1 pagarinātas darbības insulīna injekciju, 

3. pacientiem ar diabētiskās pēdas sindromu,

4. ambulatora konsultācija pie apmācības speciālista nepieciešama pacientiem arī 2 – 3 mēnešus pēc stacionārās apmācības pašaprūpes iemaņu kontrolei un motivācijas nostiprināšanai, kā arī citos gadījumos.

Cik bieži notiek diabēta ambulatorās apmācības vienam pacientam?

Vispirms ir primārā apmācība, kuras laikā medicīnas māsa izjautā pacientu par viņa dzīvesveidu, paradumiem, slimības norisi, kā arī sniedz konkrētas rekomendācijas un skaidro to ievērošanas nepieciešamību. Pēc tam seko atkārtota tikšanās, lai noskaidrotu, kā pacientam veicies un pārrunātu vēl neskaidros jautājumus. Mērķtiecīgu atkārtotu apmācību vēlams veikt ik pēc pieciem gadiem. Taču, ja pacientam nepieciešams, par noteiktām tēmām konsultācijas var saņemt jebkurā laikā.

Kāds būs diabēta apmācības kabineta darba laiks?

Pieņemšanas laiki: 

Otrd., trešd. plkst. 12.00 – 16.00, 

ceturtd. 8.00 – 12.00, 

piektd. 8.00 – 16.00.

Kur var uzzināt vairāk par cukura diabēta pacientu apmācību metodi?

Ar izsmeļošu informāciju par diabēta pacientu apmācību var uzzināt Nacionālā Veselības dienesta mājaslapas sadaļā “Cukura diabēta pacientu apmācība”.

 

__________________________________________________

02.04.2019.

Jaunums - dāvanu kartes diagnostikai un rehabilitācijai

Uzdāviniet saviem tuviniekiem to, kas patiesi vērtīgs - labu veselību! 

No šodienas, 2.aprīļa, Cēsu klīnikas reģistratūrā iespējams iegādāties īpašas dāvanu kartes diagnostikas (vispārējā veselības pārbaudes programma jeb veselības Check up) un rehabilitācijas pakalpojumu saņemšanai.

Vairāk par dāvanu kartes lietošanas noteikumiem un veselības programmām lasiet šeit.


__________________________________________________

01.04.2019.

1.aprīlī, joku dienā, Cēsu klīnikas kolektīvs 

pievienojas daktera Klauna kampaņas atbalstam


Smaids rada smaidu – mēs un mūsu mazākie pacienti to lieliski zinām, tāpēc pievienojamies daktera Klauna labdarības kampaņai, kuras ietvaros Latvijas lielveikalos tiek vākti līdzekļi, kas palīdzēs arī turpmāk labsirdīgajiem un omulīgajiem klauniem slimnīcās apciemot un iepriecināt bērnus.

 

Foto:Dace Spalviņa

__________________________________________________

01.04.2019.

Jauni pakalpojumi un iespējas Cēsu klīnikā 


Cienījamie pacienti / klienti, ar prieku informējam Jūs par jauniem pakalpojumiem un iespējām, kuras turpmāk varēsiet izmantot Cēsu klīnikā.

 • No1.aprīļa tiks pagarināts pediatra ambulatorās pieņemšanas laiks. Turpmāk pediatrs pieņems mazos pacientus katru darbdienu no 8.00 līdz 20.00. Pie pediatra uz ambulatorajām konsultācijām vecāki var vest bērnus bez iepriekšējas pierakstīšanās, ierodoties klīnikā līdz 18.00, jāpiesakās reģistratūrā, pēc 18.00 - uzņemšanā.
 • Līdz ar jauna ārsta piesaisti, Cēsu klīnikā no 1.aprīļa tiks pagarināts arī radiologa darba laiks. Turpmāk šis speciālists būs pieejams pirmdienās - ceturtdienās līdz 18.00 (Piektdienās - līdz 16.00).
 • No 9.04.2019 darbu sāks diabēta apmācības kabinets, kurā pacientus (pieaugušos) pieņems un konsultēs sertificēta diabēta apmācības māsa Mirdza Krūmiņa. Šis būs bezmaksas tiešās pieejamības pakalpojums, kam nepieciešams ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījums. Pieteikšanās, zvanot uz reģistratūras tālruni 64125634.

 Pieņemšanas laiki:

 otrdien, trešdien plkst. 12.00 – 16.00,

 ceturtdien 8.00 – 12.00,

 piektdien 8.00 – 16.00.

 • No 8.04.2019. mājas aprūpes māsām būs mainīts pieteikšanās tālrunis. Turpmāk šim pakalpojumam varēs pieteikties, zvanot uz 28656061. Pārējie numuri tiks slēgti.

__________________________________________________

30.03.2019.

Māmiņu skolas nodarbības aprīlī

Mīļi gaidīsim topošos vecākus un vecvecākus uz nodarbībām sertificētu Cēsu klīnikas speciālistu vadībā.


• Individuālās nodarbības pie vecmātes Ivetas Reķes – katra 10 EUR.

• Bērniņa sirdstoņu pieraksts – ar nosūtījumu bez maksas, bez – 9 EUR.

• “Mazuļa hendlings” fizioterapeites Māras Krūzes vadībā – 7 EUR.

• “Zīdīšanas ABC” krūts zīdīšanas ekspertes, vecmātes Daces Dugneses vadībā – 10 EUR.

Māmiņu ērtībām pieejama arī telpa, kur mazuļus pabarot un pārtīt. 

Aicinām pieteikties laicīgi!

__________________________________________________


26.03.2019.

Nodarbība "Mazuļa hendlings" 

“Visbiežāk jaunos vecākus satrauc mazuļu paaugstinātais tonuss, taču svarīgi zināt, ka tonusa regulācija ir daudzpakāpju reakcija. Tas ir nobriešanas process, ko nosaka ģenētiski dotais algoritms, un katram cilvēkam tas ir citādāks. Ar ārējiem stimuliem varam to gan daļēji kavēt, gan veicināt”, māmiņu skolas hendlinga nodarbībās skaidro Cēsu klīnikas fizioterapeite Māra Krūze.


Mīļās māmiņas un tēti! Atnāciet un uzziniet, kā apieties ar savu lolojumu droši, ļaujot mazulim izbaudīt kustību brīvību pašam, kā arī pareizi darbojoties ar zīdaini – auklējot, nēsājot, ceļot un guldinot. Lai mazulis izaug laimīgs un vesels! 😊

Nodarbība "Mazuļa hendlings" 28.martā plkst. 10.00.

Pieteikšanās pa tālr. 26366608

Vieta: Cēsu klīnika, 2.stāvs 250.kab

Maksa: 7 eur

__________________________________________________

13.03.2019

Vīru koris no ASV priecē Cēsu klīnikas pacientus ar koncertu


Sirsnīgi pateicamies vīru korim no ASV un metodistu draudzei Cēsīs, kas vakar klīnikas iekšķīgo slimību nodaļas pacientus priecēja ar koncertu. Mūsu viesi pacientiem bija sarūpējuši arī mazas dāvaniņas – C vitamīna paciņas, lai pavasarī dotu lielāku spēku un prieku atveseļoties.__________________________________________________


12.03.2019

Kā ietaupīt laiku un sazvanīt klīnikas reģistratūru ērtāk:

Noderīgi fakti par pacientu paradumiem


Lai arī pacientu ērtībām piedāvājam iespēju pieteikties ārstu konsultācijām un izmeklējumiem elektroniski, izmantojot e-pierakstu, daudzi Cēsu klīnikas klienti un pacienti vizītes pieteikšanai joprojām labprāt izmanto reģistratūras tālruni. Īpaši aktuāla šī iespēja ir gados vecākiem iedzīvotājiem. 


Apkopojot informāciju par zvaniem, kas tiek saņemti uz reģistratūras tālruni, varam spriest par tendencēm jeb iedzīvotāju paradumiem, piesakoties vizītēm. Šīs atziņas var noderēt, lai ietaupītu laiku un turpmāk pieteiktos konsultācijām ērtāk.

 Reģistratūras tālruņa operatori dienā apkalpo no 130 līdz 280 zvaniem.

 Vislielākais zvanītāju skaits ir pirmdienās, nereti zvanu skaits šajās dienās pieaug par 50 – 100%, salīdzinājumā ir pārējām nedēļas dienām.

 Vislielākā zvanītāju intensitāte parasti ir laikā no plkst. 9.00 līdz 11.00.

 Visbrīvāk reģistratūru var sazvanīt laikā no plkst. 14.00 līdz 16.00

 

Jāpiebilst, ka ar laiku plānots arī tehniski pilnveidot reģistratūras zvanu automātiskā atbildētāja sistēmu, lai zvanītāji, kas to vēlas, varētu izvēlēties palikt uz līnijas un gaidīt, ja visi operatori ir aizņemti.

__________________________________________________


12.03.2019

Iespēja bez rindas saņemt valsts apmaksātu bērnu endokrinologa konsultāciju


Cienījamie bērnu vecāki, informējam, ka gadījumā, ja Jūsu atvasei nepieciešama ārsta endokrinologa konsultācija, nākamnedēļ, 22.martā Cēsu klīnikā ir pieejamas vēl dažas valsts apmaksātas vietas pie bērnu endokrinoloģes Jurgitas Gailītes.

Pieteikšanās vizītei, zvanot uz reģistratūru - 64125634, elektroniski – http://www.cesuklinika.lv/lv/e-pieraksts


__________________________________________________


08.03.2019.

Sieviešu dienā kolēģi sarūpējuši pārsteigumu dāmām


Lai kādu iepriecinātu un raisītu otrā cilvēkā patiesu smaidu, reizēm vajadzīgs tik maz! Sirsnīgi pateicamies mūsu šarmantajiem kolēģiem – Ingum, Edgaram, Jānim, Armandam, Mārim K. un Edgaram P. –, kas šodien, Sieviešu dienā Cēsu klīnikas daiļā dzimuma pārstāvēm sarūpēja milzu klēpi tulpju un saldumus. Lai priecīgi šodien visām dāmām!__________________________________________________

01.03.2019.

Cēsu novada domes deputāti viesojas Cēsu klīnikā


Vakar, 28.februārī Cēsu klīnikā viesojās pieci novada domes deputāti, kuri pārstāv sociālo lietu, veselības un attīstības komitejas, kā arī domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs. 

Vizītes mērķis bija iepazīties ar pašreizējo situāciju un klīnikas tuvāko gadu attīstības plāniem, kas paredz vērienīgus infrastruktūras uzlabošanas darbus ERAF projekta piešķirtā finansējuma ietvaros.


Fotoattēlā no kreisās: Cēsu novada domes deputāti Dita Trapenciere, Māris Sestulis, Biruta Mežale, Guntis Grosbergs, Cēsu klīnikas valdes priekšsēdētāja Ingūna Liepa, Cēsu klīnikas pakalpojumu un kvalitātes kontroles vadītāja Olga Rudzīte, Cēsu novada domes priekšsēdētāja vietnieks attīstības jautājumos Mārtiņš Malcenieks, Cēsu klīnikas galvenā māsa Taiga Galeja Gruntmane.

Cēsu klīnikas valdes priekšsēdētāja Ingūna Liepa viesiem izrādīja iekšķīgo slimību nodaļas telpas 4. un 5.stāvā, kur plānoti galvenie rekonstrukcijas darbi, lai uzlabotu un modernizētu ārstniecības vidi pacientiem. Projekta ietvaros tiks nomainīta arī apkures sistēma, izbūvēta jauna ventilācija, izveidoti jauni pasažieru un kravas lifti, kā arī iegādātas nepieciešamās, jaunās tehnoloģiskās ierīces.

Tāpat deputātiem bija iespēja apskatīt jau izremontētās palātas ķirurģijas nodaļā, gūstot priekšstatu par to, kā pēc remontdarbiem varētu izskatīties iekšķīgo slimību nodaļa, un iepazīt jaunās, modernās tehnoloģijas, kuras klīnikas pacienti jau paspējuši atzinīgi novērtēt un kas ārstiem palīdz veikt mūsdienu prasībām atbilstošus diagnostiskos izmeklējumus un manipulācijas. 

Skaidrojot šo uzlabojumu nepieciešamību, Ingūna Liepa uzsvēra, ka “klīnikas mērķis ir turpināt attīstīties un nostiprināties neatliekamās palīdzības funkciju nodrošināšanā, lai garantēti varētu sniegt kvalitatīvu medicīnisko palīdzību visiem Cēsu un apkārtējo novadu iedzīvotājiem. Priecē tas, ka jau pašlaik redzam progresīvu izaugsmi gan profesionālajā ziņā, gan finansiālajos rādītājos.”

Jau informējām, ka 2018. gada nogalē Cēsu klīnika un Centrālā finanšu un līgumu aģentūra parakstīja līgumu par Eiropas Savienības fonda projekta īstenošanu 1 394 049,00  eiro apmērā, papildus projektā piešķirtajam finansējumam 1,7 miljonus plānots nodrošināt no saviem līdzekļiem.  

Infrastruktūras pārbūves darbi un jaunu tehnoloģiju iegāde tiek veikta projekta Nr. 9.3.2.0/18/I/019 “Infrastruktūras un medicīnas tehnoloģiju atjaunošana Cēsu klīnikā un medicīnas tehnoloģiju iegāde Vidzemes slimnīcā, kvalitatīvu veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanai Vidzemē" ietvaros, kuru līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF) 85% apmērā un 9% valsts budžeta finansējums.

__________________________________________________

28.02.2019.

Māmiņu skolas piedāvājums martam 

Aicinām topošos vecākus – māmiņas un tētus – , kā arī vecvecākus pieteikties nodarbībām, kuras vadīs sertificēti Cēsu klīnikas speciālisti.


 Individuālās nodarbības pie vecmātes Ivetas Reķes (“Ievadnodarbība” līdz 12.grūtniecības nedēļai, kurā runāsim par jaunās māmiņas aktivitātēm, uzturu, gaidību laiku, “Koferīša kārtošana”, “Dzemdību nodarbība”) –  katra nodarbība 10 EUR.

 Bērniņa sirdstoņu pieraksts – ar nosūtījumu bez maksas, bez – 9 EUR

 “Mazuļa hendlings” fizioterapeites Māras Krūzes vadībā – 7 EUR 

 “Zīdīšanas ABC”, par ko stāstīs krūts zīdīšanas speciāliste, vecmāte Dace Dugnese – 10 EUR.

Mīļie vecāki, nodarbībām aicinām pieteikties savlaicīgi! 

__________________________________________________

27.02.2019.

Cēsu klīnikā palielinās urologa konsultāciju pieejamība


No marta konsultācijas uroloģijā Cēsu klīnikā sniegs jauns ārsts Kārlis Pētersons, kurš pieņems pacientus divas reizes mēnesī. Līdz ar to uroloģiskās konsultācijas kļūs vēl pieejamākas, jo turpmāk klīnikā šajā nozarē konsultēs divi speciālisti. Kārlis Pētersons strādās gan valsts pasūtījuma ietvaros, gan pieņems maksas pacientus.

Cēsu klīnikā ārsts strādā jau kopš pagājušā gada maija, kad viņš sāka darbu par dežūrķirurgu uzņemšanas nodaļā. Paralēli K.Pētersons kā urologs rezidents darbojas arī Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā.

__________________________________________________


25.02.2019.

Cēsu klīnika veicina darbinieku vadītprasmju attīstību


Šogad februārī 20 Cēsu klīnikas darbiniekiem – nodaļu vadītājiem un virsmāsām – bija lieliska iespēja piedalīties praktiskā divu dienu profesionālajā mācību ciklā “Menedžments”.

Mācību mērķis bija pilnveidot kursu dalībnieku komunikācijas prasmes un iemaņas pārrunu vadībā, kā arī padziļināt zināšanas par tādām vadības funkcijām kā plānošana, darba organizēšana, motivēšana, kontrole un darbinieku novērtēšana. Tāpat tika pievērsta uzmanība tik būtiskajai laika plānošanai. Minētās prasmes ir ļoti svarīgas ikvienam vadītājam; tās ne tikai paaugstina paša darba efektivitāti, bet palīdz profesionāli augt arī savai komandai.


“Profesionalitāte un attīstība ir divas no Cēsu klīnikai ļoti būtiskām vērtībām. Tādēļ lielu uzmanību veltām, lai veicinātu mūsu komandas izaugsmi ne tikai zināšanās, kas saistītas ar darbinieku profesiju, bet arī komunikācijas un menedžmenta jomā. Tas ir svarīgi, jo ar savu aptuveni 290 darbinieku lielo kolektīvu esam liels darba devējs Cēsu novadā. Un tieši labi vadītāji ir tie, kas veido pozitīvu darba vidi, iedvesmo un motivē pārējos kolēģus klīnikas mērķu sasniegšanai”, stāsta Cēsu klīnikas valdes priekšsēdētāja Ingūna Liepa.

Mācības vadīja viens no labākajiem vadības treneriem Baltijā “Perfect sales” direktors Armands Ābelītis, kurš ir apmācījis vairāk nekā 2000 dažādu uzņēmumu vadītājus. 

Jāpiebilst, ka pagājušā gada nogalē klīnikas darbiniekiem, kuru darbs ikdienā cieši saistīts ar klientu apkalpošanu, bija iespēja piedalīties arī uzņēmuma apmaksātās mācībās “Efektīva komunikācija”. 

__________________________________________________


19.02.2019.

Fizioterapeite iesaka: Kā ar vingrojumiem palīdzēt bērnam, 

 ja dzirdami trokšņi un klepus ir neproduktīvs


Mokošs, mitrs klepus, kuru pavada krūtīs dzirdami trokšņi – daudzās ģimenēs bērni pašlaik cieš no elpošanas sistēmas saslimšanām, kas nereti noved līdz plaušu karsonim. Vai palīdzēt varam tikai ar zālēm? “Elpošanu veicinoši vingrojumi var palīdzēt bērniem ātrāk atgūt veselību un neiedzīvoties dziļākās komplikācijās”, uzskata SIA “Cēsu klīnika” fizioterapeite Māra Krūze un sniedz praktiskus ieteikumus vienkāršiem, efektīviem vingrojumiem, kurus vecāki ar bērniem droši var veikt mājas apstākļos.


“Klepus traucē normālai elpošanas sistēmas darbībai, šūnas nesaņem skābekli, tiek traucēta šūnu vielmaiņa, organisma termoregulācija, vājinās imunitāte”, skaidro fizioterapeite Māra Krūze. “Tīri psiholoģiski cilvēkiem ir vēlēšanās klepu pēc iespējas ātrāk nomākt, un to cenšamies izdarīt ar zālēm. Patiesībā klepus ir organisma aizsargreakcija. Mitra klepus gadījumā, kad dzirdami trokšņi, ir ļoti svarīgi pareizi veicināt atklepošanu, krēpu izvadīšanu, kā arī kustināt krūšu kurvi, lai uzlabotu gāzu maiņu plaušās, un ķermeņa šūnas saņemtu ļoti vajadzīgo skābekli.”

Fizioterapeite Māra Krūze iesaka trīs veidu aktivizāciju jeb vingrojumus: ““Cēsu klīnikā” mēs šādi strādājam ar mazuļiem no aptuveni divu gadu vecuma, taču mājās var vingrot arī ar mazākiem, atbilstoši viņu fiziskājai attīstībai un veselības stāvoklim .” 


Pasīvā aktivizācija – veicot bērna krūšu kurvja vibrāciju un drenāžu ar rokām

Tie ir vingrojumi, kad bērns ir salīdzinoši pasīvs, bet aktivitāti veic pieaugušais ar drenāžu vai vibrāciju. Pārtrauktā vibrācija ir viegla klauvēšana ar pirkstiem pa bērna krūšu kurvi virzienā no lejas uz augšu gan no priekšpuses, gan mugurpuses un sāniem, bet nepārtrauktā – kad pieaugušais abas rokas uzliek uz bērna krūšu kurvja ribu kustību virzienā un bērna izelpas laikā, neatraujot rokas, ar vibrējošām kustībām pastiprina izelpu.

Pasīvajiem vingrinājumiem svarīgi ir izvēlēties dažādas pozas un vērot, kuras labāk veicina atklepošanu. “Krūšu kurvi mēs varam salīdzināt ar tādu kā ūdens trauciņu, uz kuru iedarbojas gravitācijas spēks. Ja mēs bērnu kustinām, arī šķidrums viņā pārvietojas atbilstoši gravitācijai. Noderīgas ir lielās bumbas vai dīva spilveni, uz kuriem bērnu ar noguldīt uz muguras, vēdera vai sāniem, tā, lai galva būtu zemāk par iegurni”, stāsta M.Krūze. Reizēm pietiek tikai ar to, ka slimnieks tiek nolikts gulēt šādās pozās uz 15 minūtēm, sekojot līdzi galvas stāvoklim un bērna elpošanai.


Aktīvie elopošanas vingrojumi ar un bez palīglīdzekļiem

Arī aktīvos elpošanas vingrojumus vēlams veikt, mainot pozas, piemēram, guļus, sēdus, rāpus, stāvus. “Šie vingrojumi bērniem patīk, tie ir kā rotaļas. Tie dod vecākiem radošu brīvību, un bieži vien tieši bērni paši parāda priekšā, kā viņi vēlas tos izpildīt. Pieaugušajam atliek tikai sekot līdzi pāris svarīgām niansēm, uzsvaru liekot uz izelpas pastiprināšanu un bērna spēju izprast šo procesu. Bērniem var piedāvāt pūst spalvas, papīra puķes jeb dzirnaviņas, burbuļus, balonus, svilpītes vai citas skaņu radošas rotaļlietas. Labi noder arī tāda vienkārša un pieejama lieta kā papīra salvete, saveidota bumbā”. Svarīgi ir katru vingrojumu atkārtot: “Man bērnu vecāki bieži jautā, cik daudz, vai cik bieži jāvingro? Iesaku veikt vismaz 10 izelpas pēc kārtas, lai tam būtu efekts, uz brīdi radot hiperventilāciju plaušās. Maksimums varētu būt 30 reizes. Elpošanas uzdevumus atkārtot var ne tikai reizi dienā, bet akūtas slimības gadījumā pat katru stundu. Reizēm gadās, ka bērnam vingrojums apnīk vai viņš to atsakās pildīt, tad jāizvērtē, vai viņam tas ir par grūtu, piemēram, papīra dzirnaviņas negriežas. Tādā gadījumā mamma vai tētis palīdz.” 


Dinamiskie vingrojumi krūšu kurvja mobilizācijai 

“Kustoties, mēs paši sevi dziedinām, jo uzlabojas asinsrite, skābekļa pieejamība. Tā uzlabojas visām muskuļu grupām, kas iesaistās kustībās un pat tām, kas to nedara.”, skaidro M.Krūze. Fizioterapeite iesaka vingrot daudzveidīgi, iesaistot rokas un kājas. “Var pikoties ar bumbām, mētāt tās, celt augšā ar kājām, guļot uz muguras, izpildīt rotācijas vingrojumu –  “braukt ar ritenīti”, guļot uz bumbas uz vēdera, var “braukt ar ķerru”. Stāvot kājās, veikt stiepšanās vingrojumus. Kustībām nav ierobežojumu, galvenais, lai tās sagādā prieku un sajūsmu. Smiešanās palīdz atveseļoties. Pakutiniet bērnus un pasmejieties paši!”


Veicot jebkurus vingrojumus, tie jāpiemēro bērna veselības stāvoklim. Tas un bērna spēja iesaitīties uzdevumos nosaka vingrojumu secību. Ļoti maziem bērniem vai tad, ja viņi jūtas vāji, noteikti varētu būt vairāk pasīvo vingrojumu, bet bērniem, kas paši kustās – aktīvie. “Ja no šiem vingrojumiem neko nevar izdarīt, paņemiet bērnu klēpī, pieglaudiet sev klāt un ieklausieties bērna un savā elpā. Sadzirdiet, sajūtiet, kā, miera stāvoklī esot kopā, bērns pielāgojas jūsu elpas ritmam un dziļumam. Vadiet to, un bērns kļūs apzinātāks, mazāk trauksmains un varēs pats sev palīdzēt atveseļoties.”, iesaka fizioterapeite. 

Sausa un kairinoša klepus gadījumā vingrojumus vairāk ieteicams veikt uz krūšu kurvja mobilizāciju, bet mitra klepus gadījumā derīgi būs visi trīs vingrojumu veidi. M.Krūze iedrošina vecākus nebaidīties veikt šos vingrojumus: “Tie var būtiski uzlabot Jūsu bērna labsajūtu un veicināt atveseļošanos, turklāt tiem pat var nebūt speciāli sagatavota vide. Bērni Jums paši parādīs, kā viņi grib vingrot, mums tikai jābūt gataviem līdzdarboties un būt acīgiem. Lai izdodas!”

__________________________________________________


15.02.2019.

Mūsdienīgi ķirurģiskie pakalpojumi Cēsu klīnikā


Viena no Cēsu klīnikas prioritātēm ir kvalitatīvas un mūsdienu prasībām atbilstošas ķirurģiskās palīdzības sniegšana – sākot no akūtām operācijām, sniedzot neatliekamo ķirurģisko palīdzību 24h diennaktī, līdz mūsdienīgām, mazinvazīvām laparospkopiskām plānveida operācijām un fleboloģijas pakalpojumiem. Arī turpmākajos gados ķirurģisko pakalpojumu attīstībai veltīsim būtisku uzmanību. Uzziniet par to vairāk VTV raidījumā “Konkurents”. 

__________________________________________________

14.02.2019.

Ēnu dienā “Cēsu klīnikā” viesojas piecpadsmit jaunieši no dažādām pilsētām

Šogad lielākā piekrišana – ķirurga un fizioterapeita profesijām


13.februārī “Cēsu klīnikā” viesojās kupls skaits 9. – 12. klašu skolēnu, kurus interesē medicīna, un vairāki no viņiem jau nolēmuši savu nākotni saistīt ar šo jomu. Savukārt klīnika bija parūpējusies par to, lai Ēnu dienas dalībnieki varētu ielūkoties daudzveidīgu profesiju pārstāvju ikdienā. Pieredzē dalījās gan ķirurgi, pediatri un fizioterapeiti, gan anesteziologs-reanimatologs, traumatologs, uzņemšanas nodaļas ārste, ergoterapeite un radiologa asistente.


“Kā jūs domājat, kuras ir divas vissvarīgākās īpašības, lai kļūtu par labu un veiksmīgu ārstu, fizioterapeitu vai medmāsiņu?” uzrunājot jauniešus, jautāja SIA “Cēsu klīnika” valdes priekšsēdētāja Ingūna Liepa. "Tās ir mērķtiecība un pacietība. Ir jābūt gataviem daudz mācīties, taču ar to vien nepietiek. Tieši pacietība un empātija saskarsmē ar pacientiem palīdz veikt šo atbildīgo darbu labi un panākt pozitīvu rezultātu”, skaidroja Ingūna Liepa. 

Arī “Cēsu klīnikas” galvenā ārste Anda Skrastiņa jauniešus motivēja būt mērķtiecīgiem: “Gribu jums atgādināt vienu sengrieķu teiku –  stāstu par Odiseju jeb, kā citās tautās saka –  Ulisu, kas brauca gar salu, kur brīnišķīgi skanēja sirēnu dziesmas. Lai kuģis netiktu novirzīts no kursa, viņš visiem saviem ceļa biedriem aiztaisīja ausis ar vasku un piesēja viņus pie masta, lai tie nedzirdētu šīs dziesmas un viņus nevilinātu tas, kas nav viņu ceļa mērķis.” 

Pieredzējusī ārste atsaucās arī uz ārstu dinastijas aizsācēja Paula Stradiņa ceļa vārdiem topošajiem mediķiem par to, ka sākumā visiem jaunajiem ārstiem un māsiņām godīgi un no sirds daudz jāstrādā “savam vārdam”. “Šī darba rezultātā jūsu vārds sāks strādāt jūsu labā – pacienti  gribēs ārstēties tieši pie jums. Kamēr jūs strādāsiet savam vārdam, jums bieži vien nebūs laika pat paēst. Un nebūs arī tik daudz naudas, lai varētu vakariņās izvēlēties vīngliemežus vai šampanieti. Bet tad, kad būsiet sasnieguši darba augļus, jums to visu nemaz vairs nevajadzēs, jo būsiet gandarīti par sasniegto.” 


Mēs, “Cēsu klīnikas” kolektīvs, esam patiesi priecīgi, ka jauniešiem ir liela interese par klīniku. Šogad uzņēmām “ēnas” ne tikai no Cēsīm, bet arī Rīgas, Valmieras, Smiltenes, Rūjienas un Vecpiebalgas. Ceram, kāda no mūsu “ēnām” ne tikai izvēlēsies medicīnu par savu nākamo profesiju, bet, iespējams, pēc pieciem vai desmit gadiem pievienosies klīnikas speciālistu kuplajam kolektīvam.


Jaunieši par ēnu dienu “Cēsu klīnikā”


Līva no Valmieras mācās 12.klasē. Šogad viņa izvēlējās ēnot “Cēsu klīnikas” uzņemšanas nodaļas ārsti Ināru Zandi. “Man tiešām patika, esmu priecīga par šo dienu, dakterīte ļoti daudz ko stāstīja un rādīja, arī pati uzdevu jautājumus. Šeit bija daudz pacientu”, sajūtās par ēnu dienu dalījās Līva.


Savukārt Cēsiniece Elizabete, kura mācās 11.klasē, jau tagad zina, ka nākotnē vēlēsies kļūt par fizioterapeiti. “Mēģināšu tikt budžeta grupā Stradiņos, kur mācību programma ilgs četrus gadus. Domāju, ka nopietnākais būs eksāmens bioloģijā. Mans sapnis būtu nākotnē izveidot pašai savu privātpraksi. Visvairāk mani interesētu darbs ar sportistiem,” par saviem plāniem teic Elizabete.


Par ergoterapeites Baibas Gorovenko ēnām kļuva Markuss no Valmieras (11.klase) un Elīza no Smiltenes (12.klase). Abi atzina, ka priekšstats par šo profesiju pirms tam bijis aptuvens. Runājot ar jauniešiem, Baiba Gorovenko ergoterapeita profesiju salīdzināja ar plaša spektra speciālistu, jo šajā profesijā jābūt zinošam gan par cilvēka ķermeņa uzbūvi un darbību, gan dažādām tehnoloģiskām ierīcēm, universālo dizainu un visu, kas skar darba vai mājas vides pareizu un ērtu iekārtojumu. “Ergoterapeits strādā ne tikai ar pacientiem pēc traumām, lai sekmētu kustību atjaunošanos, bet palīdz arī arodslimību gadījumos”, stāsta ergoterapeite.


Visilgāk šajā dienā ēnoja trīs jaunieši, kas bija izvēlējušies sekot ķirurgiem – Jānis un Artūrs no Cēsīm un Elizabete Kate no Vecpiebalgas. Viņiem bija iespēja novērot divas mazinvazīvās laparoskopiskās operācijas un jaunieši vienprātīgi atzina, ka tas bijis interesanti. 

__________________________________________________

12.02.2019.

Mīļās māmiņas un tēti! 


Informējam, ka 14.februārī plānotā nodarbība “Mazuļa hendlings” diemžēl nenotiks. Laipni aicinām apmeklēt nākamo nodarbību 28.februārī. 

Pieteikšanās pa tālr.: 64125743 vai, rakstot e-pastu, uz maminuskola@cesuklinika.lv


__________________________________________________

11.02.2019.

“Cēsu klīnikā” norsinās ESF rīkotas mācības 

par pacientu tiesību aspektiem medicīniskās aprūpes jomā


Šā gada 8.februārī “Cēsu klīnikā” notika pirmais modulis kursiem par pacientu, tostarp bērnu, tiesību ievērošanu veselības un sociālās aprūpes jomās. Mācības notiek ESF projekta “Ārstniecības un ārstniecības atbalsta personāla kvalifikācijas uzlabošana” ietvaros.

 

Tajās piedalās gan vairāki SIA “Cēsu klīnika” medicīnas darbinieki, gan dažādi speciālisti no citām organizācijām: ģimenes ārstu praksēm, skolām un medicīnas iestādēm.

SIA “Cēsu klīnika” galvenās ārstes vietniece Inga Vilka skaidro: “Mēs vēlamies, lai mūsu darbinieki ir profesionāli un zinoši, jo saviem pacientiem gribam nodrošināt visaugstākā līmeņa medicīnisko aprūpi, tāpēc regulāri veicinām un piedāvājam iespējas piedalīties profesionālās kvalifikācijas paaugstināšanas pasākumos. Esam gandarīti par iespēju ESF mācībām piedāvāt klīnikas telpas. Tas ir īpaši ērti mūsu kolēģiem, kas tajās piedalās.” 


 

Mācības nodrošina Profesionālās tālākizglītības un pilnveides izglītības iestāde “Salvum TD”. Kursos tiks sniegtas zināšanas par veselības aprūpi regulējošo tiesību normu saturu, par pacientu tiesībām un pienākumiem, kā arī par ārstniecības atbalsta personu un farmācijas speciālistu tiesībām, pienākumiem un atbildību. Kopumā “Cēsu klīnikā” paredzētas četras nodarbības – 8. un 9. februārī, kā arī 15. un 16. februārī.

__________________________________________________

07.02.2019.

Apmeklētāju ievērībai


Ņemot vērā strauji pieaugošo saslimstību ar gripu un citām augšējo elpceļu infekcijām, aicinām pacientu apmeklētājus izvērtēt apmeklējumu biežumu un ilgumu! 

Sajūtot pirmās saslimšanas pazīmes (klepu, iesnas, paaugstinātu temperatūru), lūdzam pacienta apmeklēšanu nodaļā atcelt. Lūdzam bez īpašas vajadzības uz klīniku nevest līdzi bērnus. 

Kā arī pirms un pēc apmeklējuma aicinām dezinficēt rokas un iesakām lietot aizsargmaskas, kas bez maksas pieejamas “Cēsu klīnikas” garderobē.

 

Rūpēsimies gan par savu, gan klīnikas pacientu veselību!


__________________________________________________

07.02.2019.

Rezidenti viesojas Cēsu klīnikā

 

Februāra sākumā Cēsu klīnikā viesojās rezidenti. Tikšanās tika organizēta, lai uzzinātu par rezidentu mācībām, prakses un darba iespējām Cēsīs jau mācību laikā, kā arī, lai rastu iespēju rezidentiem iepazīties savā starpā. Vizītes laikā rezidentiem bija iespēja iepazīties ar Cēsu klīnikas telpām un darba vidi. Rezidenti varēja gūt pārliecību, ka ir šeit ļoti gaidīti. Arī paši rezidenti atzina, ka šādas tikšanās ir vajadzīgas un ļoti noderīgas.


__________________________________________________

05.02.2019.

Saeimas sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Andra Skrides vizīte Cēsu Klīnikā


Pirmajā februārī Cēsu Klīnikā viesojās Saeimas darba un sociālo lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Skride.

Vizītes laikā Andris Skride tikās ar Cēsu Domes priekšsēdētāju Jāni Rozenbergu un Klīnikas valdes locekļiem, kā arī apmeklēja NMP un uzņemšanas nodaļu, reanimācijas nodaļu un operāciju bloku. Ārsts Andris Skride atzinīgi novērtēja Cēsu Klīnikas iespējas mūsdienīgas un profesionālas neatliekamās palīdzības nodrošināšanā un jaunu ārstniecības speciālistu piesaistē. Vizītes laikā tika pārrunātas arī dažādas ar veselības aprūpi Latvijā saistītas aktualitātes.


Attēlā: Andris Skride un Cēsu NMP dienests 

Attēla autors: Partija Izaugsme

__________________________________________________

04.02.2019.

Māmiņu skolas grafiks februāra mēnesim ir klāt!


Aicinām visas topošās, esošās māmiņas, kā ar vecvecākus pieteikties uz maksas un bezmaksas nodarbībām sertificētu speciālistu pavadībā.

*Mazuļa hendlings – 7 EUR

*Krūts zīdīšana – 10 EUR

*Ik ceturtdienu individuālās nodarbības pie vecmātes Ivetas Reķes (koferīša kārtošana; dzemdību nodarbība), iepriekš vienojoties par nodarbības laiku – katra nodarbība 10 EUR.

 

Piesakies pa tālr.: 64125743 vai raksti uz maminuskola@cesuklinika.lv!

__________________________________________________

01.02.2019.

Cēsu klīnika iekļauta Padziļinātās sadarbības programmas Bronzas līmeņa dalībnieku reģistrā


Cēsu klīnika šī gada sākumā ir iekļauta Padziļinātās sadarbības programmas Bronzas līmeņa dalībnieku reģistrā. Programmas ietvaros Cēsu klīnika saņem atpazīstamības zīmi, kas apliecina, ka ir iegūts programmas dalībnieka statuss un uzņēmuma vērtības ir balstītas uz godprātīgu nodokļu nomaksu, tādējādi paaugstinot uzņēmuma reputāciju. 

Padziļinātās sadarbības programma ir izveidota, lai veicinātu ciešāku un efektīvāku sadarbību starp nodokļu maksātāju un nodokļu administrāciju, mazinot administratīvo slogu. Dalība programmā ir brīvprātīga un katrs dalībnieks tiek izvērtēts pēc noteiktiem kritērijiem, tai skaitā saimnieciskās darbības ilgums, godprātīga rīcība, u.c. kritēriji. Programmas dalībniekiem tiek atvieglota komunikācija ar Valsts Ieņēmumu Dienestu un konsultāciju saņemšana, iespēja ātrāk saņemt pievienotās vērtības nodokļa atmaksu, atvieglotas muitas procedūras u.c. priekšrocības.


__________________________________________________

23.01.2019.

Kļūsti par Cēsu klīnikas darbinieku ēnu!


Straujiem soļiem tuvojas februāris, kas ikvienam jaunietim ir notikumiem bagāts mēnesis – jau 13. februārī visā Latvijā, tai skaitā Cēsu klīnikā, norisināsies Ēnu diena 2019, kuras ietvaros jauniešiem būs iespēja sekot līdzi savas kārotās profesijas pārstāvju ikdienai, kā arī satikties ar saviem potenciālajiem darba devējiem. 

Cēsu klīnika piedāvā kļūt par ēnām deviņām dažādām profesijām, ieskaitot ķirurga, medicīnas māsas, fizioterapeita un ergoterapeita profesijas. Pilnu vakanču sarakstu meklē zemāk norādītajā linkā.  

Links: https://enudiena.lv/vakances?profession=&organization=2231&region=&search=&p=1&sort=default

Pieteikties kādai no vakancēm iespējams līdz 3.februārim.

Informējam, ka Ēnu dienas 2019 norise var tikt fiksēta fotogrāfijās, kas ilustratīvam mērķim var tikt publicētas "Cēsu klīnikas" mājalapā un citos elektroniskajos informācijas kanālos. 

__________________________________________________

11.01.2019.

Parakstīts ERAF līgums par projekta realizāciju Cēsu klīnikā un Vidzemes slimnīcā2018. gada nogalē Cēsu klīnika un Centrālā finanšu un līgumu aģentūra parakstīja līgumu par Eiropas Savienības fonda projekta īstenošanu 1 394 049,00  eiro apmērā, papildus projektā piešķirtajam finansējumam 1,7 miljonus plānots nodrošināt no saviem līdzekļiem.

Projekts tiks realizēts kopā ar sadarbības partneri Vidzemes slimnīcu. 

Projekta ietvaros paredzēts atjaunot Cēsu klīnikā Iekšķīgo slimību nodaļas infrastruktūru un nomainīt divus liftus. Papildus būvdarbiem plānots  iegādāties mūsdienīgas medicīnas tehnoloģijas. Daļa tehnoloģiju jau ir un tiek iegādāta - fibrogastroskops un fibrokolonoskops, 3D laparoskopiskā video sistēma, ultrasonogrāfs un operāciju galds. Projekta noslēgumā 2021. gadā iegādāsimies digitālo rentgena iekārtu.

Cēsu klīnikas valdes priekšsēdētāja Ingūna Liepa uzsver: “Šis ir viens no lielākajiem investīciju projektiem Cēsu klīnikā. Galvenais akcents ir likts uz ārstniecības vidi, kā rezultātā tiek pilnībā projektēta un izbūvēta Iekšķīgo slimību nodaļa 4. un 5. stāvā, nomainīts pasažieru lifts un gultu (kravas) lifts. Projekta ietvaros pilnībā nomainīta apkures sistēma un no jauna izbūvēta vēdināšana, tai skaitā pārējās ēkas komunikācijas, kas nav mainītas kopš Cēsu klīnikas būvniecības 1975. gadā. Šīs projekta darbības veicinās tālāku ārstniecības korpusa energoefektivitāti. Jāpiemin, ka 34% no ERAF finansējuma, tiek ieguldīti jaunu un mūsdienīgu tehnoloģiju iegādei, pakāpeniski nomainot vecās medicīnas iekārtas.”

Sadarbības partneris Vidzemes slimnīca iegādāsies mūsdienīgas medicīnas tehnoloģijas - divus ultrasonogrāfus, videogastroskopu un videokolonoskopu, operāciju galdu.

Infrastruktūras pārbūves darbi un jaunu tehnoloģiju iegāde tiek veikta projekta Nr. Nr. 9.3.2.0/18/I/019 “Infrastruktūras un medicīnas tehnoloģiju atjaunošana Cēsu klīnikā un medicīnas tehnoloģiju iegāde Vidzemes slimnīcā, kvalitatīvu veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanai Vidzemē" ietvaros, kuru līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds ( ERAF) 85 % apmērā un 9% valsts budžeta finansējums.


__________________________________________________

07.01.2019.

No 14. janvāra Cēsu klīnikā darbu uzsāk divi jauni speciālisti - pediatrs-dietologs un bērnu ķirurgs!


Pediatrs-dietologs Diāna Lagzdiņa:

-> Sertificēta pediatre un dietoloģe,

-> Ilgstoši strādājusi par Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Dietoloģijas un ēdināšanas dienesta vadītāju.


Pediatrs-dietologs sniedz konsultācijas:

-> Visa vecuma bērniem ar gremošanas sistēmas problēmām (sāpes vēderā, aizcietējumi, u.c. sūdzības),

-> Zīdaiņu barošana (dabīgā vai mākslīgā, piebarojumi) – konsultē par to, kad sākt barot mazuli, ar ko sākt un, cik daudz, kā arī sniedz atbildes uz citiem saistošiem jautājumiem,

-> Uztura rekomendācijas bērniem ar lieko svaru, cukura diabētu, nepietiekošu svara dinamiku.


Konsultācijas gan bērniem, gan pieaugušajiem:

-> Ārstnieciskā uztura lietošana, kad ikdienas uzturs nenodrošina organisma palielinātās prasības pēc uzturvielām – pacientiem pēc insulta, onkoloģiskiem pacientiem, slimniekiem ar slikti dzīstošām brūcēm.

Diagnožu precizēšanai daktere Diāna Lagzdiņa veiks nepieciešamos papildus izmeklējumus un analīzes, uzraudzīs ārstēšanu, izvērtēs izmeklējumu rezultātus un veiks novērošanu dinamikā.


Pieņemšanas laiki:

Katra otrā un ceturtā pirmdiena

Valsts apmaksātās konsultācijas no plkst. 10:00 līdz 16:30

Maksas konsultācijas no plkst. 16:30 līdz 17:00

315.kabinets


Bērnu ķirurgs Egils Lavendelis:

-> 32 gadu darba pieredze specialitātē bērnu ķirurgs,

-> 16 gadu darba pieredze veselības aprūpes vadībā,

-> Šobrīd strādā Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā kā virsārsta vietnieks, specializētā bērnu centrā “Bērnu Veselības centrs” kā galvenais ārsts, AS “Veselības centru apvienība” poliklīnikās “Aura” un “Vesels”, SIA “Talsu veselības centrs” kā bērnu ķirurgs.


Egils Lavendelis veic:

-> Izmeklēšanu un ārstēšanu bērniem līdz 18 gadu vecumam ar dažāda veida ķirurģiskām saslimšanām vai aizdomām par tām.


Pieņemšanas laiki:

Katra otrā pirmdiena

No plkst. 10:15 līdz 14:00

320.kabinets


Pieteikšanās vizītei pie speciālistiem:

Zvanot uz reģistratūru: 64125634

Elektroniski: http://www.cesuklinika.lv/lv/e-pieraksts

__________________________________________________

03.01.2019.

Jauno 2019. gadu iesākam ar "Māmiņu skolas" nodarbību grafiku Janvārim!😇


Aicinām pieteikties "Māmiņu skolas" maksas un bezmaksas nodarbībām sertificētu speciālistu pavadībā.

-> Mazuļa hendlings – 7 EUR

-> Krūts zīdīšana – 10 EUR

-> KTG jeb bērna sirdstonīšu pieraksts. Iesakām iepriekš saskaņot pieņemšanas laiku ar vecmāti, lai nebūtu jāpavada laiks rindā!

Bez ginekologa nosūtījuma 9 EUR, ar nosūtījumu bez maksas.

-> Vecmātes Ivetas Reķes individuālās nodarbības, iepriekš saskaņojot laikus. 

Katra nodarbība 10 EUR

Uz nodarbībām laipni aicinām topošās un esošās māmiņas, kā arī vecvecākus!😊

Piesakies pa tālr.: 64125743 vai raksti uz maminuskola@cesuklinika.lv!

__________________________________________________

31.12.2018.

Veco gadu noslēdzot, vēlamies padalīties ar mūsu pacientu atsauksmēm par uzturēšanos Vidzemes mazinvazīvās ķirurģijas dienas stacionārā un ķirurģijas nodaļā. Cēsu klīnikas pacientiem, ar anketu palīdzību ir iespēja izteikt savu viedokli par veselības aprūpes kvalitāti klīnikā. Apkopotie anketu rezultāti liecina, ka klienti atzinīgi vērtē gan informācijas apmaiņu, aprūpes kvalitāti, komfortu klīnikas telpās un ēdināšanas pakalpojuma kvalitāti, kā arī ārstējošo personālu.

 

Liels paldies par Jūsu ieteikumiem un labajiem vārdiem, kas liek mums attīstīties un būt vēl labākiem!

 

__________________________________________________

28.12.2018.

Šodien Cēsu klīnikā viesojās SirdsDarbs rūķu darbnīcas Ziemassvētku vecītis ar saviem rūķu palīgiem, lai ar svētku paciņām iepriecinātu bērnu slimību nodaļas pacientus, kuriem diemžēl svētki ir jāpavada slimnīcā. 

Paldies SirdsDarbs komandai par burvīgo atmosfēru un bērnu smaidiem! 

 

 

__________________________________________________

27.12.2018.

Veiksmes un attīstības gads Cēsu Klīnikā


Cēsu Klīnikā šis gads bijis pozitīviem notikumiem bagāts – ir attīstījušies veselības aprūpes pakalpojumu veidi, par ko lielākoties jāpateicas esošajiem darbiniekiem un jaunu speciālistu piesaistei, ir iegādātas jaunas medicīniskās tehnoloģijas, domājot gan par pacientu drošību un ērtību, gan darbinieku darba vides uzlabošanu, kā arī esam saņēmuši daudz pozitīvu atsauksmju no Klīnikas pacientiem. 

Personāls

Cēsu Klīnika ir viens no Cēsu novada lielākajiem uzņēmumiem, kā arī būtisks nodokļu maksātājs. Pēc darbinieku skaita Cēsu Klīnika nodrošina darba vietas 290 strādājošajiem, no kuriem 75% ir pamatdarbā strādājošie, savukārt 25% darbinieku Cēsu Klīnika ir blakusdarbs.

Lūkojoties plašāk, ārstniecības personu trūkums joprojām ir nopietna problēma veselības nozarē visos valsts reģionos. Arī Cēsu Klīnikā joprojām ir specialitātes, kurās medicīnas personāla nodrošinājums ir nepietiekams, taču gadu no gada situāciju mērķtiecīga darba un dotāciju rezultātā izdodas uzlabot. Šogad ir izdevies piesaistīt darbam Cēsu Klīnikā 16 ārstus, trīs rehabilitācijas speciālistus, septiņas medicīnas māsas un trīs māsu palīgus. Kā arī Cēsu Klīnika ir noslēgusi līgumus ar 13 jaunajiem ārstiem, par darba attiecībām pilna darba laika apjomā pēc rezidentūras beigšanas Cēsīs.

Cēsu Klīnika ļoti atsaucīgi praksēs pieņem studentus, lai apmācītu un ieinteresētu topošos speciālistus un praktikantu skaits aug.

Ārstniecība, diagnostika un slimību profilakse

Katru dienu Cēsu Klīnikas neatliekamās medicīniskās palīdzības un uzņemšanas nodaļā pēc palīdzības griežas 35 līdz 45 pacienti. Palīdzību pacientiem nodrošina četri dežūrējošie speciālisti: internists, pediatrs, ķirurgs vai traumatologs un anesteziologs reanimatologs, kā arī tiek nodrošināta diennakts laboratoriskā un radioloģiskā diagnostika. Savukārt darbdienās ir pieejams arī neirologs un ginekologs. Cēsu Klīnikā ārstēto pacientu skaits jau vairākus gadus svārstās robežās no 4000 līdz 4500 pacientiem.

Šogad uzsākta jauna valsts programma - hronisko pacientu aprūpe, kas ir pieprasīta, un ātri ieguva atpazīstamību ārstu un pacientu vidū. Ķirurģiskajās specialitātēs – traumatoloģijā, ginekoloģijā un ķirurģijā – aktīvi darbojas jaunā programma “Īslaicīgā plānveida ķirurģija”, kas pacienta drošības apsvērumu dēļ, ļauj pie noteiktiem operāciju veidiem, pēcoperācijas periodu līdz 3 dienām pavadīt mediķu diennakts uzraudzībā.

Kā ļoti lielu ieguvumu kompleksas un pēctecīgas ārstnieciskās palīdzības nodrošināšanā vērtējam jaunu speciālistu papildinājumu mūsu rehabilitācijas speciālistu komandā. Kopš augusta rehabilitācijas nodaļas sniegtos pakalpojumus nodrošina multiprofesionāla komanda septiņās specialitātēs: viens rehabilitācijas un fizikālās terapijas ārsts, četri fizioterapeiti, viens ergoterapeits, viens audiologopēds, viens uztura speciālists, divi masieri un divas fizikālās terapijas māsas.

Īpaši vēlamies atzīmēt strauji augošo palīdzības apjomu un piedāvājumu bērniem. Klīnikas mērķis ir pieprasītāko pediatrijas specialitāšu ārstus piesaistīt konsultācijām Cēsīs, lai mazie pacienti un viņu vecāki speciālista konsultāciju saņemtu tuvāk mājām. Kopumā konsultācijas bērniem sniedz seši speciālisti: pediatrs, alergologs, endokrinologs, neirologs, pneimonologs un psihiatrs. Sākot ar nākamā gada janvāri ikmēneša konsultācijas sāks sniegt bērnu ķirurgs un dietologs. 

Klientu apmierinātība

Klīnikas pacientu apmierinātība ir tas, kas virza mūs uz priekšu. Šogad slimnīca  nav saņēmusi nevienu sūdzību, bet ir saņemtas 37 pateicības. Neatliekamās palīdzības un uzņemšanas nodaļai, bērnu slimību nodaļai ar dienas stacionāru, ķirurģijas nodaļai, iekšķīgo slimību nodaļai, reģistratūrai. Īpaša pateicība ir jāizsaka Cēsu Klīnikas ārstniecības personālam: traumatologam-ortopēdam Arnim Barkam, ginekoloģei Jolantai Krauzei, pediatrei Ilzei Dambei, internās medicīnas dienas stacionāra virsārstei Silvijai Ozoliņai un internistei Sandrai Baltrokai. Tāpat, pamatojoties uz klientu izteiktajiem ierosinājumiem, esam iekārtojuši kafejnīcu, kur izveidota arī norobežota sarunu un atpūtas vieta klīnikas apmeklētājiem, ir mainīti atsevišķu kabinetu un speciālistu darba laiki, kā arī veikti atsevišķi tehniski un infrastruktūras uzlabojumi.

Tā kā mazinvazīvā ķirurģija ir viena no Klīnikas prioritātēm ar labu attīstības potenciālu, tad bez ārstniecisko rezultātu monitorēšanas, jaunu modernu operāciju veidu un kvalitātes standartu ieviešanas operāciju riska mazināšanai un pacientu drošības paaugstināšanai, Cēsu Klīnika veic arī pacientu anketēšanu. 2018. gadā Klīnikas pacienti ir atzinīgi novērtējuši informācijas apmaiņu, aprūpes kvalitāti, kā arī komfortu klīnikas telpās – vizuālo izskatu, tīrību un temperatūru. Tāpat pacientus ir apmierinājusi arī ēdināšanas pakalpojuma kvalitāte. Anketās regulāri tiek uzsvērts, ka Cēsu Klīnikas aprūpes personāls ir atsaucīgs, laipns un zinošs. Visus anketās iegūtos vērtējumus analizējam un pieņemam lēmumus par nepieciešamajām darbībām augstākas pacientu apmierinātības nodrošināšanai.

Infrastruktūras uzlabojumi un medicīnisko tehnoloģiju attīstība

Lai panāktu kvalitatīvu un efektīvu ārstēšanu, nepieciešama ne tikai ārstu profesionalitāte, bet arī mūsdienām atbilstošas medicīniskās iekārtas. Cēsu Klīnikā šogad iegādātas vairākas jaunas medicīnas ierīces, aprīkojums un instrumenti, piemēram, endoskopu žāvēšanas un uzglabāšanas skapis, vēl viens kolonoskops, videolaringoskops, lensometrs un tonometrs oftalmologa kabinetam, anestēzijas gāzu analizators, kā arī mobils mākslīgās plaušu ventilācijas aparāts, lai nodrošinātu mākslīgo plaušu ventilāciju pacienta transportēšanas laikā. Tāpat, lai nodrošinātu efektīvu telpu un virsmu dezinfekciju, ir iegādāta virsmu dezinfekcijas iekārta. Operāciju blokā ķirurgu un ginekologu mūsdienīgu, griezienu precīzu un drošu operāciju veikšanai ir iegādāta 3 D laparoskopiskā video sistēma. Izmantojot šo metodi, samazinās operācijas laiks un palielinās pacienta drošība un operācijas kvalitāte, bet ar 3D tehnoloģiju ir nodrošināta autentiska dziļuma izpratne, kas palīdz ķirurgiem operācijas laikā veikt drošākas un precīzākas darbības. Sieviešu ambulatorās aprūpes pilnveidošanai, gada nogalē Klīnika ir iegādājusies digitālās ultrasonogrāfijas iekārtu. Jaunā iekārta nodrošina augstu izšķirtspēju izmeklējumiem, kā arī spēj novērtēt augļa attīstību un biometriju grūtniecības laikā. Svarīgi, ka tagad izmeklējumus un konsultācijas varēs veikt vienā kabinetā, nedalot konsultāciju laiku ar izmeklējumu laiku.

2018. gada laikā, esam pilnveidojuši Informācijas Tehnoloģiju infrastruktūru, veicot ārstu radiologu datortomogrāfijas attēlu apstrādes informācijas sistēmas atjaunināšanu uz jaunāku versiju, lai nodrošinātu ārstus ar modernākajiem radioloģijas attēlu apstrādes un analīzes rīkiem, kā arī, paplašinot medicīnisko dokumentu apriti elektroniskā vidē, izmantojot klīnikas informācijas sistēmu “’Ārsta birojs” un e-veselības sistēmu. 

Droša vide pacientiem un darbiniekiem ir viens no Cēsu Klīnikas stūrakmeņiem, veiksmīgai darbībai un kvalitatīvu pakalpojumu sniegšanai. Domājot par to, Cēsu Klīnikā ir veikti pārbūves darbi Ķirurģijas nodaļā, Iekšķīgo slimību nodaļas 4. stāvā, kā arī endoskopijas kabinetā. Klīnikā ir izbūvētas dušas un tualetes pacientu palātās, arī pacientiem ar kustību traucējumiem.  

Uzsākti priekšdarbi Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības fonda līdzfinansēta projekta infrastruktūras uzlabošanai ārstniecības korpusā un medicīnas tehnoloģiju iegādei laika posmā līdz  2021. gadam. Mūsdienīgu, modernu tehnoloģiju iegāde sekmēs kvalitatīvu, drošu un profesionālu ārstniecības pakalpojumu nodrošināšanu.


Attēlā: Endoskopisko izmeklējumu kabinets. Sertificēta māsa Diana Gulbe.

(Rakstu iespējams izlasīt arī drukātajā izdevumā "Cēsu Vēstis", decembra numurā.)

__________________________________________________

14.12.2018.

Pacientu drošībai


Pasaulē eksistē milzīgs daudzums mikroorganismu, kuri spēj nodarīt cilvēka veselībai nelabojamu kaitējumu, veicinot inficēšanos ar slimībām, kuras ir ļoti grūti izārstējamas. Lai nodrošinātu epidemioloģisko drošību mūsu pacientiem, SIA „Cēsu klīnika” iegādājās franču firmas OXY ’PHARM visjaunākās paaudzes automātisko virsmu dezinfekcijas iekārtu Nocospray, kas ir pārvietojama, vienkārši lietojama ar ieprogrammētiem darbības režīmiem atbilstoši telpas tilpumam līdz pat 1000 m3, kas darbojas pati bez cilvēka klātbūtnes, ievērojami atvieglojot mediķu darbu.

Dezinfekcijas līdzekļi Nocolyse un Nocolyse one shot nesatur kaitīgas ķīmiskas vielas, neizraisa materiālu koroziju. Tie veidoti uz ūdeņraža peroksīda bāzes, kas pēc dezinfekcijas ātri sadalās, veidojot ūdeni un skābekli, kas draudzīgi gan cilvēkam, gan dabai. Šī ir ekoloģiskā biodezinfekcija. 

Dezinfekcijas procesu kontrolē ar speciālām sloksnēm, kuru krāsas maiņa liecina, ka Nocospray izsmidzinātais dezinfekcijas līdzeklis piekļūst pat visgrūtāk pieejamām telpas virsmām. Līdzeklis ir iedarbīgs pret baktērijām, vīrusiem, sēnīšu slimību ierosinātājiem un sporām. Iekārta tiks izmantota gan profilaktiski, lai novērstu infekciju slimību izcelšanos, kā arī pie noslēguma dezinfekcijas.

 

__________________________________________________

13.12.2018.

Izmanto iespēju! Pārbaudies sirdsmieram!


Apzinoties mūsdienu straujo dzīves ritmu un to, cik šobrīd dārgs ir laiks ikvienam no mums, Cēsu klīnika saviem pacientiem piedāvā individualizētu veselības pārbaudes programmu, kuras ietvaros, vienas līdz divu dienu laikā pacientam būs iespēja ātri, ērti un padziļināti iegūt informāciju par savu veselības stāvokli. 

Vispārējās veselības pārbaudes programma piedāvā agrīnu sirds asinsvadu, kuņģa zarnu trakta, elpošanas sistēmas, onkoloģisku, neiroloģisku, ķirurģisku, endokrinoloģisku saslimšanu diagnostiku un risku izvērtējumu.

Veselības pārbaudes programmas ietvaros, pacientam tiek norīkota ārsta internista/terapeita konsultācija ar veselības riska izvērtēšanu un noteikti nepieciešamie laboratoriskie izmeklējumi. Pēc konsultācijas pacientam pēc ārsta ieteikuma tiek nozīmēti nepieciešamie diagnostiskie izmeklējumi, piemēram, ultrasonogrāfiska vēdera dobuma, mazā iegurņa orgānu, galvas un kakla asinsvadu un ehokardiogrāfiskā izmeklēšana, kāju vēnu slimību diagnostika, elektrokardiogramma, veloergometrijas slodzes tests, ārējās elpošanas tests, kuņģa un zarnu trakta endoskopiskā izmeklēšana, kā arī datortomogrāfiskie un radioloģiskie izmeklējumi.

Katra pacienta plāns tiek individualizēts, nepieciešamības gadījumā piesaistot papildus speciālistus, piemēram, kardiologu, flebologu, acu ārstu, u.c.

Veselības pārbaudes pamatprogrammas cena - no 110 eiro/vienai personai.

Izvēloties veikt veselības pārbaudi Cēsu klīnikā, nepieciešama savlaicīga pieteikšanās pie māsas Baibas Lubiņas (20238111 vai baiba.lubina@cesuklinika.lv). Ja ir kādi neskaidri jautājumi, Baiba sniegs atbildes arī uz tiem.


__________________________________________________

12.12.2018.

Pacientu ievērībai!

Iesakām apmeklēt mājaslapu www.rindapiearsta.lv, kur iespējams iegūt informāciju par Cēsu klīnikas valsts apmaksāto medicīnas pakalpojumu pieejamību.

Atverot mājaslapu, laukā “Ārstniecības iestāde” jāievada Cēsu klīnika un jāizvēlas Slimnīcas ielas 9 vai Palasta ielas 15 filiāle. Atlasot izvēlēto filiāli, tiks uzrādīta informācija par pieejamo pakalpojumu rindu garumu un gaidīšanas ilgumu.

__________________________________________________

10.12.2018.

Lai izvairītos no situācijas, kad, ierodoties Cēsu klīnikā, stāvlaukums Viestura ielā ir pilns, un Tavam auto nav vietas, Cēsu klīnikas apmeklētājiem un darbiniekiem ir pieejams arī otrs stāvlaukums, kurā iespējams nokļūt no Viestura ielas pagriezienā uz Turaidas ielu.  

Lai ērtāk un saprotamāk – seko ceļazīmēm!


__________________________________________________

10.12.2018.

Dalība seminārā par “Slimnīcu sadarbības teritorijām”


Šī gada 27. un 28. novembrī, Veselības ministrijā, norisinājās pirmās divas sesijas Eiropas Komisijas Reformu Atbalsta Dienesta (EKRAD) rīkotajam projektam par “Slimnīcu sadarbības teritorijām”. Cēsu klīniku sesijās pārstāvēja valdes priekšsēdētāja Ingūna Liepa un galvenā ārsta vietniece Inga Vilka. Diskusijās piedalījās arī NMPD direktore Liene Cipule un Latvijas Ārstu biedrības viceprezidente Ilze Aizsilniece.

Divu sesiju laikā tika diskutēts par galvenajām sadarbības jomām un šķēršļiem sadarbības uzlabošanai, kā arī par sadarbības jomu prioritizēšanu.

Cēsu klīnikas galvenā ārsta vietniece Inga Vilka akcentē: “Diskusijās izkristalizējas jomas, kurās slimnīcas varētu sadarboties. Šajās diskusijās notiek liela pieredzes apmaiņa dažādos jautājumos par ārstniecības iestāžu darbību un sadarbību ar ģimenes ārstiem, sociālajiem dienestiem un citām iestādēm. Domāju, ka sadarbībai būtu jānotiek daudzās jomās, jo vienoti standarti, vadlīnijas noteikti atvieglotu darbu ne tikai darbiniekiem, kuri mēdz strādāt dažādās ārstniecības iestādēs, bet arī ļautu drošāk justies pacientiem, kuri varētu nokļūt kādā citā slimnīcā. Ļoti ceru, ka šī projekta galarezultāts būs cieša sadarbība un kopīgi projekti, kas ļaus ietaupīt līdzekļus apvienojot darbības, kas katram atsevišķi izmaksātu dārgāk, lai ieguvēji būtu gan pacienti, gan darbinieki.”

Nākamā sesija, kurā piedalīsies arī Cēsu klīnika, paredzēta jau šī gada 12. decembrī. 

Par projektu: EKRAD rīkotā projekta mērķis ir aktuālo reformu kontekstā veicināt efektīva slimnīcu sadarbības modeļa izstrādi un ieviešanu, izstrādājot praktiskus un realizējamus ieteikumus slimnīcu sadarbības pilnveidei.


__________________________________________________

07.12.2018.

Laikraksts “Druva” (07.12.2018.) – par plānveida operācijām

Raksta autors - Monika Sproģe

   Cēsu klīnika savā mājaslapā paudusi informāciju, kurā teikts, ka sakarā ar gripas epidēmijas tuvošanos no šā. gada 17. decembra Cēsu klīnikā plānveida operācijas tiks veiktas tiem pacientiem, kuri būs vakcinēti pret gripu. Izņēmums ir pacienti ar ģimenes ārsta apstiprinātām vakcinācijas kontrindikācijām. Šādos gadījumos ārstējošā ārsta vadībā tiks meklēti individuāli risinājumi.

   Cēsu klīnikas infekciju slimību kontroles ārste Areta Vītola akcentējusi, ka šāda prasība noteikta rūpējoties par pacientu drošību un pēcoperācijas komplikāciju riska samazināšanu. Tāpat ārste uzsver, ka visdrošāko profilakses pasākumu - vakcināciju, ieteicams veikt, kad gripas epidēmija vēl nav sākusies. Ņemot vērā gripas epidēmijas ilgumu, kas ilgst līdz pat 14 nedēļām, parasti no janvāra līdz martam, un imunitātes izstrādei nepieciešamo periodu, vakcināciju ieteicams veikt vismaz divas nedēļas līdz plānotai operācijai.

    "Mūsu mērķis ir veikt visu nepieciešamo, lai nepieļautu saslimšanu ar gripu operētajiem pacientiem, jo komplikāciju iespējamība paildzina ārstēšanās laiku slimnīcā un pagarina atveseļošanas periodu," uzsver A. Vītola.

    Lielākajās Rīgas slimnīcās, dodoties uz plānveida operācijām, jau šobrīd jābūt vakcinētam pret gripu – uzrādot potēšanas pasi ar atzīmi par vakcinācijas veikšanu vai ģimenes ārsta izziņu. Kā skaidro klīnikas vadība, šāds lēmums pieņemts gan tāpēc, ka slimnīca ir vide, kur gripas vīruss viegli pārceļo no viena slimnieka pie otra, gan arī tāpēc, ka pēcoperācijas periodā organisms var būt novājināts. Un, pievienojoties vēl vīrusa infekcijai, operēto pacientu stāvoklis var krasi pasliktināties. “Vairākās Ārstniecības iestādēs šāda prakse notiek jau gadiem, mēs  esam sapratuši, ka tādā veidā samazinām riskus,” uzsver Cēsu klīnikas valdes priekšsēdētāja Ingūna Liepa.

    Arī Slimības un profilakses centra pārstāve Edīte Tettere saprot Cēsu klīnikas rīcību un sarunā uzsver, ka plānveida operācijas veic par valsts līdzekļiem un mediķi nedarbojas savtīgos nolūkos, lai lobētu gripas vakcīnu, bet gan nosaka prasības tālab, ka - tieši pretēji - darbojas pacienta interesēs. “Pēc operācijas pacienta veselība ir pakļauta virknei ārējo risku, un tā kā atveseļošanās process turpinās slimnīcā, kuru apmeklē ļoti daudzi cilvēku, tostarp arī tuvinieki, kuri nāk pie pacienta, bet par savu veselību nerūpējās, var aplipināt istabiņā esošos pacientus ar gripu. Izoperētajam pacientam, kuram ārsti darījuši visu, lai viņš taptu vesels, un kuram valsts nākusi pretī apmaksājot operāciju, pēc ķirurģiskām manipulācijām krītas imunitāte, risks inficēties, pat nomirt no gripas ir ļoti augsts. Rezultātā izoperētais pacients var nomirt nevis no pamatslimības, ar kādu iestājies ārstniecības iestādē, bet gan no gripas, pret kuru pastāv droša un pieejama vakcīna,” skaidro E. Tettere.

    Tomēr iedzīvotāji ir sašutuši, vai šāda slimnīcas rīcība ir uzskatāma par tiesisku un vai ārstniecības iestāde drīkst lemt par to, kurš saņems valsts apmaksātu operāciju, ja reiz gripas vakcinācija valstī nav obligāti noteikta?  

    Veselības ministrijas Preses sekretāre Anna Strapcāne uzsver, ka nekā pretlikumīga šajā rīcībā nav: “Prakse ārstniecības iestādēm gripas sezonas laikā noteikt ierobežojumus plānveida operāciju veikšanai, ja pacients nav vakcinēts pret gripu, ir atbalstāma. Tas ir pacientu drošības un veselības aprūpes kvalitātes jautājums. Ja pacientam tiek veiktas nopietnas manipulācijas, tas nav pieļaujams. Gripas infekcija var nopietni apdraudēt ārstēšanās procesu un radīt komplikācijas, kas paildzina un sarežģī ārstniecības procesu un tostarp rada papildus izmaksas. Ārstniecības iestādēm ir noteiktas prasības ieviest pretepidēmijas pasākumus. Prasība vakcinēties pret gripu ir viens no infekciju slimību ierobežošanas pasākumiem, līdz ar to ārstniecības iestādēm ir tiesības izvirzīt šādus nosacījumus plānveida pakalpojumu saņemšanai. Līdzīga prakse jau ilgstoši tiek īstenota, piemēram, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā.”

__________________________________________________

04.12.2018.

Par vakcināciju pirms plānveida operācijām

Sakarā ar gripas epidēmijas tuvošanos un ar to saistīto risku plānveida operāciju veikšanai, no 2018. gada 17. decembra Cēsu klīnikā, stājoties uz plānveida operācijām, līdzi ņemt apliecinājumu par veiktu vakcināciju pret gripu. 

Vakcinācijai būtu jābūt veiktai ne vēlāk kā 14 dienas pirms plānotās operācijas. Apliecinājums par vakcināciju ir ieraksts potēšanas pasē vai ģimenes ārsta apliecinājums veidlapā 027/u. Tie pacienti, kuriem vakcinācija kontrindicēta, uzrāda atbilstošu ģimenes ārsta slēdzienu. Šajos gadījumos risinājums tiks meklēts ar ārstējošo ārstu palīdzību, risinot individuāli. 

Pacientu par nepieciešamību vakcinēties informē ārsts, nozīmējot pacientu uz operāciju.

Ja iestāšanās brīdī Cēsu klīnikā netiek uzrādīti vakcinācijas dokumenti, operācijas diena var tikt pārplānota. Ja pacients nevēlas vakcinēties pret gripu, saskaņojot ar ārstējošo ārstu, plānotās operācijas laiku var pārcelt uz periodu pēc gripas epidēmijas beigām.


Šī kārtība ir spēkā no 2018. gada 3. decembra līdz 2019. gada 30. aprīlim. Ja gripas epidēmija beigsies ātrāk, kārtība tiks atcelta.


Vakcinēšanās iemeslus pirms plānveida operācijām skaidro Cēsu klīnikas infekciju slimību kontroles ārste A.Vītola:

"Cēsu klīnika, rūpējoties par pacientu drošību un pēcoperācijas komplikāciju riska samazināšanu, ir noteikusi prasības vakcinācijai pret gripu pirms plānveida operācijām. Visdrošāko profilakses pasākumu – vakcināciju, ieteicams veikt, kad gripas epidēmija vēl nav sākusies. Ņemot vērā gripas epidēmijas ilgumu (līdz pat 14 nedēļām, parasti no janvāra līdz martam) un imunitātes izstrādei nepieciešamo periodu (vidēji 10-14 dienas pēc vakcinācijas), vakcināciju ieteicams veikt vismaz 2 nedēļas līdz plānotai operācijai. Ievadot organismā vakcīnu, tā izraisa antivielu veidošanos, bet neizraisa slimību. Gripas vīrusa mainības dēļ katru gadu vakcīna ir jāizstrādā no jauna, līdz ar ko arī jāvakcinējas ir katru gadu no jauna. 

Mūsu mērķis veikt visu nepieciešamo, lai nepieļautu saslimšanu ar gripu operētajiem pacientiem, jo komplikāciju iespējamība paildzina ārstēšanās laiku slimnīcā un pagarina atveseļošanas periodu.

Vakcinēties pret gripu ir iespējams pie ģimenes ārsta.

 

Ar sīkāku informāciju par vakcināciju  pret gripu var iepazīties Slimību profilakses un kontroles centra mājās lapā: https://www.spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/infekcijas-slimibas/vakcinacija/pret-gripu 

https://www.spkc.gov.lv/lv/aktualitates/get/nid/650

Vidzemes Televīzijas sižets:


__________________________________________________

03.12.2018.

Esam sagaidījuši pirmo svētku adventi, un kopā ar to arī māmiņu skolas nodarbību grafiks Decembrim ir klāt!🤗


Decembrī iespēja pieteikties KTG jeb bērna sirdstonīšu pierakstam, iepriekš saskaņojot laiku ar vecmāti.

Tāpat iesakām pieteikties individuālajām nodarbībām pie vecmātes Ivetas Reķes, lai dzemdību dienu sagaidītu ar mierīgu prātu un sirdi!

*Koferīša kārtošana

*Dzemdību nodarbība

Atgādinām, ka arī topošajiem vecvecākiem ir iespēja apmeklēt māmiņu skolas nodarbības bez maksas! Aicinām pievienoties!☺️

Piesakies pa tālr.: 64125743 vai raksti uz maminuskola@cesuklinika.lv!

Cenas:

*Mazuļa hendlings – 7 eur

*Krūts zīdīšana – 10 eur

*KTG pieraksts – bez ginekologa nosūtījuma 9 eur, ar nosūtījumu bez maksas

*Vecmātes Ivetas Reķes nodarbības – katra 10 eur

__________________________________________________

23.11.2018.


Neaizmirsti līdzi paņemt pasi vai ID karti un bankas konta numuru!

__________________________________________________

13.11.2018.

Hronisko pacientu aprūpes pakalpojums


Cēsu klīnika, no šī gada augusta, saskaņā ar Ministru Kabineta noteikumu Nr.555, piedāvā hronisko pacientu aprūpes pakalpojumu. Cēsu klīnikā hronisko pacientu aprūpi nodrošina personām ar hroniskām progresējošām slimībām, hronisku slimību paasinājumu vai komplikācijām, ja ir precizēta diagnoze, veselības stāvokļa dēļ nepieciešamo ārstēšanu nav iespējams veikt ambulatori, kā arī, ja stacionēšanas laikā nav nepieciešama sarežģīta diagnostika, ķirurģiska operācija vai cita sarežģīta ārstniecība.

Hronisko pacientu aprūpes pakalpojums tiek sniegts pacientiem:

 • ar ģimenes ārsta vai ārsta speciālista norīkojumu;
 • kuri patstāvīgi vērsušies hronisko slimību paasinājuma vai komplikāciju gadījumā - pacienta stāvoklis neprasa tūlītēju intensīvu neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanu un komplicētu ārstēšanu ar augstu intensitāti;
 • kuri pārvesti pēc akūta ārstēšanās perioda stacionārā, ja viņiem ir nepieciešama turpmākā ārstēšana ar kādu no saistošajām diagnozēm. Nodrošina atbilstošas specialitātes sertificēta ārsta un medicīnas māsas diennakts uzraudzību;
 • hronisko pacientu aprūpi stacionārā var saņemt personas arī ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījumu. 
 • Vienlaicīgi Cēsu klīnikā iespējams nodrošināt deviņu hronisko pacientu aprūpi: četras vietas iekšķīgo slimību nodaļā, trīs neiroloģiskiem pacientiem un divas ķirurģiskajā nodaļā.

  Pacientu iemaksas apmērs ir 7,11 eiro par katru dienu par ārstēšanos klīnikā, sākot ar otro dienu.


  __________________________________________________

  05.11.2018.

  Sargāsim sevi un apkārtējos!


  Novembris ir gripas sezonas sākums!

  Atgādinām, ka Cēsu klīnikā, NMP un uzņemšanas nodaļā, katru darba dienu ir iespēja vakcinēties pret gribu.


  __________________________________________________

  31.10.2018.

  Māmiņu skolas nodarbību grafiks novembrim!  Piesakies pa tālr.: 64125743 vai raksti uz maminuskola@cesuklinika.lv!

  Informējam, ka līdz 12.novembrim atvaļinājumā ir devusies vecmāte Iveta Reķe.

  __________________________

  Cena maksas nodarbībām:

  • Mazuļa hendlings – 7 eur
  • Krūts zīdīšana – 10 eur