• Cēsu klīnika

Gripa jau sākusies

Updated: Dec 11, 2019

Lai arī gripas epidēmija parasti izplatās vēlāk – janvārī un februārī – pašlaik Cēsīs jau ir konstatēti pirmie gripas saslimšanas gadījumi bērnudārza un skolas vecuma bērnu vidū. Cēsu klīnikas bērnu nodaļā pēdējo nedēļu laikā stacionēti vairāk nekā 10 ar B tipa gripu saslimušu bērnu, kuru saslimšanai raksturīgs laringīts, konjunktivīts vai pneimonija. Salīdzinājumam pagājušajā gadā izplatīta bija A tipa gripa. 


Ārsti epidemiologi atgādina, ka drošākais veids, kā izvairīties no šīs tik nopietnās saslimšanas, ir vakcinēšanās. Speciālisti jau laikus ir pētījuši un prognozējuši gripas iespējamos paveidus, un pašlaik ir pieejamas atbilstošas plaša spektra vakcīnas, kas pasargā gan no A, gan B tipa gripas vīrusu paveidiem. Turklāt šis ir pirmais gads, kad valsts apmaksā gripas vakcīnas māmiņām gaidībās un bērniem no 6 līdz 23 mēnešu vecumam.


Uz jautājumiem par gripu atbildes sniedz Cēsu klīnikas infekciju kontroles ārste Areta Vītola.

Kas ir gripa?

Tā ir akūta, sezonāla, sevišķi lipīga vīrusu infekcija, kas skar elpceļus. Salīdzinot ar citām infekcijas slimībām, gripa atšķiras ar to, ka ātri izplatās un izraisa komplikācijas, kas varbūt smagas un pat letālas. 2017./2018.gada sezonā tika reģistrēts 91 nāves gadījums, pagājušajā  sezonā – 86 nāves gadījumi. Ik gadu ar gripu pārslimo vidēji 10% no iedzīvotājiem.

Kā var inficēties ar gripu?

Gripai raksturīgs īss, vidēji vien 48h ilgs inkubācijas periods. Infekcijas avots ir slims cilvēks, kurš, klepojot, šķaudot vai runājot, izplata vīrusu. Vesels cilvēks ar gripu inficējas, ieelpojot gaisu, kas satur gripas vīrusu, vai saskaroties ar priekšmetiem, uz kuriem atrodas gripas slimnieka deguna vai rīkles izdalījumi. 

Slimnieks var inficēt citas personas uzreiz pēc simptomu parādīšanās un 5 līdz 7 dienas no saslimšanas sākuma, kad turpina izdalīt vīrusu lielā daudzumā. Vislielākais risks saslimt ar gripu ir gada aukstajos mēnešos – no novembra līdz martam.  Slimību profilakses un kontroles centrs uzsver, ka visvairāk saslimšanas riskam pakļauti bērni vecumā līdz 4 gadiem un pieaugušie pēc 65 gadu vecuma. Turklāt komplikācijas visbiežāk ir tieši pieaugušajiem.

Kādos gadījumos ir vislielākais inficēšanās risks?

Atrodoties vienā telpā vai esot ciešā saskarsmē ar slimu cilvēku, kurš šķauda vai klepo (īpaši attālumā līdz 1m). Arī, pieskaroties dažādiem priekšmetiem, kurus izmantoja vai pieskārās ar nemazgātām rokām slims cilvēks. Piemērām, atbalsta stieņi vai sēdekļu rokturi sabiedriskajā transportā, durvju rokturi, kāpņu margas, grozu un ratiņu rokturi veikalos, ūdens krāni, rotaļlietas bērnudārzos, datora tastatūra u.tml.

Cik dzīvotspējīgs ir šis vīruss?

Iekštelpu gaisā vīruss var saglabāties 2 līdz 9 stundas, tomēr, pieaugot gaisa mitrumam, vīrusa izdzīvošanas laiks samazinās. Uz priekšmetu virsmām tas izdzīvo no dažām stundām līdz pat 10 dienām.

Kādas ir slimības pazīmes?

Pēkšņs slimības sākums, ķermeņa temperatūras paaugstināšanās virs 38°C, galvassāpes, drebuļi, izteikts nespēks, sāpes muskuļos un locītavās jeb “kaulu laušanas” sajūta, sāpes acu ābolos, konjunktivīts, sauss klepus, rīkles iekaisums.

Kādas ir gripas komplikācijas?

Bakteriāla pneimonija (tā ir arī visbiežākais nāves iemesls), vidusauss un deguna blakus dobumu infekcijas, kā arī hronisku slimību, piemēram, sirds mazspējas, astmas vai diabēta saasināšanās.

Kā izsargāties no gripas?

Visefektīvākā metode, protams, ir vakcinācija. Katru gadu Pasaules Veselības organizācija apstiprina vakcīnas sastāvu nākamajai sezonai, kas balstās uz speciāliem pētījumiem. Vakcīna šā gada sezonai Latvijā tika ievesta oktobrī. Četrvalentās vakcīnas sastāvā ir divi A gripas vīrusa tipi un divi B gripas vīrusa tipi. Vakcinācija samazina gan saslimušo skaitu, kā arī gripas izraisīto komplikāciju un ar to saistīto nāves gadījumu skaitu. Gripas vakcīna aizsargās no saslimšanas, ja no injekcijas brīža būs pagājušas 2 – 3 nedēļas. Ja cilvēks būs inficējies ar gripu īsi pirms vakcinācijas vai tūdaļ pēc vakcinācijas, tad tomēr var saslimt. Svarīgi zināt, ka neviens no vakcīnas komponentiem nevar izraisīt saslimšanu ar gripu.

Šobrīd vēl ir piemērots laiks veikt vakcināciju, neatliekot to uz vēlāku. Pirmie gripas gadījumi šajā sezonā tika reģistrēti oktobra sākumā, kas ir vidēji par trim nedēļām agrāk nekā parasti.

Vēl ieteikums vakcinēties tiem, kuriem ikdienā klātienē jākomunicē ar lielu cilvēku skaitu, piemēram, medicīnas iestāžu personālam, bērnu iestāžu (bērnudārzu, skolu) darbiniekiem, pārdevējiem u.c.

Kāpēc pret gripu jāvakcinējas  katru sezonu?

Gripas ierosinātājs ir vīruss, kas atšķiras no citiem vīrusiem ar savu mainīgo dabu.  Uz tā ārējā apvalka atrodas antigēni, kuri katru gadu ir citādā kombinācijā un tāpēc vakcīna tiek izstrādāta no jauna un vakcinācija jāveic katru sezonu. Daudziem cilvēkiem ir maldīgs priekšstats, ka ar gripu nevar izslimot divas reizes vienā sezonā. Bet var! Ņemot vērā, ka gripas sezona ilgst no novembra līdz pat maijam un šajā laikā izplatās vairāki atšķirīgi gripas vīrusi, var gadīties saslimt ar gripu atkārtoti, īpaši nevakcinētam cilvēkam, jo vakcinēts cilvēks ir pasargāts vismaz no trim vai četriem biežāk sastopamajiem gripas vīrusiem.

Kādām pacientu grupām valsts apmaksā vakcīnas?

100% apmērā vakcīnas apmaksā grūtniecēm, bērniem no 6 mēnešu līdz 23 mēnešu (ieskaitot) vecumam un bērniem no 2 līdz 18 gadiem, kuri sirgst ar hroniskām, piemēram, plaušu, kardiovaskulārām u.c. slimībām.

50% no gripas vakcīnas cenas valsts kompensē personām vecumā no 65 gadiem un iedzīvotājiem ar hroniskām saslimšanām. 

Sīkāk par vakcinēšanos jājautā savam ģimenes ārstam.

Šis ir pirmais gads, kad valsts 100% apmērā apmaksā gripas vakcīnas grūtniecēm un bērniem līdz 23 mēnešu (ieskaitot) vecumam.

Jā, no šā gada 1.oktobra stājās spēkā grozījumi MK noteikumos Nr. 330 “Vakcinācijas noteikumi”, kur bērnu vakcinācijas kalendārā iekļauta vakcīna pret sezonālo gripu. Grūtnieces vakcinē vienu reizi. Veselības ministrijas galvenais speciālists infektoloģijā Uga Dumpis uzsver, ka gripa grūtniecēm ir īpaši bīstama, jo norit ar augstu temperatūru, kas atstāj nelabvēlīgu iespaidu uz augli, negatīvi ietekmējot tā attīstību un apdraudot arī labvēlīgu grūtniecības iznākumu. Ir pierādīts, ka grūtnieces var vakcinēties jebkurā grūtniecības periodā, un tas neatstāj negatīvu iespaidu uz jaundzimušo. Tieši pretēji, ir svarīgi zināt, ka vakcinācija grūtniecības laikā pasargā arī jaundzimušo no saslimšanas ar gripu no dzimšanas brīža līdz 6 mēnešu vecumam.

Vai arī šogad Cēsu klīnika aicinās pacientus vakcinēties pret gripu pirms plānveida operācijām?

Jā, gripas laikā pacientiem būtu vēlams vakcinēties pret gripu pirms plānveida operācijām. Tādā veidā pasargāsim sevi no saslimšanas un iespējamajām komplikācijām un nepagarināsim ārstēšanās laiku slimnīcā. Aicinām būt atbildīgiem un, ja tuvāko mēnešu laikā, ieskaitot nākamā gada pirmos ziemas mēnešus, paredzēta ķirurģiska operācija Cēsu klīnikā, pirms tam vakcinēties pret gripu. Pacientu drošības nolūkā mediķi iesaka vakcinēties pret gripu arī tad, ja plānotas veikt kādas ārstnieciskas manipulācijas vai izmeklēšanas ārstniecības iestādēs, plānota vizīte poliklīnikā pie ārsta speciālista vai ģimenes ārsta. Visdrošāko profilakses pasākumu - vakcināciju ieteicams veikt, kad gripas epidēmija vēl nav sākusies vai vismaz 2 nedēļas līdz plānotai operācijai. Gripas sezonas laikā pieaug risks saslimt arī pašā ārstniecības iestādē, tādēļ cilvēks, kurš dodas uz operāciju slimnīcā nevakcinējies, pakļauj sevi ļoti nopietnam riskam. Paša pacienta interesēs ir būt vakcinētam, turklāt lielai daļai pacientu valsts kompensē pusi no šīs vakcīnas izmaksām.