• Cēsu klīnika

Piesūkusies ērce. Trīs veidi, kā pareizi no tās atbrīvoties

Sākoties vasarai, Cēsu klīnikā arvien biežāk vēršas pacienti, kam piesūkusies ērce un ir nepieciešama palīdzība tās izņemšanā. Dažkārt vienkārši neesam pārliecināti, vai pašiem izdosies pareizi un pilnībā izņemt sīko parazītu, kas pārnēsā tik bīstamas slimības kā ērču encefalītu un laimas slimību. Pašlaik pieejami dažādi noderīgi palīgrīki, lai cilvēki arī paši no ērcēm varētu atbrīvoties ērti un droši. Cēsu klīnikas neatliekamās medicīniskās palīdzības un uzņemšanas nodaļas medicīnas māsa Angelika Izmailoviča demonstrē trīs paņēmienus, kā pareizi atbrīvoties no ērces.

Medicīnas māsa Angelika Izmailoviča arī skaidro, ka mūsdienās pirms ērces izvilkšanas koduma vietu vairs nerekomendē dezinficēt ar spirtu un nekādā gadījumā neliek eļļu, jo tas veicina ērces zarnu trakta satura nokļūšanu cilvēka ķermenī, taču tieši zarnu traktā atrodas slimību izraisītāji. Šī paša iemesla dēļ svarīgi ērci nesaspiest. Ērci ir jāizvelk jebkurā gadījumā tāpēc, ka pastāv brūces iekaisuma risks.

Ērces izvilkšana ar pinceti

Izvēloties pinceti ērces izvilkšanai, vislabāk derēs tās, kam smailāks gals, ar kuru var satvert pat mazu ērcīti. Attēlā redzamai pincetei ir arī satveršanas mehānisms, kas nofiksē un neļauj ērcei izslīdēt. Ērci vienmēr būs vieglāk izvilkt ar rotējošām kustībām – kā skrūvējot skrūvi, jo šādā veidā tā piesūkusies.

Ērces izvilkšana ar plastikāta karti

Šādu speciālo ērču izņemšanas karti var ērti paņemt līdzi maciņā. Tajā iestrādāts arī palielināmais stikls, kas palīdz novērtēt, vai uz ādas redzamais melnumiņš patiešām ir ērce. Kartes stūrī izveidota neliela atvere, kas, piespiežot pie ādas, jāpabīda zem ērces kakla. Tad rotējošām kustībām ērci var izvilkt. 

Ērces izvilkšana ar diegu

Jo mazāka ērce, jo smalkāks diegs nepieciešams. Diegam izveido cilpu, apliek to ērcei un, pieturot diegu un ērci, lai neizslīdētu, cieši sasien. Pēc tam, nostiepjot diegu aiz abiem galiem, it kā izskrūvē ērci. Šo paņēmienu ir vieglāk izmantot, ja viens cilvēks pietur diegu, kamēr otrs savelk mezglu.

Pēc ērces izvilkšanas ir svarīgi uzreiz nomazgāt rokas ar ziepēm, kā arī nodezinficēt koduma vietu. Ņemot ērci bez palīgierīces, var inficēties ne tikai tas, kuram iekodusies ērce, bet arī ērces noņēmējs, jo rokās ir mikroplaisiņas, caur kurām infekcija iekļūst ķermenī. Tāpēc arī suņiem vai kaķiem nevajadzētu vilkt ārā ērces ar plikām rokām.

Svarīgi zināt, ka tad, ja neizdodas pilnībā izņemt ērci – paliek kājiņa vai snuķītis – , tas nepalielina inficēšanās risku ar ērces pārnēsātajām slimībām, bet brūce vērtējama kā ar mazu svešķermeni. “Reizēm pie mums, uzņemšanas nodaļā, vēršas pacienti, kam brūcē palicis ērces snuķītis, taču šajā gadījumā pietiktu ar brūces apkopšanu mājas apstākļos”. Medicīnas māsa arī atgādina, ka neatliekamās palīdzības un uzņemšanas nodaļā ērces izņemšana nav augstas prioritātes neatliekamā palīdzība, tāpēc, vēršoties ar šādu lūgumu pēc palīdzības, jārēķinās ar ilgāku gaidīšanas laiku, turklāt pieaugušajiem tas ir maksas pakalpojums.

Pēc ērces koduma netiek injicēta nekāda pretinde vai lietoti medikamenti, galvenais ir koduma vietas un pašsajūtas novērošana. Kas notiek ar koduma brūces vietu? Lai lieki nesakairinātu to, kādu dienu ieteicams atturēties no iešanas pirtī, dušā vai vannā, neberzēt ādu pat, ja niez. Par pašsajūtas novērošanu – vai ir paaugstināta temperatūra, galvassāpes, sāpes kaulos, reibonis? Šīs pazīmes var parādīties arī 4 līdz 5 mēnešus no koduma laika.

“Gadās situācijas, kad cilvēki mums atnes burciņā ērci, taču mēs neveicam ērču pārbaudes. Ja ērce ir inficēta, organisms izstrādā antivielas, kuras pēc 10 līdz 14 dienām var konstatēt laboratoriski pacienta asinīs. Ja ir vajadzība vai drošības pēc vēlme pārbaudīties, var veikt asins analīzes ar ģimenes ārsta nosūtījumu ambulatori, nevis steidzamā kārtā uzņemšanas nodaļā”, skaidro A. Izmailoviča. Savukārt, pārbaudīt, vai ērce nav inficēta, iespējams Latvijas infektoloģijas centrā Rīgā. Vai arī ērci var nodot Centrālajā laboratorijā Cēsīs, kas to nogādās pārbaudei Rīgā.

Visdrošāko aizsardzību pret ērču encefalītu sniedz vakcinēšanās. Savukārt, lai izvairītos no ērces kodiena, dodoties brīvā dabā, ieteicams saģērbties tā, lai ērcei grūti pakļūt zem drēbēm, bet pārnākot mājās, vispirms pārbaudīt apģērbu un ķermeni.